Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom?

08 lipca 2021

Autor Agnieszka Tanalska

Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom?

Stało się, decyzja podjęta – sprzedajesz mieszkanie! Duma i radość z podjętej decyzji szybko jednak ustępuje niepewności – bo jak właściwie się do tego zabrać? Jak skutecznie sprzedać mieszkanie lub dom? Jak ustalić cenę nieruchomości? Jakich kosztów się spodziewać? Jak znaleźć rzetelnego pośrednika nieruchomości? Spokojnie, to wcale nie jest takie skomplikowane. W tym poradniku krok po kroku przeprowadzimy cię przez sprzedaż mieszkania.

Pierwsze kroki w sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż domu lub mieszkania to spore wyzwanie. Po pierwsze nieczęsto przeprowadzamy tego rodzaju transakcję, po drugie wiąże się ona z dużymi pieniędzmi. Nic więc dziwnego, że na samą myśl o przeprowadzce, wiele osób ma ochotę odwrócić się na pięcie i uciec. Wystarczy jednak odpowiednio się przygotować, aby operację tę przeprowadzić szybko, bezboleśnie i z dobrym efektem.

Jak zatem przygotować się do sprzedaży domu lub mieszkania?

1.       Wybierz sprawdzonego pośrednika nieruchomości.

2.       Ustal satysfakcjonującą Cię, ale akceptowalną przez kupujących cenę.

3.       Przygotuj się na koszty związane ze sprzedażą nieruchomości.

4.       Przygotuj dokumenty niezbędne do transakcji.

5.       Zadbaj o odpowiednią prezentację nieruchomości w ogłoszeniu.

Jak znaleźć sprawdzonego pośrednika nieruchomości

Najprostszym sposobem na wybór rzetelnego pośrednika nieruchomości jest po prostu poleganie na poleceniach. Zapytaj znajomych, którzy w ostatnim czasie sprzedawali bądź kupowali mieszkanie, czy byli zadowoleni z obsługi swojego pośrednika — możliwe, że warto się do niego odezwać.

Jeśli wolisz podejmować decyzje w oparciu o bardziej obiektywne wyznaczniki, to zajrzyj na stronę naszego rankingu: Lider Nieruchomości Otodom. Co roku przeprowadzamy rzetelne badanie rynku, którego celem jest wybranie najlepszych biur nieruchomości w Polsce. Najlepsze otrzymują miano Lidera Nieruchomości Otodom. To gwarancja, że biura te prowadzą działalność na najwyższym poziomie.

Co jeśli żadne z nagrodzonych biur nie świadczy usług w Twoim mieście? Wtedy możesz wejść na naszą stronę i skorzystać z wyszukiwarki biur. Warto również sprawdzić strony internetowe poszczególnych biur oraz przyjrzeć się opiniom o nich w sieci. Przed podpisaniem umowy koniecznie też porównaj warunki współpracy.

Więcej o wyborze pośrednika znajdziesz tutaj: Jak znaleźć dobrego pośrednika do sprzedaży nieruchomości?

Umowa na wyłączność czy otwarta? Co wybrać sprzedając nieruchomość?

Umowa na wyłączność gwarantuje prawo do pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości wyłącznie temu pośrednikowi, z którym ją podpiszesz. Innymi słowy, nad sprzedażą twojej nieruchomości pracować będzie jedno biuro. Umowa otwarta z kolei pozwala Ci na współpracę z wieloma pośrednikami, a zapłatę otrzymuje ta firma, która ostatecznie sprzeda twój dom czy mieszkanie.

Która jest korzystniejsza dla sprzedającego? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Umowa na wyłączność jest korzystna dla biura – ma ono gwarancję, że zarobi na tej transakcji. Ale także sprzedający może skorzystać na takim układzie - wyłączność oznacza zazwyczaj o wiele większe zaangażowanie w promocję oraz dodatkowe wsparcie marketingowe ze strony agenta. Oferty na wyłączność są zwykle traktowane przez pośredników priorytetowo. Wszystko to przekłada się na efektywność i szybkość sprzedaży.

Umowa otwarta z kolei daje ci większą niezależność i elastyczność. W tym przypadku nad sprzedażą pracuje również więcej biur, więc z czysto statystycznego punktu widzenia, szanse na sukces wydają się większe. Jako jednak, że żadne z nich nie ma gwarancji, że doprowadzi do sprzedaży, zwykle nie możesz spodziewać się z ich strony dużych nakładów na promocję Twojej oferty.

Cena nieruchomości – jak oszacować wartość domu bądź mieszkania?

Warto zacząć od tego, co w biznesie nazywa się analizą konkurencji. Możesz to zrobić choćby korzystając z naszej wyszukiwarki Otodom, by znaleźć nieruchomości jak najbardziej zbliżone do Twojej: zarówno jeśli chodzi o położenie, metraż, jak i stan. Zapewne ceny będą się nieco różniły, ale dadzą Ci już pewien obraz, w jakich widełkach cenowych możesz się poruszać.

W wycenie nieruchomości z pewnością pomoże Ci również pośrednik nieruchomości. Jego doświadczenie jest tym cenniejsze, że z pewnością będzie znać nie tylko ceny deklarowane przez sprzedających, ale również te realne, po negocjacjach, za które podobne mieszkanie czy dom zostały sprzedane. Ma on także dostęp do specjalistycznych danych oraz narzędzi, które umożliwiają mu wiarygodne ustalenie wartości Twojego domu czy mieszkania.

Świetną pomocą jest też nasze autorskie narzędzie, w którym sprawdzisz ceny nieruchomości z największych polskich miast: Dane Otdom.

sprzedaż nieruchomości w 5 krokach

Ile kosztuje sprzedaż nieruchomości? Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Sprzedaż nieruchomości to nie tylko zysk, ale też całkiem spory wydatek. Decydując się na przeprowadzkę musisz liczyć się z następującymi kosztami:

·       wynagrodzenie dla biura nieruchomości – kilka procent wartości nieruchomości, zwykle prowizja mieści się w przedziale 2%-5%.

·       podatek od sprzedaży nieruchomości – naliczany, jeśli sprzedasz nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu i zysku nie przeznaczasz na zakup kolejnej nieruchomości. Wysokość podatku to 19% dochodu. Więcej o podatku dochodowym od sprzedaży nieruchomości dowiesz się tutaj.

·       ewentualny remont – mimo że nie wiąże się wprost z transakcją, może być niezbędny. Tym bardziej, że zainwestowanie 15.000 – 20.000 zł w remont może podnieść wartość nieruchomości nawet o 50.000 zł.

·       sesja fotograficzna – kupujemy oczami, dlatego dobre zdjęcia domu czy mieszkania to połowa sukcesu. Jeśli korzystasz z usług biura nieruchomości, weźmie ono ten koszt na siebie. Jeśli sprzedajesz bezpośrednio, musisz doliczyć ten wydatek do listy.

·       home staging – to, co kilka lat temu wydawało się fanaberią, dziś już jest na porządku dziennym. Tym bardziej, że przygotowanie nieruchomości do sprzedaży – a tym właśnie jest home staging – wprost przekłada się na efektywność sprzedaży. Warto z niego korzystać zwłaszcza przy droższych nieruchomościach. Odpowiednia aranżacja wnętrza, podkreślająca klimat i unikalny charakter domu, wyraźnie podnosi zainteresowanie i cenę nieruchomości.

Dokumenty niezbędne do sprzedaży domu bądź mieszkania

Sprzedaż domu wymaga przygotowania następujących dokumentów:

·       podstawa nabycia: akt notarialny umowy kupna, darowizny lub poświadczenie dziedziczenia,

·       odpis z księgi wieczystej (lub sam numer księgi),

·       wypis z ewidencji gruntów i budynków,

·       wyrys z mapy ewidencyjnej,

·       pozwolenie na użytkowanie budynku bądź też dokumenty zgłoszenia zakończenia budowy,

·       dokumentacja techniczna budynku,

·       zaświadczenie o przeznaczeniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub zaświadczenie o braku planu,

·       decyzja o wysokości podatku od nieruchomości,

·       zaświadczenie o braku zameldowanych osób.

W przypadku sprzedaży spółdzielczo-własnościowego prawa do mieszkania konieczne będzie udostępnienie:

·       zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu,

·       zaświadczenie o braku zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych,

·       zaświadczenie o braku zameldowanych osób,

·       odpis z księgi wieczystej (jeśli jest założona),

·       w przypadku braku księgi wieczystej – podstawa nabycia (np. przydział na lokal wydany przez spółdzielnię, wypis aktu notarialnego itp.).

Własnościowe prawo do lokalu wymaga poniższych dokumentów:

·       odpis z księgi wieczystej,

·       dokument stwierdzający nabycie prawa do lokalu,

·       zaświadczenie o braku zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych,

·       zaświadczenie o braku zameldowanych osób.

Jak stworzyć efektowne ogłoszenie sprzedaży nieruchomości?

Wspominaliśmy już, że kluczem do sukcesu są zdjęcia. To właśnie fotografie mają za zadanie przykuć uwagę poszukujących do naszej nieruchomości. Dlatego ważne jest, aby zdjęcia były wyraźne, w wysokiej rozdzielczości oraz aby było ich sporo.

Warto zadbać, aby pomieszczenia podczas sesji fotograficznej były dobrze oświetlone, czyste i odpowiednio zaaranżowane.

Kolejny krok to opis nieruchomości. Tu również warto kierować się kilkoma zasadami:

·       Pisz konkretnie. W dzisiejszych czasach ludzie nie mają czasu na długie opisy, które niewiele wnoszą.

·      Kluczowe informacje zamieść na początku. Metraż, piętro, lokalizacja, stan techniczny, meble, czynsz – to szukających interesuje najbardziej. Jeśli nie znajdą tych informacji na początku oferty, mogą przestać ją czytać i zainteresować się innymi.

·       Zadbaj o czytelność oferty. Pisz w punktach. Kluczowe informacje pogrub. Unikaj długich zdań i wielowierszowych akapitów – źle się je czyta, trudno je zrozumieć, trudno będzie tak zachęcić szukających do zakupu. W celu sprawdzenia czytelności, możesz skorzystać z narzędzi takich jak Jasnopis.

Przemyśl też, gdzie zamieszczasz ogłoszenie. Od siebie możemy dodać, że Otodom jest w Polsce liderem wśród serwisów ogłoszeniowych z branży nieruchomości - mamy aż 4 mln realnych użytkowników odwiedzających nas każdego miesiąca! To niewątpliwie dobry adres dla Twojego ogłoszenia.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego poradnika czujesz się już zdecydowanie pewniej. Pamiętaj, że sprzedaż domu bądź mieszkania w gruncie rzeczy nie jest aż tak skomplikowana. Trzymamy kciuki za owocną transakcję. Powodzenia!

Czytaj również:

 

Artykuł zaktualizowany: 08 lipca 2021

Udostępnij