Podatek od nieruchomości w 2024 roku. Ile zapłacimy po podwyżkach?

Po tym, jak w zeszłym roku prezydent podpisał tzw. podatkowy pakiet naprawczy, od stycznia 2024 r. obowiązywać będą zmiany dotyczące szeregu opłat oraz podatków – sytuacja ulegnie zmianie także jeśli idzie o podatek od nieruchomości. Na jakie opłaty i podwyżki trzeba się przygotować? Gdzie podatek od nieruchomości jest najwyższy?

Podatek od nieruchomości – co to i kto go płaci?

Posiadasz grunt, dom lub mieszkanie? Musisz zapłacić podatek od nieruchomości. Taxe foncière we Francji, council tax w Wielkiej Brytanii czy property tax w Stanach Zjednoczonych – każdy kraj ma swoje własne zasady i stawki, ale idea pozostaje taka sama: płacimy za to, że mamy przyjemność być właścicielem nieruchomości. W Polsce podatek od nieruchomości płacimy co roku. Jest on obowiązkowy i niezależny od tego, czy nieruchomość generuje jakiekolwiek dochody.

Oczywiście w niektórych przypadkach istnieje też możliwość zwolnienia z podatku, np. w sytuacji , gdy nieruchomość zajmują osoby z niepełnosprawnością czy obiektów użyteczności publicznej. Warto jednak pamiętać, że decyzja o zwolnieniu jest podejmowana przez odpowiednie organy administracji publicznej i należy spełnić określone warunki, aby móc skorzystać z takiego ulgi podatkowej.

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości w 2024 roku?

Wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest lokalnie i może się ona różnić w zależności od tego, gdzie znajduje się nieruchomość. Gminy nie mają jednak pełnej dowolności w tym zakresie – maksymalna stawka ustalana jest co roku przez Ministra Finansów. Określana jest jako opłata za metr kwadratowy nieruchomości, a więc właściciele przestronniejszych mieszkań i domów, muszą także mieć zasobniejsze portfele.

Na szczęście podatek od nieruchomości w przypadku mieszkań, mimo podwyżek, nie stanowi znaczącego obciążenia dla budżetu. Właściciel kawalerki o powierzchni 40 mkw. zapłaci maksymalnie 46 zł w 2024 roku (czyli o 6 złotych więcej niż w 2023 roku. Jeśli zaś posiadasz więcej przestrzeni, za 100-metrowy apartament zapłacisz w 2024 roku 15 złotych więcej niż przed rokiem. Nie polecamy jednak obliczać podatku samemu – najlepiej poczekać na decyzję podatkową z gminy.

Gdzie zapłacimy najwyższe stawki? Tu bez zaskoczeń – najdrożej jest w największych miastach, m.in.: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie. Ile zapłacą w tym roku właściciele mieszkań w tych miastach? Maksymalna stawka dla budynków mieszkalnych oraz ich części w 2024 roku to 1,15 zł/mkw. To znacząca podwyżka względem zeszłorocznej stawki: 1 zł/mkw.

A co z właścicielami nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej? Oni również mogą odczuć podwyżkę. Oto stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2024 roku za:

  • budynki oraz ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej – 33,10 zł/mkw. W 2023 roku było to 28,78 zł/mkw.
  • grunty pozostałe (w tym związane z własnością lokali) – 0,71 zł/mkw. W 2023 roku było to – 0,61 zł/mkw.
  • grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na kwalifikację w EGIB) – 1,34 zł/mkw. W 2023 roku było to 1,16 zł/mkw.

Skąd mam wiedzieć ile zapłacę za dom lub mieszkanie?

Na początku roku właściciele nieruchomości objętych podatkiem powinni otrzymać decyzję podatkową dotyczącą stawki, jaką muszą zapłacić. Wspomnianą kwotę mogą też sprawdzić na swoim koncie w eUrzędzie lub dzwoniąc do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy.

Co ważne, pierwszą ratę podatku od nieruchomości należy zapłacić do 15 marca. Jeśli zaś kwota podatku wynosi mniej niż 100 złotych, do 15 marca powinniśmy opłacić ją w całości. Dlatego warto pilnować kalendarza, by uniknąć niechcianych odsetek. Pozostałe raty zapłacić powinniśmy odpowiednio do 15 maja, 15 września oraz 15 listopada danego roku.

Interesują cię kwestie podatkowe? Sprawdź czy zapłacisz podatek od mieszkania otrzymanego w spadku
Więcej informacji znajdziesz w naszym dziale Prawo i podatki


Back to top button