Mieszkania z rynku wtórnego - zalety

Mieszkania używane mają wiele zalet, na które kupujący zwracają uwagę. Przede wszystkim bardzo często odznaczają się one atrakcyjną lokalizacją. Są usytuowane w ścisłym centrum miasta lub miejscu otoczonym rozwiniętą siatką usług. Bliskość komunikacji miejskiej to niewątpliwie kolejny atut. Wiele osób zwraca również uwagę na pełną infrastrukturę, a więc sklepy, kościoły, przychodnie, szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale itp.

Często zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ponadto ich atrakcyjna cena. Niekiedy mieszkania takie wydają się być droższe niż mieszkania z rynku pierwotnego. Warto wiedzieć, że coraz częściej mieszkania używane są odświeżane i wykańczane, a więc nowy właściciel nie dość, że może od razu się wprowadzić, to dodatkowo nie ponosi kosztów remontu i urządzenia. Te aspekty warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru i porównywania cen lokali mieszkalnych.

 

Mieszkania z rynku wtórnego – uwaga na…

Decydując się na zakup używanego lokalu mieszkalnego należy mieć na uwadze, że w mieszkaniu tym ktoś żył, dokonywał remontów, przeróbek, napraw itp. Nie znamy więc ich historii ani przebiegu praw remontowo-naprawczych. Sprzedający mogą wręcz o pewnych faktach nie pamiętać lub nie wnikać w prace ekip remontowych. Nie jest do końca tak, że decydują się na mieszkanie z rynku wtórnego, kupujemy przysłowiowego kota w worku. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać na temat mieszkania możliwie najbardziej obszerne informacje.

W pierwszej kolejności zweryfikujmy kwestie formalne. Warto udać się do spółdzielni wraz z obecnym właścicielem lokalu mieszkalnego, aby dopytać o ewentualne zadłużenie bądź hipoteki na mieszkaniu. Spółdzielnia, w obecności właściciela, powinna udzielić takich informacji.Kupienie zadłużonego mieszkania z pewnością spędziłoby nam sen z powiek, chyba, że o fakcie tym bylibyśmy uprzedzeni i mimo wszystko zdecydowali się na zakup.

Równie ważną rzeczą jest stan techniczny mieszkania. Jeśli obecny właściciel posiada faktury za prace remontowe, to warto, aby nam je okazał do wglądu. Będziemy wiedzieli, w których miejscach oraz jakie naprawy lub remonty były wykonywane.

Zweryfikujmy, czy ściany są proste, czy zachowują kąt z sufitem. Sprawdźmy stan techniczny okien oraz drzwi. Jeśli są rozszczelnione, będziemy musieli liczyć się z koniecznością ich wymiany. 

Stan podłogi także ma bardzo duże znaczenie. Sprawdźmy, czy na panelach bądź parkiecie nie ma charakterystycznych uwypukleń, które mogłyby świadczyć o zalaniu w przeszłości.

Stan techniczny klatki schodowej też ma duże znaczenie. Sprawdźmy, kiedy ostatnio była konserwowana winda, jeśli znajduje się ona w budynku. W wysokich budynkach wciąż obecne są jeszcze zsypy. Mogą one zwiastować pojawienie się w mieszkaniu szkodników, z których towarzystwem ciężko jest walczyć.

Na zakończenie warto zapoznać się z infrastrukturą osiedla, rozejrzeć się po okolicy. Zwrócić uwagę na ilość miejsc parkingowych przed blokiem. Na nowszych osiedlach, być może, właściciel ma wykupione zewnętrzne miejsce postojowe, lub takie znajdujące się w garażu podziemnym. Należy o to dopytać, gdyż brak miejsca do parkowania będzie nastręczał codziennie problemów.

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się popularnością, i fakt ten nie dziwi. Często są to lokale w dobrym stanie technicznym, wykończone i mające dużo zalet, jak np. bardzo korzystna lokalizacja. Niemniej przed zakupem takiego mieszkania należy dowiedzieć się na jego temat możliwie najwięcej.

 

ZNAJDŹ MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO W OTODOM