Jaroszówka najbezpieczniejszą dzielnicą Białegostoku.

19 maja 2020

Autor otodom

Jaroszówka najbezpieczniejszą dzielnicą Białegostoku.

 

 

 

  Na skróty:

 

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i  atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która  dzielnica Białegostoku jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Jednym z pierwszych skojarzeń z domem jest poczucie bezpieczeństwa. Zarówno we własnych czterech ścianach, jak i w najbliższej okolicy chcemy czuć się pewnie. Móc bez obaw spacerować po zmroku i nie martwić się o dziecko samodzielnie wracające ze szkoły. Jak mieszkańcy Białegostoku oceniają poziom bezpieczeństwa w swoim mieście? W której dzielnicy ich zdaniem jest najspokojniej? Sprawdź wyniki naszego raportu! 

 

Białystok? Wyjątkowo bezpieczne miasto! 

Okazuje się, że mieszkańcy Białegostoku czują się wyjątkowo pewnie w swoim mieście. W opinii ankietowanych, niemal połowa dzielnic zasłużyła na ocenę wyższą niż cztery punkty w pięciopunktowej skali. Warto podkreślić, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom sprzed trzech lat Białystok również zgarnął świetne noty za bezpieczeństwo. 

W zestawieniu z pozostałymi spośród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Białystok zajął - ex aequo z Gdańskiem - drugie miejsce z oceną 3,91. Najbezpieczniejszy okazał się Lublin, który wygrał jednak tylko o włos - średnia ocena w tym mieście wyniosła 3,92. Najmniej bezpieczni w swoich dzielnicach czują się mieszkańcy Łodzi, gdzie ocena to zaledwie 3,43.

 

Jaroszówka ponownie w ścisłej czołówce 

Co ciekawe, choć w drugiej odsłonie rankingu Otodom oceny dzielnic Białegostoku pozostały wysokie, to układ sił się zmienił. Sporo dzielnic spektakularnie awansowało, kilka z kolei zajęło wyraźnie słabsze pozycje. 

W opublikowanej w 2017 roku pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Białegostoku miejsca na podium przypadły Dojlidom, Jaroszówce oraz Osiedlu Młodych. W drugiej odsłonie Osiedle Młodych wyraźnie spadło, zajmując ostatecznie szesnaste miejsce. Za to dwie pozostałe dzielnice ugruntowały swoją pozycję w ścisłej czołówce. 

Respondenci zgodnie orzekli, że najbezpieczniejszą dzielnicą Białegostoku jest Jaroszówka. Na drugim miejscu uplasował się Słoneczny Stok, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Dojlidom. – Wszystkie trzy dzielnice, które okazały się najbezpieczniejsze są oddalone od centrum Białegostoku. Na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców mógł mieć wpływ ich spokojny, mieszkalny charakter – powiedział Piotr Kurzawa z biura Express House Nieruchomości, które jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie podlaskim.

 

Na Sienkiewicza mogłoby być lepiej 

Zestawienie zamyka osiedle Sienkiewicza. Warto jednak podkreślić, że i ta dzielnica uzyskała dobrą notę – ankietowani ocenili bowiem bezpieczeństwo w tej części miasta na 3,46 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu z innymi dzielnicami to właśnie mieszkańcy tej okolicy  czują się najmniej pewnie. 

W drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom zwyciężyło de facto całe miasto. Zdaniem ankietowanych bowiem w Białymstoku jest bardzo spokojnie i bezpiecznie. Nawet w tak wyrównanej konkurencji jednak zawsze ktoś wygrywa, a ktoś zajmuje ostatnią lokatę. Mieszkańcy uznali, że na laur zwycięstwa zasługuje Jaroszówka, za to najwięcej do poprawy jest na Sienkiewicza. 

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia. Badanie przeprowadziła na zlecenie Otodom agencja IQS.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o  wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

 

RANKING DZIELNIC OTODOM 2020

BEZPIECZEŃSTWO - BIAŁYSTOK

 1. JAROSZÓWKA (4,34)
 2. SŁONECZNY STOK (4,30)
 3. DOJLIDY (4,28)
 4. WYSOKI STOCZEK (4,18)
 5. SKORUPY (4,14)
 6. ZAWADY (4,08)
  NOWE MIASTO (4,08)
 7. ZIELONE WZGÓRZA (4,07)
 8. PIASKI (4,03)
 9. BIAŁOSTOCZEK (4,01)
 10. DOJLIDY GÓRNE (4,00)
 11. ANTONIUK (3,99)
  WYGODA (3,99)
 12. MICKIEWICZA (3,94)
 13. KAWALERYJSKIE (3,93)
 14. STAROSIELCE (3,92)
 15. BOJARY (3,84)
  BACIECZKI (3,84)
 16. MŁODYCH (3,77)
 17. CENTRUM (3,70)
 18. DZIESIĘCINY II (3,65)
 19. BEMA (3,63)
 20. PRZYDWORCOWE (3,62)
 21. PIASTA I (3,60)
  DZIESIĘCINY I (3,60)
 22. LEŚNA DOLINA (3,58)
 23. PIASTA II (3,51)
 24. SIENKIEWICZA (3,46)

 

 

 

Artykuł zaktualizowany: 25 maja 2020

Udostępnij