Retkina bezapelacyjnie najlepsza dla aktywnych w Łodzi

25 czerwca 2020

Autor otodom

Retkina bezapelacyjnie najlepsza dla aktywnych w Łodzi

Łódź odcisnęła swój ślad na kartach historii polskiego sportu. To właśnie w tym mieście odbył się pierwszy mecz ligowy w 1927 roku, zaś Atlas Arena jest jednym z największych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. Łódź funkcjonuje jako krajowe centrum widowiskowych wyścigów motocyklowych oraz rozgrywek siatkarskich. A jakie warunki do amatorskiego uprawiania sportu są w poszczególnych dzielnicach miasta? 

Mieszkańcy Łodzi nie są zachwyceni

Władze miasta pielęgnują w mieszkańcach potrzebę aktywnego spędzania czasu, m. in. organizując maratony i tworząc przestrzeń przystosowaną do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Znajduje się tu także cały szereg obiektów krzepiących sportowego ducha mieszkańców: baseny kryte i odkryte, boiska piłkarskie, hale sportowe, korty tenisowe, kluby jeździeckie itp. Mimo to mieszkańcy Łodzi nie należą do najbardziej zadowolonych z infrastruktury uprawiania sportu. W pierwszej trójce są Warszawa ze średnią 3,85, Poznań i Katowice, a Łódź z wynikiem 3,48 jest pod tym względem na 11. miejscu, wyżej jedynie od Bydgoszczy.

Retkinia dzielnicą dla aktywnych sportowo

Ranking Dzielnic Otodom został przeprowadzony w oparciu o opinie mieszkańców Łodzi, których zadaniem było przydzielenie punktacji od 1 do 5 poszczególnym dzielnicom. Prawie 5000 łodzian oceniło dostępność obiektów sportowych w dwóch kategoriach: obiektów bezpłatnych i płatnych. 

Najlepiej ocenianą dzielnicą okazała się Retkinia, która osiągnęła 3,81 punktu. Do oceny przyczyniły się szczególnie dobrze ocenione obiekty bezpłatne, które uzyskały 3,9 punktu. Na Retkini znajdują się Orliki 2012, czyli wielofunkcyjne boiska, basen, lodowisko oraz siłownia i kluby fitness. Drugim miejscem, które zostało zakwalifikowane jako przyjazne dla sportowców, jest osiedle Teofilów-Wielkopolska, z oceną 3,7. Obiekty sportowe, które wpisują się w obszar tej dzielnicy to: pływalnia Wodny Raj, przylegający do pływalni skatepark, oraz kilka siłowni zewnętrznych. 

Śródmieście na szarym końcu

Na końcu rankingu sytuuje się Śródmieście, z otrzymanym wynikiem 3,2 punktu. Okazuje się, że Śródmieście jest najuboższe pod względem przestrzeni do bezpłatnego uprawiania sportu, nieco lepiej kształtuje się sytuacja z płatnymi miejscami, są bowiem w Śródmieściu dostępne siłownie i kluby fitness. Śródmieście to obszar w dużej mierze zdominowany przez kamienice. Ciężko tu o tereny do aktywnego wypoczynku zarówno na świeżym powietrzu jak i liczne boiska czy hale. Te częściej spotkamy poza ścisłym centrum np. Właśnie na takich osiedlach jak Retkinia czy Teofilów. To w połączeniu z liczną zielenią w tych częściach miasta sprawia, że osoby aktywne sportowo doceniają właśnie te osiedla – podsumowuje Adrian Truchta, Trust Nieruchomości.

W ostatnich latach uprawianie sportu staje się coraz bardziej modne. I dobrze, bo nie ma nic zdrowszego niż aktywność fizyczna. Łodzianie mają ku temu całkiem sporo możliwości, ale miasto ma wciąż sporo pracy do wykonania, by poziom zadowolenia z infrastruktury sportowej w Łodzi był porównywalny z czołówką kraju.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij