Otodom.Live #38: „Pierwsze mieszkanie dla wroga, drugie – dla przyjaciela, trzecie – dla siebie”, czyli porady po czasie

05 marca 2021

Autor otodom

Otodom.Live #38: „Pierwsze mieszkanie dla wroga, drugie – dla przyjaciela, trzecie – dla siebie”, czyli porady po czasie

Stare przysłowie mówi, że Polak jest mądry po szkodzie. Ale nie zawsze musi tak być! Zwłaszcza w przypadku największych życiowych decyzji, jak zakup nieruchomości. O czym trzeba pamiętać, wybierając mieszkanie? Jak nie dać się wpuścić w maliny prawnym kruczkom i jak przygotować się finansowo do inwestycji? O te i inne kwestie pytaliśmy ekspertów Otodom.Live #38: Paulinę Kosturek-Migacz, Managerkę Zespołu ds. Zapobiegania Sprzedaży Poniżej Wartości Rynkowej w KM Nieruchomości; Daniela Zdrojowego, Dyrektora Sprzedaży Partners International i Jakuba Kawę, Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu Galeria Nieruchomości.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Często zanurzając się w świat nieruchomości, wypływamy na nieznane wody – wiele osób zaczyna się interesować tematem dopiero wtedy, gdy rozpoczyna wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Mnogość różnych wątków w kwestii starań o posiadanie nieruchomości może być dezorientująca, dlatego w Otodom eksperci przedstawili praktyczne rady.

Goście #38 Otodom.LIVE posiadają wieloletnie doświadczenie w tematach takich jak:

 • Znajomość rynku pierwotnego
 • Współpraca z deweloperem od kuchni
 • Proces sprzedaży i kupna nieruchomości
 • Poszukiwanie idealnego mieszkania
 • Wynajem nieruchomości
 • Sytuacja polskiego rynku nieruchomości
 • Bieżące trendy…

…i wiele innych.

Poznaj najważniejsze wnioski z Otodom.Live #38:

 • Kluczowym krokiem w doborze nieruchomości jest ustalenie preferencji klienta. Każdy z ekspertów potwierdził, że przeprowadza szczegółowy wywiad z klientami, ponieważ często mylą oni swoje potrzeby lub nie znają ich wystarczająco dobrze.
 • Specjaliści sprawdzają, dla kogo klient kupuje nieruchomość. Inne warunki powinno spełniać mieszkanie, które ma stać się inwestycją, a inne lokal, w którym sami chcemy mieszkać.
 • Warto myśleć przyszłościowo: mieszkanie kupujemy często na kilkanaście, a nawet czasem na kilkadziesiąt lat. Nasze potrzeby wraz z wiekiem zmienią się, szczególnie wtedy, gdy mamy dzieci.
 • Jeżeli chcemy kupić nieruchomość głównie z myślą o inwestycji, musimy wziąć pod uwagę relację ogólnej jakości mieszkania do jego lokalizacji i standardu. Dzięki temu nie przepłacimy.
 • Paulina Kosturek-Migacz podpowiadała, aby nie oszczędzać na usługach architekta wnętrz. To on pomoże efektywnie zaplanować przestrzeń, aby żyło się w niej jak najbardziej komfortowo.
 • Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna, idealna lokalizacja. Powinna być dobrana do naszych potrzeb: rodziny z dziećmi często preferują przedmieścia, z kolei młodzi pracownicy korporacji prawdopodobnie będą woleli mieszkanie w centrum miasta.
 • Dokumenty i prawny aspekt zakupu nieruchomości to skomplikowana kwestia. Wszyscy eksperci zgodnie stwierdzili, że dla bezpieczeństwa w takiej sytuacji trzeba skorzystać z usług agenta nieruchomości, który sprawdzi księgę wieczystą i zna się na kruczkach prawnych. Najważniejsze jest weryfikowanie stanu prawnego nieruchomości na samym początku.
 • Kolejny specjalista, z którego usług warto skorzystać, to inspektor budowlany: sprawdzi stan techniczny nieruchomości.
 • Wbrew pozorom, pośrednik nieruchomości może pomóc także na rynku pierwotnym. Ubezpieczony agent to gwarancja zabezpieczenia klienta przed machlojkami w transakcji z deweloperem. Może też zdarzyć się tak, że pośrednik, który ma dobrą relację z deweloperem, przedstawi lepsze warunki zakupu.

·Według gości Otodom.Live #38, aby znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy rzeczy: rekomendacje i opinie innych klientów, lokalizację ofert, którymi się zajmuje i sposób rozmawiania z nami.

Zobacz cały Otodom.Live#38:

Gośćmi marcowego Otodom.LIVE byli:

Paulina Kosturek-Migacz

Paulina Kosturek-Migacz – Manager Zespołu ds. zapobiegania sprzedaży poniżej wartości rynkowej KM Nieruchomości. Z wykształcenia jest prawnikiem, z pasji marketerem, a z przekonań – coachem. Ma 16 lat doświadczenia zawodowego z różnych branż, co wykorzystuje w pracy z klientami. Zajmuje się wspieraniem, doradztwem, szkoleniem i pośredniczeniem w zakupach czy sprzedaży lokali. Wierzy, że rynek nieruchomości spełnia marzenia każdego z nas. Każdego dnia zgłębia wiedzę z zakresu psychologii, komunikacji społecznej, marketingu i rynku nieruchomości.

 

Daniel Zdrojowy

Daniel Zdrojowy – Dyrektor Sprzedaży Partners International. Ma za sobą 15 lat doświadczenia w nieruchomościach, w polskich i zagranicznych firmach deweloperskich, przy projektach deweloperskich z segmentu popularnego oraz premium. Poza zarządzaniem siecią biur sprzedaży dewelopera rozwinął współpracę z agencjami nieruchomości i freelancerami działającymi na terenie całego kraju. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz podyplomowe studia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie ze specjalizacją „Licencja Zarządcy Nieruchomości”.

 

Jakub Kawa

Jakub Kawa – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Galeria Nieruchomości. Z branżą nieruchomości jest związany od ponad 10 lat. Podczas swojej kariery zawodowej pośredniczył w sprzedaży setek nieruchomości. Razem ze wspólnikiem, Pawłem Galibarczykiem, stworzyli Galerię Nieruchomości: jedno z najlepiej rozwijających się biur nieruchomości na Pomorzu. Otrzymali nagrodę „Lider Nieruchomości” Otodom za 2020 rok. W trakcie rozwoju firmy wyszkolili ponad 20 agentów, którzy aktywnie i z sukcesami działają na rynku. Obecnie Jakub Kawa zajmuje się zarządzaniem firmą i szkoleniem pracowników. 

Sprawdź też wcześniejszy odcinek Otodom.LIVE:

 

Wolisz słuchać? Nie ma sprawy! Otodom.LIVE dostępny jest także w formie podcastu:

 

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 19 marca 2021

Udostępnij