Szczęśliwy dom. Młodzi dorośli – szczęście do poprawki

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą?

  • 37% młodych dorosłych samodzielnych mieszkańców Polski deklaruje, że są nieszczęśliwi.
  • W badaniu opisanym w raporcie Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023 subiektywne deklarowane poczucie szczęścia dla całej próby ankietowanych wynosi 7,07 ( w 10-stopniowej skali).
  • 12,9% mieszkańców Polski deklaruje, że są maksymalnie szczęśliwi.
  • Młodzi mieszkańcy Polski mieszkają średnio na 56 m2, zwykle ze swoją „drugą połówką”(48%) lub w pojedynkę (26%)
  • Odsetek wynajmujących (39%) i tych którzy są właścicielami mieszkań lub domów (41%) jest zbliżony
  • Samodzielni młodzi dorośli chcą załatwiać swoje codzienne sprawy blisko domu – ważna jest dla nich dostępność zróżnicowanej oferty sklepów, dostęp do obiektów rozrywki i kultury i miejsc do uprawiania sportu
  • to, co sprawia, że mogą poczuć się szczęśliwsi, to przede wszystkim budowanie relacji społecznych i zaangażowanie w życie w swoim domu lub mieszkaniu.

Celem tegorocznego Badania dobrostanu mieszkańców Polski było określenie poziomu poczucia szczęścia Polaków w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. Główne aspekty, na których się skupiliśmy, dotyczyły przede wszystkim warunków w jakich mieszkają – zarówno w zajmowanym przez siebie mieszkaniu lub domu, jak i w najbliższej okolicy – oraz czynniki wpływające na dobrostan. Tych, którzy deklarują, że są szczęśliwi, dopytaliśmy ponadto o to, co robią i jak żyją. Chcieliśmy uchwycić, co ich odróżnia od osób, które charakteryzują się niskim poziomem szczęścia.

Jak się okazało młodzi dorośli są najmniej zadowoloną ze swojej sytuacji grupą Polaków. Znacznie wyższy poziom szczęścia deklarowały rodziny z dziećmi oraz osoby powyżej 60 roku życia.

Młodzi dorośli czyli kto?

Jako wczesną młodość definiujemy wiek 18–35 lat. Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. było w Polsce nieco ponad 13 500 000 osób w wieku 18–44 (GUS 2022a), co stanowi około 36% populacji kraju. 

Wcześni dorośli, których zaprosiliśmy do tegorocznego Badania dobrostanu mieszkańców Polski, to przedstawiciele dwóch pokoleń: millenialsów i generacji Z. Najstarsze osoby z tej grupy urodziły się pod koniec lat 80. XX w., najmłodsze przyszły na świat już w momencie, gdy Polska była członkiem Unii Europejskiej.

Co jest dla nich najważniejsze w miejscu zamieszkania? Jaki czynniki oceniają najgorzej i co mogłoby poprawić ich poziom szczęścia?

Odpowiedź znaleźć można w naszym najnowszym raporcie!


Szczęśliwy dom 2023

“Szczęśliwy dom” to projekt Otodom prowadzony od 2021 roku. Jego celem jest wzmacnianie pewności ludzi w zakresie podejmowania świadomych i trafnych decyzji na rynku nieruchomości. Jego efektem ma być wzrost  dobrostanu mieszkańców Polski związanego z kwestiami mieszkaniowymi.

Pierwsza edycja raportu (2021) „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków”, nakreśliła psychologiczny i socjologiczny obraz społeczeństwa, które w czasie pandemii COVID-19 na nowo zdefiniowało podejście do miejsca zamieszkania. Odkryło swoje „mieszkaniowe” potrzeby i wartości wpływające na poczucie dobrostanu. 

W drugiej edycji projektu (2022) celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Zadaliśmy mieszkańcom Polski pytanie:  Jak szczęśliwy czujesz się w mieście / dzielnicy / okolicy w której  mieszkasz? W badaniu przeprowadzonym przez Otodom między wrześniem 2021, a lutym 2022 r. odpowiedzi udzieliło 35 897 mieszkańców Polski. 

Trzecia edycja – Szczęśliwy dom 2023 to powrót do podstawowych założeń projektu. Ponownie postawiliśmy pytanie o dobrostan mieszkańców Polski w kontekście trudnej sytuacji geopolitycznej i makroekonomicznej. W rok po wybuchu wojny w Ukrainie, w sytuacji wzrostu kosztów życia oraz ograniczenia dostępności zakupu mieszkań, po raz kolejny zbadaliśmy jak swoją sytuację mieszkaniową widzą mieszkańcy naszego kraju. We współpracy z SWPS Innowacje oraz Polityką Insight podjęliśmy wyzwanie by uzyskać odpowiedź na pytanie “Jak Polacy budują szczęście w trudnych czasach?”. 

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Inne analizy i raporty Otodom w ramach projektu „Szczęśliwy dom”

Back to top button