Projektowanie dla zdrowia – jak tworzyć mieszkania wspierające dobrostan? 

Permanentne zmęczenie, niespokojna głowa i przytłaczający stres – brzmi znajomo? W dynamicznym świecie, promowanie trendów pozytywnie wpływających na zdrowie i samopoczucie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. A gdybyś mógł uspokoić roztargnione emocje wprowadzając do swojego mieszkania kilka małych zmian? Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby Twój dom był dla Ciebie duchowym sanktuarium.

Skutki pandemii, a co za tym idzie – izolacji od społeczeństwa wpłynęły w dużym stopniu na postrzeganie przez nas samych zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. Pragniemy regenerować się otoczeni naturą i pozytywną energią, z dala od niepotrzebnego zgiełku. Nie jest to jednak łatwe, gdy mieszkanie pełni rolę nie tylko wypoczynkowe, ale też biznesowe, lub gdy czujemy presję, by każdego dnia żyć coraz bardziej produktywnie. W świecie pełnym pośpiechu, zadbaj o to, by chociaż Twój dom pozwalał Ci na chwilę spokoju i oddychanie pełną piersią.

W kontekście projektowania mieszkań pozytywnie wpływających na dobrostan, ważną rolę pełni neuroarchitektura, czyli nauka, która skupia się na analizie, jak nasze otoczenie mieszkalne i zawodowe wpływa na nasze samopoczucie. Pozwala ona na opracowywanie metod projektowania przestrzeni, które wspierają dobre samopoczucie.

Projektowanie dla zdrowia

Projektowanie skierowane na dobrostan (wellness) zakłada, że otoczenie, w którym przebywamy ma znaczący wpływ na nasz nastrój, poziom stresu, jakość snu, a nawet zdrowie fizyczne. Obejmuje elementy takie jak ergonomia, czyste powietrze, uspokajające kolory czy naturalne materiały.

Projektowanie wnętrz przyjaznych zdrowiu to podejście, które łączy estetykę i bieżące trendy z psychologią oraz medycyną. Tak szeroko zakrojona perspektywa pozwala tworzyć przestrzenie, które nie tylko wyglądają dobrze, ale również aktywnie przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia i wspierają wyciszenie bodźców zewnętrznych oraz niwelują stres.

Monika Niezabitowska, architekt wnętrz Decoroom
Mieszkania wspierające dobrostan
Fot. Decoroom

Dom w duchu wellness to coś więcej niż estetyczna i funkcjonalna przestrzeń. To miejsce skierowane na poprawę zdrowia, ogólnego samopoczucia, minimalizację stresu i maksymalizację szczęścia. To przestrzeń, która koi, podnosi na duchu i regeneruje.

Oto 7 kluczowych elementów, które pomogą Ci w aranżacji przestrzeni przyjaznej zdrowiu.

Paleta kolorów inspirowana naturą

Natura to najlepsza inspiracja. Barwy, które się z nią kojarzą zapewniają spokój i przyjazne tło dla reszty dodatków. Błękit, zieleń i szarość, przypominają nam o naturze i relaksują. Cieplejsze, neutralne odcienie, takie jak opalenizny, jasne brązy i miękka biel otulają pomieszczenie spokojem. Poznaj właściwości poszczególnych kolorów, dzięki czemu dopasowanie ich do poszczególnych pomieszczeń nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Warto rozważyć wprowadzenie kojących błękitów i zieleni, które kojarzą się z naturą, wodą i spokojem, bowiem pomagają one w relaksacji i obniżają poziom stresu. Natomiast jasne odcienie żółci mogą stymulować kreatywność i pozytywnie wpływać na nastrój. Miękkie odcienie szarości idealnie pasują do sypialni, ponieważ pomagają uspokoić umysł i przygotować do snu. Za to pozornie neutralna biel nas uspokaja i wprowadza poczucie równowagi.

Monika Niezabitowska, architekt wnętrz Decoroom

Organiczne kształty i formy

Badania wykazują, że otoczenie, w którym dominują naturalne motywy, może obniżać poziom stresu, poprawiać nastrój i wspierać ogólne zdrowie psychiczne. W projektowaniu wnętrz coraz większą uwagę przykłada się do stosowania organicznych form i kształtów. Mają one wprowadzać harmonie i spokój do codziennego życia. Łagodne linie, zaokrąglone krawędzie i asymetryczne wzory nie tylko dodają ciepła i unikalnego charakteru przestrzeni, ale także przyczyniają się do poprawy dobrostanu mieszkańców.

Prozdrowotne materiały

Naturalne materiały – ich tekstury, kolory i właściwości – dodają pomieszczeniom ciepła i przytulności, jednocześnie promując zrównoważony rozwój. Zwróć uwagę na pochodzenie poszczególnych elementów Twojego wystroju, uzyskane atesty zdrowotne czy antybakteryjne właściwości. Monika Niezabitowska, architekt wnętrz Decoroom rekomenduje:

 • nietoksyczne farby, które ograniczają ryzyko ekspozycji na szkodliwe substancje,
 • wykończenie i dekoracje z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, kamień, beton, len czy bawełna. Są one mniej szkodliwe niż syntetyczne odpowiedniki,
 • produkty z antybakteryjnych materiałów, jak przykładowo miedź, która naturalnie zwalcza bakterie.
Mieszkania wspierające dobrostan
Fot. Decoroom

Układy promujące relaks i więzi społeczne

Zamiast tradycyjnego układu, gdzie telewizor jest centralnym punktem salonu, coraz więcej projektantów stawia na aranżacje sprzyjające interakcji i wspólnemu spędzaniu czasu. Przykładowo, wygodne kanapy i fotele ustawione są w taki sposób, aby zachęcać domowników do rozmów i dzielenia się doświadczeniami.

Strefy relaksu z miękkimi poduszkami i naturalnym oświetleniem zapraszają do odpoczynku i odprężenia, a jednocześnie umożliwiają swobodną komunikację. Takie podejście do projektowania wnętrz nie tylko zwiększa komfort psychiczny mieszkańców, ale również sprzyja budowaniu głębszych relacji międzyludzkich, co jest nieocenione w dzisiejszym, często zbyt zabieganym świecie.

Może Cię zainteresować: Co będzie modne w aranżacji wnętrz w 2024 roku? Najnowsze trendy wnętrzarskie

Oświetlenie szyte na miarę

Światło to źródło życia, a duże okna zapewniające dobry dostęp do naturalnego światła powinny być podstawą każdego domu. Brak światła lub niedostateczna ilość mogą prowadzić do apatii, braku chęci do życia czy melancholii. 

Aranżując przestrzeń przyjazną zdrowiu powinniśmy mieć na względzie także dostęp do dziennego światła i dobór odpowiedniego oświetlenia. Niewłaściwe oświetlenie może prowadzić do problemów ze wzrokiem, bólów głowy, a nawet zaburzeń snu, więc warto skorzystać z porady profesjonalistów, którzy pomogą wybrać odpowiednie lampy, a także natężenie i barwę światła dla poszczególnych stref i potrzeb. 

Monika Niezabitowska, architekt wnętrz Decoroom

Jak dodaje ekspertka Decoroom:W miejscach do pracy najlepiej stosować chłodniejsze, jaśniejsze światło, które poprawia koncentrację. W sypialniach sprawdzą się cieplejsze barwy. Dodatkowo nie zapominajmy o kontroli ilości światła słonecznego, które wpada do pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w sypialniach – w tym pomogą rolety i żaluzje„.

Połączeni z naturą

Jednym z głównych filarów neuroarchitektury jest biofilia, czyli zbliżanie się do natury oraz poczucia harmonii z otaczającą nas przyrodą. Duże okna pełnią w tym kontekście podwójną rolę. Nie tylko wpuszczają do wnętrza obfite ilości naturalnego światła, które jest niezbędne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także tworzą wizualną kontynuację przestrzeni, łącząc nas bezpośrednio z otoczeniem zewnętrznym. Obserwacja zmieniających się pór roku, pogody czy nawet zwykłego ruchu liści na drzewie może być niezwykle uspokajająca i inspirująca. 

Duży wpływ na nas mogą mieć też rośliny wewnątrz mieszkania, które oczyszczają powietrze, redukują stres i zwiększają poczucie spokoju. Ich obecność jest nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym dodatkiem.

Oddychać pełną piersią

W trosce o dobrostan mieszkańców, projektowanie wnętrz coraz częściej uwzględnia zastosowanie materiałów prozdrowotnych i technologii, które mają za zadanie dbać o jakość powietrza i ogólne samopoczucie. Wśród nich znajdują się nowoczesne oczyszczacze powietrza, które skutecznie eliminują zanieczyszczenia i alergeny. Równie ważne jest regularne wietrzenie mieszkania oraz stosowanie nietoksycznych środków czystości, które są bezpieczne dla zdrowia.

Aby wypełnić dom delikatnymi i relaksującymi nutami, warto sięgnąć po naturalne zapachy, takie jak aromatyczne zioła czy świece sojowe.

Co jeszcze możesz zrobić, by czuć się lepiej w swoim domu?

 • Dbaj o porządek w swoim domu – spraw, by każdy przedmiot miał swoje miejsce.
 • Dodaj wygodne siedziska i zakątki.
 • Zamień swoją łazienkę w relaksujące spa.
 • Wyznacz ciche miejsce do medytacji lub uprawiania jogi.
 • Rozpyl swoje ulubione olejki eteryczne, aby pobudzić zmysły i zapewnić spokój.
 • Otaczaj się podnoszącą na duchu sztuką i fotografią.
 • Zachowaj wygodę i brak bólu wybierając ergonomiczne biurko i krzesło w swoim domowym biurze.
 • Zorganizuj ogródek lub balkon z zielenią. Pielęgnacja roślin jest sprawdzonym środkiem redukującym stres i pomagającym poprawić jakość powietrza.
Mieszkania wspierające dobrostan
Fot. Decoroom

Pamiętaj, że projektowanie wnętrz ma na celu nie tylko uzyskanie odpowiedniej estetyki, ale też dbanie o nasze zdrowie, szczęście i wewnętrzny spokój.

Przeczytaj także: Drugie życie starych mebli – jak tanio odświeżyć wygląd pokoju?

Back to top button