Raport z rynku najmu – grudzień 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec grudnia wynosiła 22,7 tys.
  • do oferty trafiło zaledwie 12,5 tys. lokali na wynajem – o 23% m/m mniej i najmniej w całym 2023 r.
  • mimo tego spadku w ujęciu rocznym baza ofert najmu była o 52% wyższa niż na koniec grudnia 2022 r.
  • w 2023 r. przeciętna miesięczna liczba ofert wyniosła 43 tys. – o 11 tys więcej niż w 2022 r.
  • w ciągu roku najbardziej wzrosły czynsze w Rzeszowie (+ 14% r/r)
  • największego spadku średnich czynszów najmu doświadczyła Łódź (-14% r/r)
  • powyżej 3000 zł średnio trzeba zapłacić za najem w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu oraz z Warszawie (tu średnie ceny przekraczają 5000 zł)

Rok 2023 na rynku najmu upłynął pod znakiem odbudowywania się bazy dostępnych ofert mieszkań i stabilizacji poziomu zainteresowania wśród najemców. Średnio miesięcznie w trakcie 2023 roku roku było aktywnych prawie 43 tysiące ofert. To co prawda aż o 35% więcej niż przeciętna z 2022 r. (32 tysiące), ale odpowiednio o 13% i 18% mniej niż w 2021 i 2020 r.

Wynajmujący oferowali mieszkania mniejsze niż przed rokiem. Aż 59% ofert w grudniu 2023 r. stanowiły mieszkania o powierzchni do 50 mkw. Pomimo średnio mniejszego metrażu struktura oferowanych lokali ze względu na liczbę pokoi pozostała podobna. Niecałe 17% stanowią kawalerki, około 50% 2-pokojowe, co czwarte to 3 pokojowe, a pozostałe mają 4 i więcej pomieszczeń. To oznacza, że oferowane mieszkania stają się coraz bardziej “kompaktowe”.

Struktura wyszukiwań pod względem wybieranych parametrów dla całej kategorii była dość stabilna w trakcie roku. Prawie ⅔ wyszukiwań dotyczyło mieszkań 2 albo 3-pokojowych, a prawie połowa wpisywanych minimalnych powierzchni zaczynała się od 40 mkw. Dodatkowo niewiele zmieniła się struktura wyszukiwań pod względem zakładanego budżetu na najem. Zwiększał się udział niższych kwot, co może sugerować, że poszukiwano bardziej atrakcyjnych cenowo ofert, być może również korzystniejszych od obecnych umów najmu. 

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button