Jak uzyskać warunki zabudowy na działce? Krótka instrukcja

Działka pod budowę kupiona, więc można już wylewać fundamenty wymarzonego domu. Czy aby na pewno? Jeśli budowa ma się rozpocząć w miejscu nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musisz uzyskać warunki zabudowy. I chociaż może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości często (choć nie zawsze) jest zwykłą formalnością. Sprawdź jak zdobyć warunki zabudowy na swojej działce i na co zwrócić uwagę!

Warunki zabudowy (czy też decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) to dokument bez którego wymarzony dom (lub inna inwestycja) pozostanie jedynie fantazją. Czy każdy musi się o nie postarać? Niekoniecznie. Warunki zabudowy są niezbędne, by uzyskać pozwolenie na budowę w miejscu nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki plan istnieje w danym miejscu, nie musisz się martwić o tzw. „wuzetkę”.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Zdobądź warunki zabudowy!

A co, jeśli MPZP brak? Postaraj się o warunki zabudowy. Wniosek o ich otrzymanie powinieneś złożyć w do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w urzędzie gminy lub UM, pod który podlega twoja działka. Tam też znajdziesz odpowiedni wzór.

Alternatywą jest złożenie wniosku przez stronę: e-budownictwo.gunb.gov.pl. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

Jakie informacje są niezbędne do wypełnienia wniosku o warunki zabudowy?

  • przede wszystkim jasno określone granice działki – tu przyda się mapa zasadnicza, wydawana w wydziale geodezji w danym starostwie powiatowym;
  • planowany sposób zagospodarowania działki z charakterystyką zabudowy i zagospodarowania otoczenia domu;
  • parametry techniczne danej inwestycji;
  • zapotrzebowanie na energię elektryczną, wodę oraz sposób odprowadzania ścieków.

Ile kosztuje złożenie wniosku?

Właściciel lub użytkownik wieczysty terenu otrzyma warunki zabudowy bezpłatnie, ale każdy może wnioskować o warunki zabudowy dla danej działki (np. potencjalny kupiec zainteresowany inwestycją). W takim przypadku opłata wynosi 598 złotych. Jeśli zaś korzystamy ze wsparcia pełnomocnika, np. projektanta, musi on mieć pełnomocnictwo, którego koszt wynosi 17 złotych.

Jakie warunki musi spełnić działka?

Nie każda działka otrzyma warunki zabudowy. Co może stać na przeszkodzie ich wydania? Choćby obecność zabytków uniemożliwiających zabudowę. Zakupiony przez nas teren nie może być objęty przepisami ochrony konserwatorskiej. Przeszkodą może być też usytuowanie w granicach Parku Narodowego. Ale to nie wszystko. Działka musi także:

  1. mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej lub pośrednio, poprzez drogę prywatną (zasady służebności drogowej);
  2. być uzbrojona, tzn. mieć dostęp do prądu i wody lub mieć taki dostęp zaprojektowany. W drugim przypadku należy mieć umowę dotyczącą wykonania uzbrojenia terenu z odpowiednią organizacją;
  3. mieć uzyskaną zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze, jeśli działka jest użytkiem rolnym klas IV-VI.

    >>>Chcesz odrolnić działkę? Dowiedz się jak to zrobić krok po kroku.

Ważna jest także zasada „dobrego sąsiedztwa”. Co ona oznacza? Inna nazwą tej zasady jest „zasada kontynuacji zabudowy” i ona już jasno wskazuje, że w pobliżu naszej działki powinna znajdować się nieruchomość na podstawie której możliwe będzie ustalenie nowej zabudowy. Chodzi o to, by nowopowstające budynki były dopasowane do tego, co już znajduje się w okolicy.

Co określają warunki zabudowy?

Pamiętajmy, że na zakupionej działce nie możemy zbudować dowolnego budynku. Warunki zabudowy jasno określają przynajmniej część parametrów, m.in.:

  • linie zabudowy;
  • wielkość powierzchni zabudowy;
  • wysokość i szerokość budynku oraz elewacji frontowej;
  • geometrię dachu, np. kąt nachylenia czy układu połaci dachowych)

Jak długo będę czekać?

Wydanie warunków zabudowy może trwać nawet do 90 dni od daty złożenia wniosku. Wcześniej jednak trzeba zdobyć wspomniane wcześniej dokumenty. Wyjątkiem są domy do 70m2 – tu w określonych warunkach czas oczekiwania na warunki zabudowy wynosi zaledwie 21 dni.

Uwaga! Informację o przyznaniu WZ otrzyma nie tylko wnioskodawca, ale i… sąsiedzi. Każda ze stron może w ciągu 14 dni odwołać się od decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Dopiero po tym czasie, jeśli nikt nie wniesie odwołania, decyzja o przyznaniu warunków zabudowy jest prawomocna.

>>>Planujesz zakup działki budowlanej? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Sprawdź działki na sprzedaż
Back to top button