Palcem po mapie luksusu – gdzie w Polsce znajdziemy apartamenty wartę fortunę?

Spełniają najwyższe oczekiwania, zaskakują kunsztem wykonania, udogodnieniami takimi jak spa dla psów czy prywatne windy i zacierają granicę między domem, a ekskluzywnym hotelem. Gdzie znajdziemy najbardziej luksusowe apartamenty w kraju? Przygotuj się na podróż po najbardziej prestiżowych adresach w Polsce, gdzie luksus staje się normą, a cena nie jest ograniczeniem. 

Luksusowe apartamenty – czyli jakie?

Nie ma jednej definicji luksusu: dla każdego z nas oznacza on co innego. Jedni docenią wyjątkową lokalizację lub są miłośnikami szlachetnych materiałów we wnętrzach, inni wysoki standard kojarzą z eko rozwiązaniami i zielenią w niebanalnym wydaniu. Na potrzeby raportu Z wyższej półki – mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe, który Otodom wydał z ThinkCo, musieliśmy jednak nadać luksusowi w świecie nieruchomości konkretne ramy.

Dlatego przyjęliśmy, że luksusowe apartamenty w odróżnieniu od zwykłych mieszkań czy nawet tych o podwyższonym standardzie, wyróżniają się m.in. przestrzenią: wysokimi sufitami pow. 2,75 m, rozległymi tarasami lub ogrodami zimowymi, standardowe są wydzielone garderoby, klimatyzacja oraz prywatne łazienki przy sypialniach, duże znaczenie ma także efektowna strefa wejściowa. Nie mniej ważne są liczne udogodnienia zacierające granicę między domem a ekskluzywnym hotelem: strefa spa, siłownia czy usługi konsjerża. To oznacza też wyższe ceny. Trudno tu wskazać górną granicę, ale ceny apartamentów, ale cent apartamentów luksusowych zaczynają się od 180% średniej ceny za mieszkanie w danym mieście.

Luksus po polsku: gdzie?

Mapa Polski z ofertami mieszkań o podwyższonym standardzie i luksusowych

Warszawa – ulubieniec najbogatszych

Tu bez zaskoczeń: przodują w tym największe miasta. To one przyciągają najzamożniejszych, którzy zainteresowani są najwyższą jakością usług, również jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe. Prym wiedzie stolica – niemal co trzeci luksusowy apartament w Polsce znajduje się w Warszawie. Miłośnicy mieszkań z wyższej półki, najchętniej stawiają na apartamenty w Śródmieściu, na Żoliborzu, Mokotowie i Ochocie. Coraz popularniejsza staje się także Wola – zawdzięcza to rozrastającemu się centrum biznesowemu. Exclusive w wersji na niską zabudowę to z kolei domena Saskiej Kępy i Wilanowa.

Trójmiasto – luksus w morskim klimacie

Na polskiej mapie prestiżowych nieruchomości wyróżniają się też Gdynia, Gdańsk i Sopot. Nic dziwnego – te miasta idealnie łączą atuty dużych miast i destynacji wakacyjnych. Bałtyckie plaże kuszą spragnionych spacerów brzegiem morza i wdychania jodu, ale Trójmiasto to też rozległe możliwości biznesowe. To właśnie okolice śródmiejskie oraz ściśle nadmorskie zwracają uwagę osób szukających ekskluzywnych apartamentów w Trójmieście. Równie ważne jest doskonałe skomunikowanie Trójmiasta z resztą kraju: zarówno kolejowe, drogowe i lotnicze. Nie dziwi więc, że to właśnie tutaj znajduje się wiele tzw. second homes najbogatszych Polaków.

W Gdańsku czy Gdyni nie brakuje też nieruchomości z ciekawą historią, co również ma znaczenie na rynku premium. Przykładem może być gdańska Oliwa. Znajdziemy tam niebanalną, zabytkową architekturę w otoczeniu zieleni, a do tego centra akademickie i biznesowe.

Na szczególną uwagę zasługuje Sopot, jeden z ulubionych kurortów Polaków i również jedno z najdroższych polskich miast. Molo, plaże, tzw. Monciak, szeroka oferta dla pragnących kultury i rozrywki, pijalnia wód solankowych i piękne wille. Nic dziwnego, że rozglądając się za apartamentami w Sopocie, trzeba przygotować się na ceny zaczynające się od ponad 21 tys. za mkw.

Duże miasta zwiększają apetyt na luksus: Kraków i Wrocław

W ścisłej czołówce poza Warszawą, Gdynią i Gdańskiem, znajdują się też Kraków i Wrocław. To duże miasta z ogromnym zapleczem biznesowym, ale też zachwycającą starówką i atrakcjami, przyciągające zarówno przedsiębiorców jak i turystów. Nie bez znaczenia jest też zamożność mieszkańców tych miast – najbogatsi szukają apartamentów w unikalnych lokalizacjach, niedaleko zabytkowej architektury czy rzeki.

Oferty luksusowych apartamentów - top 5 miast
źródło: Otodom, styczeń 2024

Pobierz najnowszy raport od Otodom i ThinkCo!

Chcesz wiedzieć więcej o rynku nieruchomości premium w Polsce? Zastanawiasz się kim są klienci zainteresowani luksusowymi apartamentami, gdzie i za ile Polacy kupują second homes? A może fascynuje cię co najbardziej przyciąga w ofercie najbardziej prestiżowych lokalizacji?

Zajrzyj do raportu: Z wyższej półki – mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe

Back to top button