Raport z rynku najmu – luty 2024

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski.

  • Liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec lutego wyniosła 27 tys. i była o 5% wyższa niż w styczniu.
  • W większości miast wojewódzkich odnotowano zwiększenie się bazy ogłoszeń m/m.
  • Niewielki spadek bazy był widoczny tylko w Kielcach (-4%), Zielonej Górze i Trójmieście (-3%).
  • Popyt ze strony najemców był o 8 % niższy niż w styczniu. 
  • Średnia stawka ofertowa czynszu utrzymała się na zbliżonym do poprzedniego miesiąca poziomie i wyniosła nieco ponad 3500 zł. 
  • W lutym największy spadek średnich cen ofertowych czynszów m/m widoczny był w Rzeszowie (- 5% m/m) 
  • W ujęciu rocznym najmocniej spadły stawki czynszów w Łodzi  (- 9,5% r/r) oraz we Wrocławiu (- 4% r/r). 

Po styczniowym ożywieniu na rynku najmu, w lutym widoczny był niewielki spadek zainteresowania ze strony najemców. Liczba wyszukiwań ogłoszeń w kategorii najmu spadła o 8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale była wyższa o 17% względem ubiegłego roku. 

Natomiast baza dostępnych mieszkań na wynajem sukcesywnie rośnie. Pod koniec miesiąca aktywnych było ponad 27 tys. ogłoszeń – o 5% więcej m/m i o 34% r/r. Analizując kilka ostatnich lat wyraźnie widać, że po okresie pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie, podaż na rynku najmu się odbudowuje, a 2024 rok może okazać się rekordowy. Niekwestionowanym liderem pod względem dynamiki rozwoju bazy najmu jest  Łódź. W ciągu ostatnich pięciu lat dostępna tam oferta wzrosła aż o 121%. Z kolei na przeciwnym biegunie plasuje się Kraków. Stolica Małopolski wciąż ma trudności z odbudową bazy mieszkań na wynajem. 

W lutym średnie stawki ofertowe czynszów utrzymały się na zbliżonym do styczniowego poziomie i wyniosły nieco ponad 3500 zł. Największy spadek średnich cen odnotowano w Rzeszowie (-5% m/m), a największy wzrost m/m w Zielonej Górze ( + 1,5%). Widać więc, że dynamika wzrostów cen na rynku najmu nadal wyhamowuje. 

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzną zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury! 

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button