Remont bez stresu – poradnik OLX

Marzysz o remoncie? Oczami wyobraźni widzisz już odświeżone wnętrze, nowy kolor na ścianach, płytki w łazience czy kuchenne meble? A może na samą myśl o remoncie oblewa cię zimny pot? Remont to nierzadko nie tylko ogromny wydatek, ale i niemały koszt emocjonalny. Okazuje się, że jest to jeden z najbardziej obciążających emocjonalnie sytuacji w życiu! Według raportu przeprowadzonego na zlecenie OLX i Fixly, stres przy remoncie towarzyszy 58% badanych osób. Jednak mim tego, że nie wszystko da się zaplanować, a awarie się zdarzają OLX podpowiada jak zaplanować remont i nie zwariować.

Jak bezstresowo przeprowadzić remont?

Stres podczas remontu czy budowy może wynikać z tego, że nasze pomysły i oczekiwania nierzadko zderzają się z nieprzewidywalnymi sytuacjami i szarą rzeczywistością. Brakujące materiały, opóźnienia czy zbyt wolno schnąca wylewka – to remontowa rzeczywistość.

Innym problemem, z którym przychodzi się nam mierzyć, są koszty, o których wysokości, jak wynika z badania Otodom, niemal połowa potencjalnych nabywców mieszkań (47%) nie ma pojęcia. Czy możliwe jest zatem spokojne wykończenie mieszkania lub przeprowadzenie jego remontu? Nerwowych sytuacji nie da się wykluczyć, ale można je zminimalizować. A jak to zrobić, radzą eksperci z OLX.

Jak obliczyć koszt remontu? Z zapasem!

Koszt prac remontowych może być bardzo różny. Uzależniony jest od wielu czynników: powierzchni, zastosowanych rozwiązań i materiałów, czy robocizny. Szacuje się, że w 2024 roku, przy mieszkaniu o metrażu 25–45 m² koszt remontu będzie średnio wynosił ok. 1200–2250 za m² . Informacja ta może być wskazówką dla tych, którzy mają w planach zlecenie tego typu usług, ale warto też wziąć pod uwagę, że jak wynika z raportu OLX i Fixly, realne koszty remontu są średnio o 28% wyższe od tych zakładanych.

Przygotuj się z wyprzedzeniem

Zatem to racjonalnie oszacowany budżet powinien być punktem wyjścia. A jak do tego podejść? Najlepiej zacząć od oszacowania skali prac, które chcemy wykonać. W kolejnym kroku zaś wybrać materiały. Jeśli na tym etapie pojawią się problemy, wówczas z pomocą mogą przyjść fachowcy, którzy ogłaszają się, np. na OLX. Obecnie na platformie aktywnych jest 50 tysięcy ofert z kategorii usługi budowlane i remontowe.

Z każdym autorem ogłoszenia można skontaktować się bezpośrednio i szczegółowo omówić składowe kosztów prac. Realia, z którymi przyszło nam się mierzyć w ostatnich latach, spowodowały, że wielu z nas odkłada remont na dalszy plan. Potwierdzeniem tego są nasze wewnętrzne dane, z których wynika, że popyt na usługi tego typu malał po covidowym skoku i modzie na remonty. Widać jednak pozytywne zmiany pokazujące, że sytuacja zaczyna się stabilizować. Obecnie zainteresowanie usługami budowlano – remontowymi, chociaż nadal niższe niż w ubiegłych latach, zaczyna rosnąć. Spodziewamy się, że trend ten będzie się utrzymywał.

Każdy, kto planuje w najbliższych miesiącach remont lub prace budowlane, już teraz powinien rozpocząć poszukiwanie fachowców – podkreśla Jakub Fingas odpowiedzialny za kategorię usług w OLX.

Plan na remont

Zaplanowanie prac budowlano-remontowych, to punkt na liście rzeczy, które pozwolą bez stresu podejść do remontu. Pierwszym krokiem w jego tworzeniu powinno być skonsultowanie się z wykonawcą, bo to w dużej mierze od jego harmonogramu zależał będzie przebieg remontu. On też będzie źródłem cennej eksperckiej wiedzy, dlatego w czasie rozmów warto dopytać, ile czasu będą zajmowały poszczególne prace, jakie rozwiązania poleca i z czego one wynikają.

Na tym etapie warto również uwzględnić dostępność materiałów – być może na część z nich trzeba będzie chwilę poczekać. Takie rzeczy jak wymarzone panele czy płytki, warto zamówić zawczasu, bo czas oczekiwania wynosi nierzadko minimum dwa tygodnie lub miesiąc. Na koniec warto w planach uwzględnić margines błędu, dzięki temu ewentualne opóźnienia nie będą przyczyną stresu. Twój plan na remont wynosi trzy tygodnie? Dodaj do tego kilka dni lub nawet tydzień.

Poziom zaangażowania fachowca w przygotowywaniu planu prac remontowych może przesądzić o przyszłym zleceniu. Co bym doradził fachowcom? By udzielać szybkich i precyzyjnych odpowiedzi swoim potencjalnym klientom, wyjaśniać wątpliwości, a równocześnie służyć radami. Dzięki temu osoba planująca remont dostrzeże w nas partnera, któremu może zaufać, zlecić wykonanie prac, a w przyszłości polecić nasze usługi znajomym – mówi Jakub Fingas.

Ekipa remontowa pod lupą

Pierwszą selekcję podwykonawców możemy przeprowadzić już na etapie szacowania budżetu i planowania prac. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z kilkoma firmami świadczącymi tego typu usługi. OLX umożliwia bezpośredni kontakt z fachowcem, co jest dużym ułatwieniem, ale również okazją do weryfikacji terminowości. Jeśli ktoś szybko i w deklarowanym terminie odpowiada na nasze pytania, to można przypuszczać, że tak samo będzie realizował nasze zlecenie.

To rozwiązanie to również doskonała okazja do tego, żeby poprosić o zdjęcia dotychczasowych realizacji. Na ich podstawie można wstępnie ocenić jakość wykonanych usług. Bezwzględnym warunkiem wyboru ekipy jest spotkanie, najlepiej w miejscu, które ma być remontowane, czy odnawiane. Dlatego też wybierając podwykonawcę najlepiej szukać wśród tych działających w najbliższej okolicy.

Remont i co jeszcze? OLX pomoże!

Znalezienie idealnej ekipy ułatwia intuicyjna wyszukiwarka OLX. Wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz na OLX. Remont domu, czy wykończenie mieszkania, to zazwyczaj inwestycje, które są kosztowne i planowane z dużym wyprzedzeniem. Ale katalog prac związanych z usługami tego typu jest znacznie większy. Często są to drobne naprawy, modernizacje, czy prace ogrodowe. Jak wynika z danych platformy największym zainteresowaniem na progu sezonu cieszyły się usługi związane z budową ogrodzenia, odnotowując wzrost na poziomie 99% względem poprzedniego miesiąca. Ale użytkownicy OLX poszukiwali również fachowców zajmujących się układaniem kostki – wzrost wyszukiwań w tym przypadku wyniósł o 21% (marzec vs. luty). O tym, że prace ogrodnicze nabrały rozpędu, świadczą też dane ilustrujące zainteresowanie wypożyczeniem urządzeń, maszyn i narzędzi na OLX. Wśród najczęściej poszukiwanych w marcu znalazły się: glebogryzarka +287%, rębak +79%, czy koparki +73% (dane w ujęciu miesiąc do miesiąca).

Back to top button