Raport z rynku najmu – marzec 2024

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie ceny najmu oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski? Zajrzyjcie do raportu Otodom na temat najmu w marcu!

Jak co miesiąc przybywamy z najświeższymi danymi dotyczącymi najmu. Czy ceny najmu spadają? Ile wynosiły średnie czynsze ofertowe? Czy mamy w czym wybierać? Dowiesz się z naszego raportu.

Raport z rynku najmu – w skrócie

  • Liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec marca wyniosła 26,7 tys. i była o 2% niższa niż w lutym.
  • Zwiększenie bazy ogłoszeń m/m odnotowano jedynie w trzech miastach wojewódzkich: Białymstoku, Krakowie i Rzeszowie.
  • Z kolei największe spadki dotyczą Opola (-18%), Trójmiasta (-12%), Olsztyna (-10%).
  • Popyt ze strony najemców był o 4% niższy niż w lutym. 
  • Średnia stawka ofertowa czynszu wyniosła 3500 zł, co oznacza spadek o 2% w ujęciu miesięcznym.
  • W lutym największy spadek średnich cen ofertowych czynszów m/m widoczny był w Warszawie (- 4% m/m) 
  • W ujęciu rocznym najmocniej spadły stawki czynszów wŁodzi (- 6% r/r).

Białystok, Kraków, Rzeszów – jest w czym wybierać

Dostępna liczba ofert mieszkań na wynajem skurczyła się na koniec marca 2024 r. do 26,7 tys. To 2% spadek – pierwszy od początku roku. Patrząc jednak na dane w ujęciu rocznym, dostępna oferta jest niemal wciąż 20% większa.

W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy liczba dostępnych ofert na wynajem powiększyła się w ujęciu miesięcznym miesięcznym jedynie w trzech miastach wojewódzkich. Mowa o Krakowie (5%), Białymstoku (11%) i Rzeszowie (17%). Z kolei największe spadki w wartościach bezwzględnych odnotowało Trójmiasto – zamknięto tam 206 ogłoszeń. Z czego to wynika? Przede wszystkim może chodzić o rozpoczęcie sezonu turystycznego W rezultacie obserwujemy odpływ mieszkań z wynajmu długoterminowego na krótkoterminowy.

Ceny najmu – jak się kształtują?

Dynamika wzrostów cen na rynku najmu nadal wyhamowuje. Marzec to trzeci miesiąc z rzędu, w którym widoczny jest niewielki spadek przeciętnej stawki ofertowej w miastach wojewódzkich. Średnia na poziomie 3500 zł przekłada się na spadek o 2% w ujęciu miesięcznym (65 zł m/m) i na 4% wzrost w skali roku.

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Nasz raport to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Znajdziecie w nim zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Poznacie dokładne dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu.

Poza liczbami nie może zabraknąć także komentarza eksperta, który tłumaczy procesy zachodzące na rynku najmu oraz tłumaczy, czego możemy się spodziewać i jakie są trendy. Dlatego w raporcie podsumowującym marzec, znajdziecie komentarz Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzną zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach, by zrozumieć potrzeby najemców.

Zapraszamy do lektury! 

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button