Kwartalnik Mieszkaniowy – I kwartał 2024

Raport o sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz najmu w Polsce

Raport o sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz najmu w Polsce w I kwartale 2024 roku

To już kolejna odsłona raportu przygotowanego wspólnie przez Politykę Insight i Otodom. Zanurzamy się w ofertę w mieszkaniówce, sytuację na rynku najmu i spadek cen ziemi. Jak przedstawia się sytuacja po pierwszych miesiącach 2024 roku? Oto najnowszy Kwartalnik Mieszkaniowy.

Kwartalnik Mieszkaniowy – ceny w I kwartale 2024

Po wielu kwartałach szokowych wahań popytu, podaży i cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych, z początkiem 2024 r. sytuacja zaczęła się powoli stabilizować. Tempo wzrostu cen zmalało, a podaż na rynku wtórnym i pierwotnym, zaczęła się odbudowywać. Do tego ceny ziemi spadły, co oznacza osłabienie presji kosztowej na dalsze podwyżki cen nieruchomości, zwłaszcza domów jednorodzinnych.

Również na rynku najmu nastąpiło zatrzymanie wzrostów cen. Dlatego też oferta stała się bardziej różnorodna i większość wynajmujących utraciła swoją dominującą pozycję, którą cieszyli się w ostatnich kwartałach.

Najważniejsze liczby z raportu

  • W I  kwartale 2024 r. średnie ceny ofertowe sprzedaży wzrosły o 3,2% kw/kw, co przełożyło się na zwiększenie rocznego tempa wzrostu cen do 15,6%.
  • Szybciej rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym: o 17,9% r/r wobec 13,9% r/r na rynku deweloperskim 
  • Wzrost cen rozlał się na małe i średnie miasta– w miastach do 50 tys.  mieszkańców ceny ofertowe sprzedaży wzrosły o 3,6% kw/kw, a w tych do 100 tys. mieszkańców o 3,8% kw/kw.
  • Czas wyświetlenia ofert sprzedaży mieszkań nie zmienił się względem poprzedzającego kwartału i wyniósł 68 dni. 
  • Ceny ziemi zmalały w I kw. 2024 roku o 3,3% – to największy spadek od II kw. 2018 r.
  • Wzrost cen najmu praktycznie się zatrzymał. W rezultacie roczna dynamika czynszów w I kwartale spadła do 5,9 proc.

O kwartalniku mieszkaniowym

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cyklicznym raportem o sytuacji na rynku nieruchomości. Kwartalnik Mieszkaniowy współtworzony z Polityką Insight już od kilku lat dostarcza dogłębną analizę rynku opartą o najświeższe dane. Publikacja przygotowana jest m.in. na podstawie statystyk z serwisu Otodom oraz z Otodom Analytics. Zawiera zestawienie analiz, które w ujęciu kwartalnym opisują rynek pierwotny i wtórny, a także rynek najmu. Wśród nich znaleźć można dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). Wszystkie statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim.

Dodatkowo publikacja zawiera prezentację graficzną geograficznego rozkładu cen ofertowych sprzedaży mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe Otodom, otodom@linkleaders.pl


Kwartalnik Mieszkaniowy: zobacz również wcześniejsze raporty Otodom i Polityki Insight: PRZEGLĄDAJ

Back to top button