Ogród pełen motyli – jak zaprosić zapylaczy do ogrodu?

Ogród pełen życia i kolorów – kto z nas o nim nie marzy? Wyobraź sobie leniwe, letnie popołudnie. Siedzisz na tarasie, pijesz domową lemoniadę lub świeżo zaparzoną kawę, słuchasz ptasich treli i patrzysz na rośliny przyciągające motyle, wśród których uwijają się te piękne owady. Marzysz, by ten sielski obrazek stał się rzeczywistością? Jeśli chcesz zaprosić tych pięknych zapylaczy do swojego ogrodu, podpowiadamy jakie są najpiękniejsze rośliny przyciągające motyle.

Ogród pełen kolorowych motyli to marzenie wielu miłośników wypoczynku w naturze. Aby spełnić tę wymarzoną wizję, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich roślin ogrodowych, które będą zaproszeniem nie do odrzucenia dla tych pięknych zapylaczy.

Rośliny przyciągające motyle – czy to wystarczy?

Motyle uwielbiają odwiedzać kwiaty i czerpać nektar z ich delikatnych płatków, chociaż niektóre przyciągają je szczególnie. Podpowiadamy co powinniśmy zasadzić, by zapewnić im odpowiednie warunki do żerowania i odpoczynku. Oto kilka propozycji najciekawszych roślin ogrodowych, które przyciągają motyle jak magnes.

Jednak zanim ruszysz na poszukiwania nasion i sadzonek przypomnimy kilka zasad ogrodu gościnnego! Motyle uwielbiają słońce, zadbaj więc o odpowiednie nasłonecznienie. Zrezygnuj z silnych pestycydów – dbaj o ogród naturalnymi sposobami i środkami. Kup poidełko dla zapylaczy – potrafią przybierać piękne formy, np. ceramicznych kwiatów.

Królowa roślin przyciągających motyle: Budleja Davida

Kto nie widział kwitnących latem krzewów budlei (motylego krzewu), ten nie uwierzy jak bardzo kuszące są dla motyli. Ta roślina pochodząca z Azji, szturmem zdobyła ogrody na całym świecie. W zależności od rodzaju rośnie nawet na wysokość 5 metrów i potrafi stać się prawdziwą gwiazdą ogrodu. Budleja, nie bez powodu zwana także motylim krzewem, kwitnie od lipca / sierpnia do października, zatrzymując klimat lata jeszcze wczesną jesienią. Dostępna jest w różnych kolorach: bieli, odcieniach fioletu i różu, a nawet bordo.

Budleja lubi stanowiska słoneczne, chociaż poradzi sobie również w lekkim płócieniu. Lubi obfite podlewanie i nawożenie, a młode rośliny dobrze zabezpieczać przed mrozem. Chociaż budleja potrafi urosnąć do imponujących rozmiarów, dostępnych jest wiele odmian karłowatych, które będą piękną ozdobą balkonu. Budleja znana jest z szybkiego wzrostu, będzie więc cieszyć oczy nawet jeśli zdecydujemy się na małe sadzonki. Budleja to roślina wieloletnia, zostanie więc w ogrodzie na dłużej – to dlatego budleje to wyjątkowo lubiane rośliny przyciągające motyle.

Pro tip: Jeśli chcesz, by budleja kwitła częściej, obcinaj zwiędłe kwiatostany.

Czosnek ozdobny – kula przyciągająca motyle

czosnek ozdobny przyciąga motyle

Czosnek kojarzy nam się co najwyżej z apetycznym dodatkiem do dań, a nie ogrodowymi aromatami. Nic bardziej mylnego! Czosnek ozdobny przyciąga zarówno wzrok jak i zapylaczy, a jego obecność w ogrodzie ma wiele zalet. W dodatku istnieje wiele różnych odmian tej uroczej rośliny. Najpopularniejszy jest czosnek okazały „Purple Sensation”. Ma on charakterystyczne okrągłe kwiatostany w energetycznym fioletowym kolorze i osiąga ok. metra wysokości.

Jeśli zaś szukasz innych kolorów, znajdziesz również czosnek żółty, niebieski czy biały. Co ciekawe, nie każdy czosnek będzie kulą kwiecia – ozdobne czosnki potrafią przybierać zaskakujące formy, np. splątanych dredów! Warto z nimi zaszaleć. Motyle będą ci wdzięczne ;). Czosnek najlepiej sadzić jesienią. Lubi on nasłonecznione miejsca, ale nie przeszkadza mu chłód. Kwitnie już od maja aż do czerwca.

Pro tip: jeśli masz zacieniony ogród, zdecyduj się na czosnek złocisty o uroczych żółtych kwiatach. Idealnie poradzi sobie tam, gdzie nieco brakuje słońca.

Floks wiechowaty – niczym z ogrodu wróżek

Floksy idealnie nadają się do bukietów

Kolejną miododajną rośliną przyciągającą motyle jest floks wiechowaty. To niezwykle wdzięczna roślina, która w zależności od rodzaju może kwitnąć całe lato, a nawet wczesną jesienią. To nieco niższe kwiaty, niż w przypadku budlei czy czosnku, najmniejsze odmiany rosną na wysokość około 40-50 cm. Floksy słyną z pięknego, intensywnego zapachu – nic dziwnego, że to rośliny przyciągające motyle.

Wspaniale sprawdzają się również we wszelkich bukietach i są dostępne w wielu kolorach od bieli, przez róże, czerwienie po fiolety. Co ciekawe, niektóre odmiany mają jadalne płatki, np. Floks Starfire w kolorze soczystej czerwieni. Decydując się na floksy, musimy znaleźć im ciepłe i nasłonecznione miejsce i pamiętać o częstym podlewaniu tej byliny.

Pro tip: pod koniec sezonu floksy po prostu zetnij przy ziemi – nie trzeba ich specjalnie okrywać na zimę.

Kosmos podwójnie pierzasty – piękno w prostocie

Kosmos, zwany również onętkiem, to prosty kwiat, który doda pozytywnej energii do ogrodu. Jest niezwykle łatwy w uprawie, a jego duże kwiaty utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Jego jedyną wadą jest to, że kosmos jest rośliną jednoroczną.

Swoją nazwę zawdzięcza pierzastym i delikatnym liściom, a smukłe łodygi mogą wyrastać aż do wysokości niemal dwóch metrów i będzie pięknym uzupełnieniem rabaty z floksami. Jak każda roślina miododajna, kosmos podwójnie pierzasty to idealny wabik dla motyli i pszczół, który zachwyca kolorami – intensywną fuksją, pastelową żółcią czy klasyczną bielą. Podobnie jak floks, to propozycja dla tych, którzy lubią ścinać kwiaty i przemycić czar ogrodu do wazonów.

Pro tip: kosmos jest mało wymagający i lepiej sadzić go w mniej żyznej glebie, np. przy ogrodzeniach i ścianach budynków. W przeciwnym razie będzie zieloną gęstwiną pozbawioną kwiatów. To idealna opcja dla tych, którzy nie mają ręki do nawożenia, a chcą mieć rośliny przyciągające motyle w swym ogrodzie.

Jeżówka – elegancja na rabacie

Możesz znać ją z apteki – jeżówka, czyli echinacea była doceniana już setki lat temu za swoje lecznicze właściwości. Okazuje się jednak, że jest równie przydatna co piękna. Kwiaty jeżówki mogą przybierać różne kolory, jednak zazwyczaj osiągają do metra wysokości, a uwagę przykuwa ich ciemny, wystający środek. Jeżówki kwitną od lipca aż do wczesnej jesieni i są przepiękną motylą stołówką.

W polskich ogrodach najczęściej spotykamy jeżówki purpurowe, blade oraz wąskolistne. Pięknie dopełniają rabaty ze słonecznikami oraz zakątki z trawami ozdobnymi. Echinacea uwielbia mocno nasłonecznione miejsca, więc nie sprawdzi się w ogrodach, gdzie jest dużo cienia. Jeżówki wysiewa się w marcu, ale już w maju i czerwcu pojawiają się w sklepach ogrodniczych. Są łatwe w uprawie i odporne na mrozy, co docenia ogrodnicy z mniejszym doświadczeniem

Pro tip: przekwitłe kwiatostany można ucinać, by przedłużyć kwitnienie, ale pozostawione nadal pozostaną ciekawą ozdobą, a nasiona przyciągną niewielkie ptaki.

Motyle bingo – kogo zwabią rośliny przyciągające motyle?

Jeśli już w twoim ogrodzie zagościły rośliny przyciągające motyle, warto wiedzieć kto cię odwiedza! Latem obserwuj swoje rabaty i odhaczaj najpiękniejsze polskie gatunki motyli – czy wszystkie z nich cię odwiedziły?

  1. Latolistek cytrynek – w zależności od płci jest kremowożółty lub niemal biały. To motyl stawiający na monochromatyczne ubarwienie, ale wcale nie jest przez to mniej urodziwy.
  2. Modraszek wieszczek – jego znak rozpoznawczy to przepiękny jansobłękitny kolor.
  3. Paź królowej – zachwyca czarnym wzorem i charakterystycznymi na skrzydłach.
  4. Osadnik egeria – wzór na skrzydłach przywodzi na myśl sowie oczy – co ciekawe, samce mają więcej plam, niż samice
  5. Rusałka Pawik – rozpoznasz go po charakterystycznych (nomen omen) pawich oczkach.
  6. Paź Żeglarz – kremowo-biała zeberka i przepiękne ogony na czarnych skrzydłach – to jeden z ciekawszych motyli, które możesz spotkac w ogrodzie.
  7. Rusałka Pokrzywnik – górne skrzydła przywodzą na myśl tygrysie futro.

Back to top button