Przysmaki z własnego ogrodu – uprawa warzyw dla początkujących

Soczyste pomidory, kolorowe cukinie (i ich kwiaty), groszek cukrowy czy ostre papryczki – czy to remanent w warzywniaku? Niekoniecznie! Twój ogród lub balkon może stać się źródłem przepysznych i zdrowych letnich przysmaków. Przy okazji Zimnej Zośki przypominamy jak hodować warzywa i owoce, by cieszyć się ich smakiem.

Zimna Zośka – czemu to ważna data dla naszych upraw?

Maj przynosi nierzadko wiele ciepłych dni, dających poczuć przedsmak lata. Jednak doświadczeni ogrodnicy wiedzą jak bardzo złudne jest to wrażenie. W połowie maja trzeba bowiem uważać na powrót przymrozków, czyli na tzw. Zimną Zośkę. Skąd taka nazwa? Od imienin Zofii, które przypadają na 15 maja. Przyjmuje się, że dopiero po tym terminie uprawa warzyw w ogrodzie lub na balkonie jest w pełni bezpieczna, bez obaw o to, że nasza uprawa warzyw skończy się, zanim się właściwie zaczęła. Taką ostrożność docenią m.in. pomidory, ogórki, papryka czy wszelkie arbuzy i melony. Wcześniej warto zadbać o nie w domu lub specjalnej szklarni. W końcu nic tak nie potrafi zepsuć naszych upraw jak przymrozek atakujący młode sadzonki.

Uprawa warzyw i owoców – miejsce pełne słońca

Od czego zacząć karierę ogrodnika? Przede wszystkim od wyboru miejsca. Najlepsze na uprawę warzyw są te zakamarki ogrodu, w których załapać można jak najwięcej słońca. Stawiaj więc na wystawę od południa, ew. południowego wschodu lub południowego zachodu. W ten sposób uzyskasz soczyste i pełne smaku pomidory, arbuzy, truskawki czy paprykę. Oczywiście są też warzywa, które nie do końca sprawdzą się w pełnym słońcu. Wrażliwe na promienie słoneczne będą wszelkie sałaty, brokuły, a i zioła docenią półcień.

Równie ważne co nasłonecznienie jest miejsce potrzebne do poszczególnych upraw: pomidory czy batat świetnie poradzą sobie w specjalnych donicach, ale część warzyw warto wysiać do gruntu lub podwyższonych rabat, dbając o odpowiednie odległości między sadzonkami. Przy zbyt ciasno zorganizowanej przestrzeni, wyższe rośliny mogą zasłaniać innym dostęp do światła. Do tego w większym zagęszczeniu szybciej rozwijają się choroby i trudniej je namierzyć.

Wyzwaniem może być balkon – tu często ograniczeniem jest niewielki metraż oraz zbyt małe nasłonecznienie. Jednak przy odpowiednim rozplanowaniu upraw, nawet na balkonie da się wyhodować arbuza! Na balkonie świetnie sprawdzają się pomidory, truskawki, maliny, ogórki czy papryczki chilli.

Szukasz mieszkania z tarasem lub balkonem? Zajrzyj na Otodom >>>

Sianie do gruntu i rozsady – o co chodzi?

Część warzyw i owoców można spokojnie siać do gruntu dopiero w połowie maja po Zimnej Zośce. To niestety oznacza, że nie zdążymy nacieszyć się plonami, bo część roślin takich jak pomidory, rośnie dość długo. Dlatego w przypadku pomidora, papryki, ogórka, arbuza, melona, batata, kalarepy, kukurydzy, dyni czy cukinii, trzeba pomyśleć o przygotowaniu rozsady, a więc sadzonek, które wysiejemy wcześniej w domu, w specjalnych pojemniczkach.

rozsady
Uprawę części warzyw, zaczynamy od rozsady, czyli sadzonek rosnących w domu lub szklarni

Za wysiew rozsad można zabierać się już w lutym i marcu (połowa marca to najlepszy termin dla wielu warzyw)! W takim przypadku ważny jest wybór dobrej jakości nasion i zadbanie o dobrą wilgotność i nasłonecznienie – warto zainwestować w domowe mini szklarenki. Rozsady wysiewa się do malutkich pojemniczków, a następnie przesadza się sadzonki do nieco większych doniczek, gdy już wypuszczą kilka liści.

Są jednak takie warzywa i owoce, które spokojnie można siać wprost do gruntu, jeszcze zanim w pełni zawita do nas wiosna. W marcu możesz zabrać się za sianie groszku cukrowego, rzodkiewki, szpinaku czy roszponki. Natomiast w kwietniu już spokojnie możesz wziąć na tapet marchew, pietruszkę, pietruszkę, buraki, bób czy koperek. To rośliny odporne na przymrozki.

Gleba i nawożenie – uprawa warzyw od podstaw

Nie bez znaczenia jest też jakość gleby w jakiej będą rosły nasze uprawy. Ziemię w ogrodzie najlepiej przygotować jeszcze jesienią z pomocą obornika i kompostu. Jednak, jeśli tego nie zrobiliście, także wiosną można zadbać o dobrą jakość gleby. Ważne jest przede wszystkim, by już od początku nawozić uprawy nawozem, który ma równe proporcje azotu, fosforu i potasu. To zapewni harmonijny wzrost na początku. Pamiętaj też, że warzywa i owoce potrafią być bardzo żarłoczne – zarówno jeśli idzie o wodę jak i składniki odżywcze, dlatego warto regularnie nawozić sadzonki. To zagwarantuje nie tylko obfite zbiory, ale i rośliny odporniejsze na choroby.

Pro tip! Jeśli planujesz uprawiać pomidory warto pomyśleć o saletrze wapniowej – pomoże walczyć z suchą zgnilizną, dość częstą chorobą pomidorów.

Uprawa pomidora
Pomidory są łatwe w uprawie, również na balkonie, a do tego występują w wielu smakowitych odmianach

Uprawa warzyw i owoców – złote zasady.

O czym jeszcze warto pamiętać, by sadzonki rosły zdrowo? Jest kilka zasad, których warto się trzymać. Lepiej odrobinę przesuszyć roślinę, niż ją przelać. Zbyt dużo wody, szczególnie w połączeniu ze zbyt niską temperaturą, może spowodować gnicie korzeni – a to może oznaczać koniec upraw. Przy okazji warto postarać się o odpowiedni drenaż i doniczki z odpływem- stojąca w donicy woda to prawdziwy warzywny zabójca. Z kolei Cień to wróg smaku – bez odpowiedniej dawki światła, nasze warzywa będą blade i zwyczajnie mniej smaczne.

Zamiast warzyw wolisz kwiaty? Zobacz co polecamy do ogrodu, by przyciągnąć motyle!

Back to top button