RAPORT: Z wyższej półki – mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe

Raport poświęcony analizie standardu mieszkań oferowanych na polskim rynku. Pod lupę wzięte zostały apartamenty luksusowe, mieszkania o podwyższonym standardzie i nieruchomości wakacyjne – w tym second homes.

  • 31% ofert apartamentów luksusowych z 15 największych miast w Polsce znajduje się w Warszawie
  • Drugim pod względem skali oferty w segmencie premium rynkiem jest Trójmiasto
  • Wśród dziesięciu kurortów z najwyższymi cenami w kraju w styczniu 2024 r., aż sześć znajdowało się w województwie zachodniopomorskim: Międzyzdroje, Świnoujście, Niechorze, Pobierowo, Dziwnówek i Mielno.
  • Średnie ceny mieszkań w kurortach nadmorskich były w styczniu 2024 r. o ok. 1300 zł / m2 wyższe niż w kurortach górskich
  • Jednym z elementów wyróżniających segment nieruchomości premium są transakcje off market – czyli zakup lub sprzedaż nieruchomości poza oficjalnym rynkiem
  • Bardzo liczną grupę kupujących apartamenty luksusowe stanową ekspaci oraz zamożni obcokrajowcy, którzy liczą na stabilny wzrost wartości tych nieruchomości w czasie.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z raportem opracowanym przez zespół ThinkCo, we współpracy z Otodom. Na potrzeby tej publikacji analitycy przeanalizowali ogłoszenia dostępne w serwisie Otodom w dużych miastach w Polsce. Analitycy Think Co poszukiwali dolnego poziomu cen mieszkań spełniających kryteria jakie muszą spełniać nieruchomości o podwyższonym standardzie i apartamenty luksusowe. Kryteria ustalone zostały na podstawie analiz praktyk rynkowych oraz wywiadów z przedstawicielami rynku nieruchomości. Ważnym elementem tych analiz było know how pozostałych partnerów raportu: NOHO Investment, Hamilton May, oraz Renters.pl.

Nieruchomości z górnej półki to domena dużych miast

Rynek nieruchomości wysokiej jakości w Polsce wyraźnie koncentruje się w głównych ośrodkach miejskich, z Warszawą na czele. Duże miasta przyciągają zamożnych klientów możliwościami biznesowymi, życiem kulturalnym i świetnym skomunikowaniem. To właśnie tam też najszybciej rozbudowuje się oferta wysokiej jakości mieszkań dopasowanych do ich potrzeb.

Mapa Polski z ofertami mieszkań o podwyższonym standardzie i luksusowych

Kto kupuje apartamenty luksusowe?

Najczęściej spotykanym klientem w tym segmencie nieruchomości są małżeństwa w wieku 40-60 lat –  przedsiębiorcy i przedstawiciele prestiżowych zawodów. Chcą zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Oczekują większego niż do tej pory metrażu mieszkania oraz materiałów wysokiej jakości na zewnątrz i wewnątrz budynku. To wybrane miejsce ma od razu robić dobre wrażenie. Preferują lokalizacje w pobliżu dotychczasowego miejsca zamieszkania, są zżyci ze swoją okolicą. Są wymagający i wiedzą, czego oczekują. Nie muszą się spieszyć z wyborem, ponieważ ich aktualne warunki mieszkaniowe są wystarczające. Oglądają wiele ofert w podobnym segmencie, co daje im porównanie cen i jakości  jakich można się spodziewać.

Oprócz nich autorzy raportu wyróżnili 7 typów nabywców ze względu na różną motywację zakupu oraz 4 typy najemców wybierających nieruchomości w segmencie premium. Jakie to grupy? Szczegóły w raporcie

Zapraszamy do lektury!

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button