Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym - 12 prostych kroków

24 maja 2021

Autor Tomasz Tasiemski, Ekspert Finansowy | tasiemski.pl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym - 12 prostych kroków

Nowy dom to marzenie wielu osób. Często jedyną szansą na jego realizację jest kredyt hipoteczny. Nie zawsze jednak wiadomo, jak właściwie podjeść do tematu kredytu, od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę i jak wybrać najkorzystniejszy sposób finansowania wśród licznych ofert bankowych. Poniżej przedstawiamy 12 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego.

1) Sprawdź swoją zdolność kredytową.

Może to brzmieć trywialnie, ale zacznij od sprawdzenia czy w ogóle stać Cię na kredyt. Zrób zestawienie swoich dochodów i wydatków, przeanalizuj czy masz finansową poduszkę bezpieczeństwa. Zastanów się jaką część Twojego miesięcznego budżetu może zabierać ewentualna rata kredytu, byś czuł się bezpiecznie - zaleca się, by nie wynosiła więcej, niż 30% Twoich wpływów.

2) Zweryfikuj swój BIK

Sprawdź swoją historię kredytową. Jeżeli na swoim koncie nie masz żadnych zadłużeń, to śmiało możesz przejść do kolejnego kroku. Jeśli jednak Twoja historia w BIK nie jest „czysta”, zaplanuj, jak możesz ją poprawić. Jeśli jest taka potrzeba, zerknij na nasze porady jak polepszyć swoją zdolność kredytową: 15 sposobów na podniesienie zdolności kredytowej.

3) Zaplanuj finanse i wydatki wiążące się z kredytem hipotecznym

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej to dopiero połowa sukcesu. Ważne, aby cały proces dobrze zaplanować. Sam kredyt to nie tylko rata, ale i różne koszty okołokredytowe. Sprawdź, ile środków możesz przeznaczyć na wkład własny, czy to wystarczająca kwota, czy może potrzebujesz większej sumy.

Warto również posiadać poduszkę finansową. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, a w życiu mogą spotkać Cię różne sytuacje - utrata pracy, choroba czy niespodziewane wydatki. Dlatego warto pomyśleć o rezerwie na koncie, aby nie stracić płynności finansowej i mieć środki na życie oraz spłatę kredytu, nawet w tych najtrudniejszych chwilach. Zebrane oszczędności powinny wynosić kilkukrotność Twojego miesięcznego wynagrodzenia.

4) Wybierz nieruchomość

Znajdź nieruchomość, która Cię interesuje. Możesz samodzielnie przystąpić do poszukiwań bądź skorzystać z pomocy pośrednika. Przy drugiej opcji, rzeczywiście musisz zapłacić prowizję, ale masz pewność, że transakcja będzie bezpieczna i sprawdzona od strony prawnej. Często też wsparcie pośrednika oznacza oszczędność czasu, a nawet niewielkie obniżenie kosztów, więc nie bój się skorzystać z pomocy eksperta.

5) Wybierz odpowiednią ofertę kredytu

Na rynku mamy do wyboru cały wachlarz ofert kredytowych. Możesz zebrać je samodzielnie, porównać i wybrać tę najkorzystniejszą. Chociaż może okazać się to nieco skomplikowane, w szczególności dla osób, które wcześniej nie miały styczności z kredytami. W takim przypadku ciekawą opcją jest skorzystanie z usług Eksperta Finansowego, który porówna dla Ciebie oferty wszystkich banków, przygotuje komplet niezbędnych dokumentów i poprowadzi Cię przez cały proces kredytowy.

Koniecznie zajrzyj na Finanse Otodom, gdzie wesprzemy Cię na każdym etapie starania o kredyt. Znajdziesz tam m.in. rzetelną porównywarkę kredytów, a także wsparcie w kolejnych krokach.

6) Podpisz umowę przedwstępną

Kiedy wybierzesz już swoją wymarzoną nieruchomość, podpisz umowę cywilno-prawną lub notarialną ze sprzedającym, by ją zarezerwować. Każda z opcji ma swoje zalety. Zwróć także uwagę na określenia użyte przy transakcji, jak np. zadatek czy zaliczka.

7) Zbierz komplet dokumentów

Jeśli działasz samodzielnie, dokładnie sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz oraz ile czasu zajmie Ci zdobycie niezbędnych informacji. Przygotowanie checklisty może pomóc Ci uporządkować kwestie formalne. W przypadku wsparcia Eksperta, z pewnością jest łatwiej. W takim przypadku masz pewność, że przygotuje on dla Ciebie listę dokumentów dobraną do odpowiedniego banku i odpowiedniego typu nieruchomości. Ekspert może także kontaktować się bezpośrednio ze sprzedającym, co zaoszczędzi Twój czas i ułatwi obieg dokumentów.

8) Złóż wniosek o kredyt

Kiedy masz już komplet dokumentów, możesz udać się do każdego z wybranych banków, aby złożyć wnioski do kredytu. Przygotuj listę pytań, które zadasz doradcy kredytowemu w danym banku, by mieć pewność, że masz jasny ogląd sytuacji i dobrze rozumiesz wszystkie zapisy. Jeśli masz taką potrzebę, możesz wspólnie z doradcą omówić elementy budzące Twoje wątpliwości.

W tym miejscu współpraca z Ekspertem pozwala Ci zaoszczędzić czas i nerwy, ponieważ załatwisz wszystko na jednym spotkaniu. Ekspert złoży wnioski w Twoim imieniu, a Ty nie będziesz musiał biegać po bankach i w każdym z osobna, weryfikować kolejne etapy wniosku.

9) Oczekuj na wydanie decyzji kredytowej

Bank lub Ekspert Finansowy poinformuje Cię o decyzji kredytowej. Otrzymasz informację, czy jest ona pozytywna, negatywna, czy może bank potrzebuje jeszcze dodatkowych dokumentów, aby ją wydać. Ekspert Finansowy może być nieocenionym wsparciem w zrozumieniu stanowiska banku i przejściu do kolejnego etapu.

10) Podpisanie umowy kredytowej

Jeśli uzyskałeś pozytywną decyzję w kilku bankach, musisz porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie wersję oraz przeanalizować zapisy umowy kredytowej. Tutaj również istotne jest, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości z doradcą kredytowym w danym banku. Warto zapytać chociażby jak wygląda kwestia wcześniejszej spłaty kredytu.

11) Podpisz akt notarialny

Kolejnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego na zakup nieruchomości i przeniesienie własności. Wybór notariusza leży po stronie sprzedającego bądź Twojej. Po wyborze notariusza dostaniesz listę dokumentów wymaganych do sporządzenia aktu oraz wycenę kosztów notarialnych. Pamiętaj, że częściowo możesz negocjować kwotę, jaką zapłacisz notariuszowi - wysokość taksy notarialnej nie jest bowiem sztywno ustalona.

12) Uruchomienie środków

Ostatnim już krokiem w uzyskaniu kredytu hipotecznego jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do dyspozycji wypłaty. Listę taką otrzymasz wraz z decyzją i projektem umowy kredytowej. Po spełnieniu wszystkich warunków wypłaty następuje uruchomienie kredytu. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak cieszyć się z własnego, wymarzonego „M”.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 24 maja 2021

Udostępnij