Poradnik kupującego: co obejmuje stan deweloperski mieszkania?

Szukasz nieruchomości na rynku pierwotnym i ciagle natrafiasz na sformułowanie „mieszkanie w stanie deweloperskim”? To hasło, które często przewija się w ogłoszeniach i może wydawać się zagadkowe. Wyjaśniamy, co naprawdę otrzymasz, wybierając stan deweloperski mieszkania.

Czym jest standard deweloperski?

Stan deweloperski mieszkania to standard wykończenia lokalu, w jakim oddawane jest ono przez dewelopera do użytku kupującego. Stan deweloperski nie podlega żadnym przepisom, nie posiada jednej wspólnej definicji i sztywnych ram, przez co każda inwestycja może wyróżniać się zupełnie innym standardem, materiałami wykończeniowymi i estetyką. 

Co obejmuje standard deweloperski mieszkania? 

Przyjmuje się, że mieszkanie w standardzie deweloperskim powinno umożliwiać natychmiastowe przeprowadzenie prostych prac malarskich, posadzkarskich, instalacyjnych i montażowych. Najczęściej taki standard obejmuje:

  • tynki na ścianach i sufitach – często ściany pomalowane są białą farbą, jednak rzadko jest to idealnie równą gładź, gotowa na aplikację farby czy tapety, 
  • wylewkę podłogową,
  • instalacje elektryczne i wyprowadzenia pod oświetlenie – czasem są one wykończone gniazdami i włącznikami,
  • instalację wodno-kanalizacyjne i odpływy
  • instalację grzewczą i wentylacyjną – zwykle w cenie mieszkania dostępne są grzejniki,
  • wykończenie na balkonie – najczęściej to płytki, płyta balkonowa do wykończenia lub gotowa do użytku,
  • instalacje domofonowe i alarmowe,
  • drzwi wejściowe,
  • okna wyposażone w parapet wewnętrzne i zewnętrzne. 

Stan wykończenia mieszkania oraz zastosowane materiały i wyposażenie mogą znacząco wpływać na jakość lokalu i koszt jego wykończenia, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, co dokładnie obejmuje stan deweloperski interesującej nas inwestycji

Może Cie zainteresować: 6 sposobów na zbadanie wiarygodności dewelopera przed kupnem mieszkania

Stan deweloperski podwyższony

Czasami w ofercie deweloperów możesz natrafić na podwyższony stan deweloperski. Również i w tym przypadku nie ma żadnej szczegółowej definicji i reguł. Przyjmuje się, że podważony standard powinien obejmować dodatkowe profity, np.: 

  • wyższej jakości wyposażenie – wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe i stolarkę okienną o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz wysokiej izolacyjności akustycznej,
  • rolety antywłamaniowe zewnętrzne, 
  • ściany działowe murowane,
  • balkony z posadzą mrozoodporną i antypoślizgową, 
  • wygładzone ściany przygotowane do malowania,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • biały montaż

Coraz częściej deweloperzy stawiają także na eko rozwiązania. W przypadku domów jednorodzinnych, w cenie dostępne są np. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy rekuperacja. W wielorodzinnych budynkach miłym dodatkiem mogą być natomiast rozwiązania smart home, klimatyzacja oraz liczne udogodnienia w częściach wspólnych. Wymienić tu można m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenie ledowe, miejsca naprawy jednośladów, zielone ściany czy małe osiedlowe parki pełne zieleni oraz wyposażone w budki lęgowe czy domki dla owadów, które sprzyjają bioróżnorodności. 

Gdzie szukać informacji na temat standardu?

Po pierwsze – strona inwestycji 

Najczęściej informacje na temat standardu mieszkań oraz inwestycji znajdziesz na stronie internetowej dewelopera. Jeśli na stronie wizytówkowej nie możesz znaleźć interesujących Cię szczegółów, zasięgnij informacji w biurze sprzedaży lub poprzez kontakt mailowy czy rozmowę telefoniczną. 

Po drugie – prospekt informacyjny

Szczegółowe i pełne informacje dostępne są w prospekcie informacyjnym. Dzięki niemu dowiesz się, co wchodzi w zakres stanu deweloperskiego.

Po trzecie – sąsiedzi

Pomocne w ocenie standardu mogą być też opinie osób, które kupiły mieszkanie w poprzednim etapie danej inwestycji lub w poprzednim projekcie dewelopera. Poszukaj grup społecznościowych osób zamieszkujących dane osiedle lub spytaj osobiście swojego przyszłego sąsiada. Choć standard może się różnić nawet pomiędzy etapami, pozwoli Ci to poznać podejście dewelopera do ogólnej jakości oferowanych rozwiązań i wyposażenia, a także do naprawy ewentualnych usterek.

Stan deweloperski – zalety i wady

Mieszkanie w stanie deweloperskim, wykończone pod klucz a może lokal do generalnego remontu? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. 

Mieszkanie w stanie deweloperskim będzie z pewnością tańsze niż lokal wykończony. Zaletą jest także możliwość wykonania wielu robót samodzielnie, przez co i wykończenie może być finalnie o wiele tańsze niż gdyby zajęła się nim od A do Z ekipa wykończeniowa. Samodzielny remont to pełna swoboda aranżacyjna i indywidualny dobór materiałów. To też możliwość wykonywania remontu etapami. 

Mimo wyżej wymienionych atutów, mieszkania w stanie deweloperskim nie zamieszkasz od razu po odbiorze kluczy. To natomiast oznacza konieczność częstego dojeżdżania do remontowanej nieruchomości oraz ponoszenia kosztów za obecne lokum. Będziesz też odpowiedzialny za planowanie prac, koordynowanie wszystkich etapów czy stworzenie wstępnego kosztorysu. Ten natomiast może różnić się od faktycznych wydatków. Należy mieć na uwadze, że bez doświadczenia w aranżacji wnętrz, istnieje ryzyko niedoszacowania kosztów projektu.

Mieszkanie wykończone pod klucz to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną wprowadzić się od razu do gotowego mieszkania. Wśród zalet warto wymienić oszczędność czasu, komfort czy brak odpowiedzialności za ekipę remontową. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zwykle wśród pakietów wykończeniowych znajdziemy zaledwie 3 warianty, a ich modyfikację pod indywidualne potrzeby mogą być kosztowne. 

O plusach i minusach mieszkań gotowych do zamieszkania przeczytasz w artykule: Porównanie usług „pod klucz” oraz „wchodzisz i mieszkasz” – praktyczny poradnik

W przypadku mieszkań do generalnego remontu warto mieć na uwadze konieczność „rozbiórki” nieruchomości ze starych mebli, sprzętów, tapet, paneli czy nawet gruzu powstałego na skutek wyburzania ścian. To zabiera dodatkowy czas i pieniądze. Może się również okazać, że przywrócenie mieszkania do stanu deweloperskiego znacząco obciąży Twój budżet, przekraczając początkowe założenia finansowe.

O czym warto pamiętać przy odbiorze mieszkania?

Zanim wyruszysz na odbiór mieszkania, zapoznaj się dokładnie z zapisami w umowie dotyczącymi standardu wykończenia lokalu oraz ogólnymi normami, by mieć świadomość, które usterki są dopuszczalne i nie zobowiązują dewelopera do ich naprawy. Nie odbieraj mieszkania samodzielnie, jeśli robisz to po raz pierwszy. Poproś o wsparcie kogoś kto ma już w tym temacie doświadczenie. Najlepszym wyborem będą oczywiście fachowcy zajmujący się co dzień odbiorem mieszkań. To rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na samodzielną naprawę niezauważonych usterek czy niedoróbek. 

Mieszkanie odbieraj tylko przy świetle dziennym. Bez pełnego oświetlenia łatwo przeoczyć drobne wady czy rysy. Ponadto zarezerwuj sobie również konkretny czas, by bez pośpiechu przyjrzeć się wszystkim szczegółom. Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do zgłoszenia błędów, do których deweloper musi się odnieść w ciągu 14 dni. Na usunięcie wad technicznych deweloperowi przysługuje 30 dni od momentu zgłoszenia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Temat odbioru mieszkania od dewelopera szczegółowo omówiliśmy w artykule: Z ekspertami przy kawie: Wszystko, co musisz wiedzieć o odbiorze mieszkania od dewelopera

Komfort nie tylko w mieszkaniu

Wysoki standard mieszkania to nie wszystko. Nowoczesne inwestycje wyróżniają się wysokim standardem części wspólnych oraz rozwiązaniami, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Przykładowo na tego typu osiedlach znaleźć możemy: 

  • zaawansowane systemy bezpieczeństwa: w tym kamery CCTV, domofony wideo, systemy kontroli dostępu, które mogą być połączone z aplikacjami mobilnymi;
  • rozwiązania związane z mobilnością: stacje ładowania pojazdów elektrycznych, bezpieczne parkingi rowerowe, car-sharing dostępny na terenie osiedla;
  • zielone technologie: panele słoneczne, systemy odzyskiwania wody deszczowej, zaawansowane systemy izolacji termicznej budynków;
  • przestrzenie wspólne: nowoczesne place zabaw, siłownie i kluby fitness, ogrody społecznościowe, przestrzenie coworkingowe, strefy relaksu i rekreacji;
  • zintegrowane technologie informacyjne: aplikacje dla mieszkańców umożliwiające komunikację z zarządcą, rezerwację wspólnych przestrzeni czy zgłaszanie usterek;
  • technologie oszczędzające wodę: systemy inteligentnego nawadniania zieleni, które dostosowują ilość wody do warunków pogodowych i potrzeb roślin;
  • dostęp do szybkiego internetu: wysokiej jakości infrastruktura zapewniająca dostęp do szybkiego internetu światłowodowego.
  • systemy monitorowania jakości powietrza: czujniki jakości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, które informują mieszkańców o aktualnych warunkach.

Finansujesz zakup mieszkania kredytem hipotecznym? Sprawdź: Praktyczny przewodnik po kredytach hipotecznych – Otodom x Notus Finanse x mFinanse

Back to top button