Najlepsza dzielnica Gdańska według mieszkańców

15 września 2020

Autor otodom

Najlepsza dzielnica Gdańska według mieszkańców

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Gdańska – tym razem najlepiej zostały ocenione Strzyża. Należy jednak zwrócić uwagę, że różnice w punktacji między poszczególnymi dzielnicami były minimalne.

Strzyża na czele rankingu

Strzyża to niewielka dzielnica w północnej części Gdańska, która jest położona na głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta. Teren słynie z historycznej zabudowy – zabytkowych willi oraz kamienic. Posiada kompletne zaplecze handlowo-usługowe, co nie zmusza do podróży w inne rejony miasta (sklepy, kościół, liceum ogólnokształcące, przedszkole, szkoła podstawowa, Galeria Bałtycka, zakład opieki medycznej, itp.). Dużym atutem dzielnicy są rozległe tereny zielone. Strzyża w oczach mieszkańców Gdańska stają się popularną dzielnicą, która w ocenie ogólnej uzyskała 3,84 punktów. 

– Zdaniem mieszkańców Strzyży, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zostały najlepiej ocenione, to wyjątkowe miejsce do mieszkania. Niedawno dzielnica zyskała w miejscu dawnego, charakterystycznego dla tej części miasta, gospodarstwa ogrodniczego OKAZ, nowoczesny teren, który będzie pełnił funkcję rekreacyjną. Jest również doskonale skomunikowana (tramwaj, autobus, SKM, PKM), dzięki czemu każdy mieszkaniec łatwo przemieszcza się do innych dzielnic Gdańska i Gdyni. Dlatego mieszkania coraz bardziej zyskują na wartości. Średnia cena metra kwadratowego nieruchomości z rynku wtórnego na osiedlu Strzyża wzrosła od 2016 roku o prawie 30% i w 2019 roku za jeden metr trzeba było zapłacić przeciętnie 8608 zł. Nie jest to jeszcze tak diametralny wzrost cen jak w dzielnicach Aniołki, gdzie cena wciągu 4 lat wzrosła o przeszło 70% lub Brzeźno ze wzrostem o nawet 85%. Jeśli więc ktoś rozgląda się za dzielnicą, w której dobrze się mieszka, powinien rozważyć Strzyża, zanim ceny mieszkań zrównają się z cenami sąsiednich dzielnic. komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Strzyża zajęły pierwsze miejsce pod względem dostępności do atrakcji, a trzecie jako dzielnica dla imprezowiczów. Z kolei czwarte miejsce w rankingu zajęły w kategorii: dzielnica z łatwym dostępem do sklepów i służby zdrowia. Również wysoko w rankingu (6 miejsce na 31) znalazła się w kategorii bezpieczeństwo, zadbana okolica, komunikacja (+ ścieżki rowerowe) oraz dzielnica z infrastrukturą dla dzieci. W pozostałych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Strzyża znajdowały się na średnich pozycjach rankingu. 

Na podium również Przymorze Wielkie i Przymorze Małe

Tuż za osiedlem Strzyża w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły Przymorze Wielkie i Przymorze Małe.

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020, oprócz dużych wzrostów, przyniósł również zaskakujące spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Gdańska. Zastanawiające jest na przykład, że Strzyża, w ocenie ogólnej pierwsze, straciły wysoką siódmą pozycję w kategorii koszty życia, zajmując w tegorocznym rankingu przedostatnie – 23 miejsce. W tej samej kategorii dzielnica Piecki-Migowo z pierwszego miejsca spadła na 28. Wynika to prawdopodobnie ze wzrostu prestiżu dzielnic, co może się wiązać ze wzrostem statusu materialnego mieszkańców.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij