Drugi wynik pod tym względem przypadł ocenionemu na 4,98 Poznaniowi, a trzeci - Katowicom, których rezultat to 4,95. Ogólnokrajowa średnia to 4,76.

Wysoka ocena Gdańska nie dziwi Marcina Bystrego z biura obrotu nieruchomościami Pepper House. - Myślę, że wynika to z dynamicznego rozwoju samego miasta, jak i rynku pracy. Wzrost dochodów wpływa na podwyższenie komfortu życia, dzięki czemu lepiej żyje nam się również z sąsiadami. Poza tym na pewno duża ilość jodu i zieleni wpływa na pozytywny nastrój mieszkańców, co ma przełożenie na relacje międzyludzkie.

Na dobry wynik stolicy województwa pomorskiego wpłynąć mogły podejmowane w Gdańsku działania służące integracji mieszkańców, takie jak Gdańskie Dni Sąsiadów.

Idea dni sąsiadów zrodziła się we Francji, wśród członków Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS). Do Gdańska pomysł dotarł w 2006 roku, a pierwsze spotkanie zorganizowała Danuta Poczman ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”.

W organizację imprezy od 2009 roku włączył się Instytut Kultury Miejskiej, Urząd Miejski w Gdańsku, Fundacja „Wspólnota Gdańska” i Straż Miejska. W ubiegłym roku w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów odbyło się 221 spotkań dla ponad 25 tysięcy uczestników. Koordynatorka, Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej tłumaczy: - Dzięki prostemu gestowi zaproszenia sąsiadów na spotkanie, dzieląc się poczęstunkiem, organizując wspólnie czas, możemy nawzajem poznać się i polubić – bez względu na wiek czy pochodzenie. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu, czy święto ulicy – jest wiele sposobów na spędzenie czasu wspólnie z sąsiadami i sąsiadkami – podkreśla Anna Urbańczyk.

Wśród 24 administracyjnych dzielnic Gdańska, aż 11 otrzymało ocenę wyższą od “piątki”. Najlepiej wypadła Oliwa, z oceną 5,60. Tuż za nią w Rankingu Dzielnic Otodom uplasowała się Wyspa Sobieszewska (5,55), a trzecie miejsce zajęła Zaspa Rozstaje (5,37).

- W naszej dzielnicy dominują stare kamienice i domy jednorodzinne. To sprzyja kontaktom, rozmowie przez płot. Sąsiada spotyka się w różnych sytuacjach, nie tylko w windzie. To zdecydowanie zmniejsza anonimowość - tłumaczy wysoki wynik Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa, Tomasz Strug.

Wśród gdańskich dzielnic trudno znaleźć takie, w których ocena sąsiedztwa byłaby negatywna. Najniżej mieszkańców własnej okolicy ocenili ankietowani z takich dzielnic jak Stogi z Przeróbką (4,22), Krakowiec-Górki Zachodnie (4,23), Olszynka (4,39) oraz Śródmieście (4,50).

 

Ocena sąsiadów w poszczególnych dzielnicach Gdańska

Dzielnica

Ocena

Oliwa

5.60

Wyspa Sobieszewska

5.55

Zaspa Rozstaje

5.37

Suchanino

5.34

Piecki-Migowo

5.25

Jasień

5.24

Przymorze Małe

5.17

Strzyża

5.17

Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia

5.14

VII Dwór

5.13

Osowa

5.13

Zaspa Młyniec

5.10

Wzgórze Mickiewicza

5.01

Brętowo

4.95

Młyniska

4.92

Przymorze Wielkie

4.90

Orunia - Św. Wojciech - Lipce

4.89

Brzeźno

4.84

Siedlce

4.81

Wrzeszcz

4.80

Nowy Port

4.72

Aniołki

4.57

Śródmieście

4.50

Olszynka

4.39

Krakowiec - Górki Zachodnie

4.23

Stogi z Przeróbką

4.22

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Jak zaznacza Marcin Bystry, ekspert z firmy Pepper House, coraz częściej klienci poszukujący nieruchomości zwracają uwagę na sąsiedztwo. - Zwykle ma to zapewnić bezpieczeństwo. Podczas nieobecności w domu czujność sąsiada często jest cenniejsza niż niejedno drogie zabezpieczenie mienia. MImo dość dużej dostępności mieszkań objętych całodobową ochroną, wideodomofonów i osiedli zamkniętych, klienci wciąż szukają sąsiadów, na których “w razie czego” mogą liczyć. Nikt z nas nie chciałby mieszkać obok sąsiada, który np. notorycznie zakłóca spokój innych. Wybierając mieszkania z rynku wtórnego, klienci coraz częściej dopytują kto mieszka w okolicy i czy jest spokojnie. Nawet wybór dzielnicy, w której klienci chcą zamieszkać często podyktowany jest pozytywną opinią o jej mieszkańcach - zauważa.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM