Zimowe wydatki - jak oszczędzić na użytkowaniu domu lub mieszkania

24 listopada 2021

Autor Joanna Witczak

Zimowe wydatki - jak oszczędzić na użytkowaniu domu lub mieszkania

Nadszedł sezon grzewczy. Dni stają się coraz chłodniejsze, a kaloryfery rozgrzewają się. Niespodziewana fala gorąca ogarnia również właścicieli nieruchomości, gdy spoglądają na rachunki… Opłaty związane z ogrzewaniem z roku na roku są wyższe, a 2021 rok wcale nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jesienne i zimowe miesiące to okres, w którym domowy budżet jest szczególnie obciążony, a badania wskazują, że najwięcej energii - jak i pieniędzy - pochłania ogrzewanie. Warto więc wdrożyć kilka zasad, które pomogą zaoszczędzić energię w domach. To działanie, które pozytywnie wpłynie na portfel, jak i na naszą planetę!

Termomodernizacja 

Kluczem do oszczędności jest odpowiednia termomodernizacja budynku. Co kryje się za tym pojęciem? Zazwyczaj wysokie zużycie prądu wynika z niewłaściwej izolacji budynku. Celem termomodernizacji jest więc poprawa tego stanu, dzięki wprowadzeniu szeregu ulepszeń, na przykład modernizacji systemu grzewczego lub ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. W ten sposób uniknie się nadmiernych strat cieplnych. W dodatku termomodernizacja może pomóc naszej planecie. Uznaje się, że przestarzałe ogrzewanie i zaniedbania w sferze termomodernizacji, są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce. 

W zakresie termomodernizacji znajdują się między innymi odpowiednio szczelne okna. Dlaczego szczelność okien jest ważna? Szacuje się, że źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane okna, mogą doprowadzić do utraty ciepła rzędu 20-30%. To bardzo duża strata, dlatego wymiana okien na nowocześniejsze czy odpowiednie zabiegi takie jak wymiana pakietu szybowego, wymiana uszczelek czy naprawa i ulepszenie okuć, mogą znacznie poprawić sytuację. Inną opcją jest zamontowanie na zewnątrz budynku węgarka ociepleniowego, który ociepla ramę okna.

Dobre nawyki 

Oszczędzanie energii odbywa się dwutorowo: termomodernizacją oraz dobrymi nawykami, które wcielamy w życie. Nie oznacza to, że powinniśmy okopać się w koce i włączać ogrzewanie jedynie w momencie, gdy zaczniemy szczękać zębami z zimna. Oszczędzanie nie jest jednoznaczne z obniżeniem komfortu życia! Na co warto zwrócić uwagę, by było ciepło i stosunkowo niedrogo?

15 sposobów na oszczędzanie w użytkowaniu domu.

Oto kilka dobrych nawyków, które sprawią, że Twoje rachunki za prąd czy ogrzewanie będą niższe!

 1. Stopniowo dostosuj temperaturę w pomieszczeniach - walka z zimnem nie powinna odbywać się radykalnie, poprzez rozkręcania do maksimum kaloryferów, aby móc paradować po mieszkaniu w krótkim rękawku. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić między 18-22°C, a ubieranie się “na cebulę” pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciepła.
 2. Wyciągaj wtyczki z kontaktów lub wyłączaj listwy, jeżeli nie korzystasz ze sprzętu. Pozostawione urządzenia w trybie czuwania to niepotrzebne pożeranie energii.
 3. Nie wkładaj do lodówki ciepłych posiłków, gdyż chłodziarka pochłania dużo energii do ponownego ochłodzenia wnętrza.
 4. W trakcie gotowania przykrywaj garnki pokrywką. Dobrym zwyczajem jest także nie wlewanie maksymalnej ilości wody do garnka podczas gotowania makaronu czy warzyw - im mniej wody, tym szybciej się ona zagotuje.
 5. Korzystaj z opcji eko w sprzętach AGD -często oznaczają mniejsze zużycie wody czy prądu, choć część z progamów eko jest dłuższych, warto więc zachować czujność, by oszczędność nie była jedynie pozorna.
 6. Odsłoń zasłony zamiast zapalać światło - czerpanie z naturalnego światła wpływa korzystnie na organizm oraz samopoczucie, jest również podstawowym i nieocenionym sposobem, by uniknąć korzystania ze sztucznego światła. Jasne kolory ścian również mają tu znaczenie!
 7. Zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza wokół grzejnika - obudowanie grzejnika, zasłanianie go meblami lub zasłonami, sprawia, że ciepłe powietrze kumuluje się wokół grzejnika, nie rozchodzi się prawidłowo po pomieszczeniu. Obudowanie grzejnika wiąże się ze zmniejszeniem jego mocy nawet między 10 a 20%. 
 8. Nie kładź mokrych ubrań na grzejnikach - wilgotne ubrania pod wpływem temperatury odparowują, co znacznie podnosi poziom wilgotności w powietrzu, a do tego blokuje rozchodzenie się ciepła w domu i niszczy ubrania.
 9. Podczas wietrzenia przekręcaj grzejniki oraz nie doprowadzaj do nadmiernego wyziębienia. Wietrzenie powinno być krótkie, do 10 minut
 10. Rzadko pojawiasz się w pomieszczeniu gospodarczym? Nie wymaga on więc odkręcania kaloryfera - obniż temperaturę pomieszczeń, które nie są odwiedzane codziennie. 
 11. Rozważ ogrzewanie podłogowe - jest to rozwiązanie pełne korzyści. Ciepła podłoga posiada niskie koszty eksploatacji, ponadto wpływa na odczuwanie ciepła, dzięki czemu można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 2°C. A to już spora oszczędność!
 12. Obniż temperaturę, gdy wychodzisz z domu, nawet o jeden stopień - jeden stopień to już bardzo dużo dla naszego portfela, szacuje się, że to aż 6% oszczędności na ogrzewaniu. Warto zaznaczyć, że całkowite wyłączenie ogrzewania może okazać się pułapką. Nagrzewanie mocno wyziębionych pomieszczeń trwa długo i pochłania bardzo dużo energii.
 13. Energooszczędne sprzęty. Kupując pralkę czy zmywarkę, ale i mniejsze sprzęty AGD, zwróć uwagę na klasę energooszczędności jaką reprezentują. Najlepiej celować w A++ lub A+++.
 14. Wymiana żarówek na energooszczędne również może wygenerować spore oszczędności! Często decydujemy się na zwykłe żarówki, bo są tańsze, jednak to pułapka, bo okres ich żywotności jest o wiele niższy, a do tego zużywają więcej energii. Najlepszą opcją są żarówki typu LED - co ciekawe, są firmy, które specjalizują się w ich... wynajmie!
 15. Zmiana taryfy energetycznej - choć niewiele osób o tym wie, to spore oszczędności może wygenerować zmiana taryfy energetycznej. Taryfa G12W zapewnia tańszą energię w nocy i w weekendy, więc jeśli pracujesz w godzinach wieczornych lub nocnych lub najwięcej prądu ze względu na porządki czy relaks przed telewizorem zużywasz w weekend, może to opcja dla Ciebie?

Czy jest jeszcze coś, co warto rozważyć? Oczywiście! Często przytulaj się do bliskiej osoby lub futrzastego przyjaciela - takie źródło ogrzewania to czysta (i darmowa) przyjemność.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową lub porównać oferty kredytów hipotecznych, wejdź na Otodom Finanse.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 29 listopada 2021

Udostępnij