Co z tą ergonomią? Tak powinno wyglądać przyjazne miejsce pracy!

12 listopada 2021

Autor Joanna Witczak

Co z tą ergonomią? Tak powinno wyglądać przyjazne miejsce pracy!

12 listopada obchodzimy Światowy Dzień Ergonomii. Co oznacza to pojęcie? Ergonomia skupia się na jak najlepszym dostosowaniu miejsca i warunków pracy do potrzeb człowieka. Jej celem jest humanizacja pracy, dążenie do tego, aby wykonywana była najefektywniejsza i nie obciążała ludzkiego organizmu. Ważnym zagadnieniem ergonomii jest niwelowanie źródeł chorób zawodowych. Innymi słowy: ergonomia ma służyć pracownikom, ułatwiać funkcjonowanie oraz chronić ich zdrowie. Dowiedz się, jak powinno wyglądać stanowisko pracy, aby wielogodzinne przebywanie przed komputerem nie odcisnęło się negatywnie na zdrowiu.

Dlaczego warto zadbać o ergonomię w biurze?

Dzięki ergonomii, miejsce pracy jest o wiele przyjaźniejsze pracownikowi, ale zapewnienie ergonomicznych warunków w miejscu pracy to szereg obopólnych korzyści: dla pracowników, ale również dla pracodawców. Wygodne stanowisko wiąże się ze wzrostem efektywności pracownika. Poczucie komfortu wzmaga skupienie i kreatywne myślenie, pracownik swoją energię oraz uwagę kieruje na wykonywanie obowiązków, a nie na walkę z niewygodą. Brak odpowiednich warunków sprawia, że pracownik jest rozdrażniony i zestresowany, więc łatwiej wpada w konflikty z innymi, oprócz tego częściej doświadcza wypalenia i spadku motywacji.

Co najważniejsze, ergonomiczne stanowisko pracy to forma ochrony zdrowia. Wielogodzinne siedzenie przy komputerze i wpatrywanie się w ekran monitora, prowadzi do dolegliwości związanych z kręgosłupem i wzrokiem. Siedzenie obciąża dwukrotnie bardziej kręgosłup niż stanie, mięśnie są utrzymywane w napięciu, co prowadzi do bólu karku, szyi, barków, a przede wszystkim odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Długotrwała praca przy komputerze w nieodpowiednich warunkach jest przyczyną poważnych chorób, na przykład zwyrodnienia stawów lub zespołu cieśni nadgarstka. Kolejnymi powszechnymi dolegliwościami, z którymi zmagają się pracownicy biurowi, to problemy ze wzrokiem, szczególnie zespół suchego oka, czy syndrom widzenia komputerowego. 

Ergonomia pracy przed komputerem 

Zapewnienie odpowiednich warunków w pracy to nie jest wyłącznie dobra wola pracodawcy, to jest obowiązek, który musi spełnić. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dokument w sposób szczegółowy określa warunki, które pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom, zaopatrując biuro w odpowiedni sprzęt. Ponadto narzuca się co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy komputerze.

Jak więc stworzyć ergonomiczne stanowisko?

Według rozporządzenia monitor powinien spełniać następujące warunki: 

 • znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne,
 •  obraz na ekranie powinien być stabilny, 
 • jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy, 
 • regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu co najmniej 20° do tyłu i 5° do przodu oraz obrót wokół własnej osi co najmniej o 120° - po 60° w obu kierunkach, 
 • ekran monitora powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtry,
 • ustawienie ekranu monitora względem źródeł światła powinno ograniczać odbicia światła,
 • odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna wynosić 400÷750 mm.

Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy. Jej konstrukcja klawiatury powinna umożliwiać użytkownikowi przyjęcie pozycji, która nie powodowałaby zmęczenia mięśni podczas pracy.

Pracownik powinien dysponować odpowiednią przestrzenią, która umożliwia swobodne przemieszczanie się - odległości między sąsiednimi monitorami powinny wynosić co najmniej 0,6 m. 

Krzesło powinno posiadać:

 • dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,
 •  budowę, która zapewnia wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,
 •  regulację wysokości siedziska,
 • regulację wysokości oparcia,
 •  wyprofilowanie siedzisko i oparcie, odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka,
 • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,
 •  podłokietniki.

Wilgotność powietrza nie powinna być mniejsza niż 40%. W kwestii oświetlenia należy zapewnić pracownikowi światło słoneczne, światło sztuczne powinno zapewniać komfort oczom.

Co z odpowiednią postawą ciała?

O odpowiedniej postawie ciała mówimy gdy:

 • plecy są wyprostowane i oparte,
 • przedramiona są oparte o biurko, prostopadłe do kręgosłupa,
 • łydki i uda tworzą kąt prosty,
 •  siedzisko nie uciska pośladków,
 • stopy swobodnie opierają się o podłogę.

Ergonomia w pracy zdalnej

Czasy pandemii sprawiły, że większość firm zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej. I choć dla wielu perspektywa pracy z własnych czterech kątów wydaje się kusząca, warto wdrożyć kilka zasad, które uporządkują funkcjonowanie w takim modelu. Podczas home office można z łatwością wpaść w pułapkę pracy z własnego łóżka lub z kanapy, co niewątpliwie zaowocuje bólami pleców i częstym wizytami u fizjoterapeuty.

W tym przypadku zapewnienie optymalnych warunków pracy spoczywa na pracowniku, to właśnie on musi zaadaptować własną przestrzeń do nowych zadań. Czy to stanowisko pracy w biurze, czy we własnych czterech kątach, zasady ergonomii obowiązują tak samo, warto więc zainwestować w certyfikowane meble, przystosowane do pracy przy komputerze. Otrzymanie certyfikatu wiąże się z tym, że meble pozytywnie przeszły badania i spełniają wymagane normy. Na rynku funkcjonują dedykowane, ergonomiczne akcesoria do komputera, które sprawią, że nadgarstki nie będą obciążone. Warto wypełnić przestrzeń roślinami, pochłaniają one promieniowanie z monitorów, poprawiają jakość powietrza, zwiększają wilgotność i pozytywnie wpływają na samopoczucie. 

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 12 listopada 2021

Udostępnij