Raport z rynku najmu – październik 2023

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

  • popyt ze strony potencjalnych najemców spadł o 13 % w porównaniu do września
  • w porównaniu do października 2022 r. popyt był niższy o 6%
  • wynajmujący dodali o 8% mniej nowych ofert niż w poprzedzającym miesiącu
  • średnia stawka ofertowa czynszu w miastach wojewódzkich w kształtowała się na poziomie 3,5 tys. zł
  • W ujęciu miesięcznym w październiku ceny najmu najmocniej wzrosły w takich miastach jak Rzeszów (+4%), Warszawa i Kielce (+3%)
  • spadek średnich stawek ofertowych dotyczył tylko Łodzi (-2%)

Maj 2023 roku przyniósł pewne ożywienie na rynku najmu pod kątem popytowym. Liczba wyszukiwań tej kategorii na Otodom wzrosła o 13% względem poprzedniego miesiąca. i chociaż w ujęciu rocznym była niższa o 6%, to w porównaniu do maja 2021 roku była wyższa o 20%. Oznacza to wciąż utrzymujące się wysokie zainteresowanie najmem, które jest podatne na typowe dla tej kategorii wahania sezonowe. Patrząc na trendy z zeszłych lat, można się spodziewać chwilowego przestoju na rynku w czerwcu oraz pierwszych oznak ożywienia już w lipcu.

W maju 2023 r. średnia ofertowa stawka najmu liczona łącznie dla miast wojewódzkich pozostała w na tym samym poziomie. Nie oznacza to jednak, że na poszczególnych rynkach nie zachodzą zmiany. W 7 z 16 analizowanych miast czynsze ponownie wzrosły. Wprawdzie wzrosty te nie przekroczyły 3 %, ale w ujęciu rocznym przekraczają na niektórych rynkach 20%. W Rzeszowie w maju 2023 r. ceny były o ponad 27% r/r wyższe. W Warszawie, największym rynku najmu mieszkań w Polsce, czynsz najmu był wyższy średnio o 14% niż w maju 2022 r.

Widać zapowiedź sezonu letniego w miastach akademickich i turystycznych. Przepływ ofert z najmu długoterminowego do krótkoterminowego, którego przykładem może być np. Trójmiasto, gdzie po 35% spadku aktywnych ofert w kwietniu, odnotowano kolejny 15% spadek w maju. Tam też najbardziej m/m wzrosły ceny.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni zwiększa się zainteresowanie najmem mieszkań z udogodnieniami pozwalającymi na korzystanie ze świeżego powietrza. Liczba wyszukiwań lokali na wynajem z balkonem wzrosła o 22% m/m. Liczba zapytań o mieszkania z ogrodem wzrosła o 26%, a z tarasem – o 13%.

Raport z rynku najmu Otodom to najaktualniejsze dane

Jest to analiza danych dotyczących czynszów najmu, podaży mieszkań na wynajem oraz preferencji osób poszukujących mieszkań do wynajęcia za pośrednictwem Otodom. Publikacja zawiera zestawienie analiz dotyczących rynku najmu w największych miastach Polski. Wśród nich znaleźć można dane o cenach najmu i dostępności ofert na poszczególnych rynkach. Gra podaży i popytu wyrażona jest aktywnością ogłoszeń w danym miesiącu. Statystyki opatrzone są komentarzem eksperckim Karoliny Klimaszewskiej, analityczki Otodom.

Publikacja zawiera także unikalną prezentację graficzą zainteresowania potencjalnych najemców. Patrzymy na nią przez pryzmat ceny, metrażu oraz liczby pokoi mieszkań w największych polskich miastach.

Zapraszamy do lektury!

Inne analizy i raporty Otodom:

Back to top button