Zakup mieszkania – jak znaleźć sprawdzonego dewelopera? (Relacja z Otodom.Live)

05 maja 2020

Autor otodom

Zakup mieszkania – jak znaleźć sprawdzonego dewelopera? (Relacja z Otodom.Live)

 

 

    Na skróty:

 

Kiedy szukasz mieszkania do kupienia, chcesz mieć gwarancję bezpieczeństwa, którą zapewnić może  jedynie sprawdzony deweloper. Razem z naszym gościem, Markiem Bortnikiem, managerem ds. prawnych SKANSKA Residential Development Poland, zastanawialiśmy się, na co zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania od dewelopera, jak koronawirus wpłynął na rynek deweloperski i zawieranie umów. Jeśli stoisz przed ważną życiową decyzją o zakupie własnego M, przeczytaj nasz materiał i rozwiej swoje wątpliwości!

 

O czym powinniśmy wiedzieć kupując mieszkanie od dewelopera

Najlepiej wybrać dewelopera, który ma ugruntowaną pozycję na rynku i z sukcesem zrealizował projekty deweloperskie. Ważne też, by posiadał rzesze zadowolonych klientów. Warto zwrócić uwagę na to w jakim systemie, w jaki sposób deweloper realizuje inwestycje, a więc z jakich środków się finansuje. i Pewne i stabilne środki do finansowania projektów, niezależnie od zewnętrznych czynników, mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa transakcji. Zdaniem eksperta, druga istotna kwestia to wybór dewelopera, który wykonuje inwestycje w oparciu o stałych i sprawdzonych wykonawców, a także tych, którzy gwarantują powodzenie inwestycji całym swoim majątkiem (np. Skanska wszystkie projekty, realizuje w oparciu o jedną spółkę).

 

Czy w związku z pandemią koronawirusa transakcje odbywają się normalnie?

Umowy deweloperskiej nie można jeszcze zawierać na odległość, ponieważ do tego potrzebna jest wizyta u notariusza, natomiast zdalnie możliwe jest zawieranie umów rezerwacyjnych. Co do zasady opiera się ona o formę dokumentową. Skanska stosuje specjalną platformę, dzięki której zawarcie takiej umowy jest bardzo proste.

 

Czy zmieniły się jakoś umowy zawierane z deweloperami?

Skanska wprowadziła „bezpiecznik” dla klientów, którzy pomimo niewykonania w terminie obowiązków wynikających z umowy  deweloperskiej, nie będą zobowiązani do zapłaty kar umownych czy odsetek, jeżeli było to spowodowane COVID-19.

 

Jak koronawirus wpłynął na codzienną pracę deweloperów    

Epidemia wymusza wprowadzenie w ekspresowym tempie pewnych rozwiązań bezkontaktowych. I chociaż branża deweloperska ma łatwiej, bo i tak w dużej mierze sprzedaje swoje mieszkania poprzez plany i wizualizacje, również wprowadza szereg działań, które ułatwiają klientowi podjęcie decyzji zdalnie, między innymi wirtualne spacery. Coraz więcej deweloperów wprowadza też możliwość bezkontaktowego odbioru lokalu.

 

Skanska Residential Development jest częścią Grupy Skanska, której historia sięga 1887 roku. Grupa należy do największych firm budowlano-deweloperskich na świecie, zatrudniając około 38 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych i generując w 2018 roku przychody na poziomie 170 miliardów SEK. Budujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, troszczymy się o potrzeby społeczności, w których działamy oraz dokładnie analizujemy wpływ naszych realizacji na życie ludzi i rozwój kraju w długiej perspektywie. Od 1965 r. Skanska jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. W stolicy Szwecji mieści się również główna siedziba spółki. Standardy pracy Skanska na całym świecie określają zapisy „Kodeksu postępowania”. Na każdym rynku pracujemy zgodnie ze wspólnymi wartościami: troszczymy się o życie, działamy etycznie i transparentnie, razem jesteśmy lepsi, dbamy o klienta. W Polsce Skanska działa poprzez trzy spółki: budowlaną Skanska SA, biurową Skanska Property Poland i mieszkaniową Skanska Residential Development Poland.

Otodom.Live - to cykl transmitowanych na żywo rozmów z ekspertami rynku nieruchomości, prawa, ekonomii i innych dziedzin powiązanych z nieruchomościami. Do aktywnego uczestnictwa w cyklu - oglądania, komentowania i zadawania pytań zapraszamy w każdy wtorek o godz. 10 na facebook.com/otodom

 

Udostępnij