Nie wszyscy zdają sobie sprawę za co płacą. Według badania „Czynsze i mieszkania” przeprowadzonego przez TNS Polska prawie połowa Polaków nie wie na co przeznacza swoje pieniądze. W skład czynszu najczęściej wchodzą: należność za wywóz śmieci, opłata za wodę, ogrzewanie, kanalizacja, składka remontowa. Największą część czynszu stanowią koszty ogrzewania.

Na rynku znajdziemy również oferty mieszkań tzn. bezczynszowych. Są to lokale, w których za utrzymanie części wspólnych odpowiadają mieszkańcy. Najwięcej takich lokali znajdziemy w kamienicach. Coraz częściej możemy również trafić na takie mieszkania na rynku pierwotnym. Powstają one najczęściej w małych, liczących kilka mieszkań inwestycjach, gdzie dzięki osobnym wejściom nie ma części wspólnych albo są one zminimalizowane. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że koszty i tak nas nie ominą. Mieszkańcy będą musieli we własnym zakresie zorganizować firmę, która zajmie się wywozem śmieci i za nią zapłacić. Również wszelkiego typu remonty oraz usterki obciążą bezpośrednio kieszeń lokatorów.

Kwestią, o której nie można zapomnieć jest ogrzewanie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania obciążonego czynszem, czy też na mieszkanie bezczynszowe ważne jest aby przed zakupem mieszkania sprawdzić w jaki sposób ogrzewany jest blok lub kamienica. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji kiedy w przyszłości chcielibyśmy wynająć nasze mieszkanie – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. W poniższej tabeli przedstawiono przykładowe ceny mieszkań o podobnym standardzie z rynku wtórnego w Krakowie.

 

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań w Krakowie umieszczone w serwisie Otodom, grudzień 2017 r.

powierzchnia

rodzaj budynku

rok budowy

rodzaj ogrzewania

opis

dzielnica

cena

56,86 mkw

kamienica

1930

elektryczne

mieszkanie bezczynszowe

Stare Miasto

454 000 zł

58,10 mkw

kamienica

1930

elektryczne

mieszkanie 1-pokojowe, bezczynszowe

Stare Miasto

639 100 zł

64,94 mkw

kamienica

1950

gazowe

mieszkanie 3-pokojowe, bezczynszowe

Krowodrza

410 000 zł

50 mkw

kamienica

1950

miejskie

mieszkanie 2-pokojowe, czynsz administracyjny 460 zł

Stare Miasto

449 000 zł

59,3 mkw

blok

1985

miejskie

Mieszkanie 3-pokojowe, czynsz administracyjny 430 zł

Krowodrza

550 000 zł

51,5 mkw

blok

1963

miejskie

mieszkanie 2-pokojowe, czynsz administracyjny 476 zł

Stare Miasto

280 000 zł

Opracowanie na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Uważać musimy szczególnie na ogrzewanie elektryczne. O ile w nowych i dobrze ocieplonych budynkach z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, o tyle w sytuacji kiedy nasze mieszkanie mieści się w starej kamienicy, warto zdawać sobie sprawę, że koszty mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku ogrzewania gazowego lub tego z sieci miejskiej.

Decydując sie na zakup mieszkania bezczynszowego musimy pamiętać, że nie jest to mieszkanie zwolnione z opłat. Mamy jednak pełną kontrolę nad wydatkami i od zaradności naszej, oraz osób z którymi przyjdzie nam dzielić budynek, zależy jakie koszty finalnie poniesiemy.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM