Szczęście, a ceny mieszkań we Wrocławiu

20 września 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Szczęście, a ceny mieszkań we Wrocławiu

Co najczęściej wymieniamy spytani o cel w życiu? Nierzadko jest to rodzina, ale i pieniądze, sława lub wolność. Każde z nas przyzna jednak, że głównym celem jest po prostu szczęście, choć jak wskazuje wcześniejsze zdanie, może być ono naprawdę różnie rozumiane. Czy jest ono uzależnione od miejsca zamieszkania? A jeśli tak... ile trzeba za nie zapłacić we Wrocławiu?

Na poczucie szczęścia ma wpływ sposób życia i spędzania czasu. Najwięcej poza pracą i szkołą, spędzamy go w domu -  mieszkaniu, domu jednorodzinnym, bliźniaku lub szeregowcu.  To w jakich warunkach mieszkamy i w jakim otoczeniu, przekłada się  na poczucie szczęścia, bądź jego brak.

Autorzy raportu Otodom „Szczęśliwy dom. badanie dobrostanu Polaków.” stworzonego razem z SWPS Innowacje, wskazują, że zadbane otoczenie nieruchomości ma znaczenie dla 26% kobiet i 21% mężczyzn. Otoczenie może być jednak rozumiane szeroko. Pojęcie to uwzględnia sąsiedztwo, ale także odległość do centrum i połączenia komunikacyjne z innymi częściami miast.

Oczywiście głównym wyznacznikiem tego, jak czujemy się we własnych czterech ścianach są też cechy fizyczne nieruchomości. Metraż, liczba i rozkład pokoi, piętro czy jego usytuowanie w relacji do stron świata – te cechy stanowią pewne minimum. Coraz więcej z nas, zwłaszcza poszukując nowego miejsca zamieszkania, zwraca uwagę na otoczenie.

Otoczenie w cenie

Zwracamy uwagę na atuty, które kiedyś nie były tak popularne, np. obecność miejsc takich jak kina, muzea, teatry, bliskość terenów zielonych, dostępność siłowni czy basenu, a także różnego rodzaju atrakcji umożliwiających realizację pasji przez dzieci.

Idąc tą drogą można stwierdzić, że ocena otoczenia wpływa bezpośrednio na ceny nieruchomości. Poniżej sprawdziliśmy, w jakich rejonach Wrocławia zarówno domy, jak i mieszkania są najdroższe, więc ich otoczenie najwyżej wyceniane.

Domy we Wrocławiu

Wrocław obecnie podzielony jest na osiedla administracyjne. Jednakże w świadomości mieszkańców nadal funkcjonuje podział na pięć dużych dzielnic. Co więcej, niektóre instytucje państwowe nadal działają według podziału administracyjnego funkcjonującego do 1990 roku (np. ZUS, urzędy skarbowe).

W gronie dużych dzielnic najdroższe domy z rynku wtórnego dostępne są na terenie Starego Miasta. Średnia stawka ofertowa wynosiła tam 8 040 zł/mkw. Wyraźnie taniej jest w Śródmieściu, gdzie przeciętna cena wywoławcza w II kwartale 2021 roku zatrzymała się na poziomie 7 370 zł/mkw. Krzyki, z ceną 6 856 zł/mkw., zajmują trzecią lokatę.

Jeśli mowa o nowych domach, to właśnie Krzyki dzierżą palmę pierwszeństwa. Deweloperzy żądają tutaj średnio 7 396 zł/mkw. Dalej znajdują się Fabryczna i Psie Pole, ze stawkami odpowiednio 6 753 zł/mkw. oraz 6 115 zł/mkw.

Mieszkania droższe niż domy?

Co ciekawe, jeśli chodzi o najwyższe średnie stawki ofertowe mieszkań, to kolejność dzielnic jest taka sama na rynku wtórnym i pierwotnym. Na pierwszym miejscu znajduje się Stare Miasto, następnie Śródmieście i Krzyki. Średnie ceny za M z drugiej ręki dla tych obszarów zaczynają się w kolejności od 10 439 zł/mkw., przez 9 215 zł/mkw., po 8 968 zł/mkw.  W dwóch pierwszych rejonach ceny nowych czterech ścian wyraźnie przekraczają poziom 11 tys. zł/mkw. Na Krzykach jest już sporo taniej, za mkw. powierzchni trzeba zapłacić 8 657 zł/mkw.

Centrum wiedzie prym

Pozycja Starego Miasta i Śródmieścia nie budzi żadnych wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na mapę podziału terytorialnego stolicy Dolnego Śląska sprzed 1991 roku. Są to dwa najbardziej centralne, główne rejony miasta, a zarazem miejsca pełne historii, zabytkowych budynków i dzisiaj pięknie odrestaurowanych kamienic.

To tutaj bije serce kulturalne miasta, to tutaj lubią wieczorami spędzać czas młodzi ludzie. Poza tym wszystko można załatwić na miejscu. Te walory znacznie przeważają nad pewnymi niedogodnościami – tłumy turystów i studentów – do których można jednak przywyknąć.

Krzyki w modzie

Poza ścisłym centrum, uwagę zwraca wysoka pozycja Krzyków w zestawieniach. Biorąc pod uwagę wielkość tkanki mieszkaniowej oraz liczbę ludności, można śmiało stwierdzić, że dzisiaj to najpopularniejsze miejsce do zamieszkania we Wrocławiu. Ten rejon jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi częściami miasta.

Liczne tereny zielone sprawiają, że Krzyki są często wybierane przez młode małżeństwa z małymi dziećmi. Ponadto zaplecze socjalne jest tutaj dostępne na wyciągnięcie ręki tj. infrastruktura handlowo-usługowa, bliskość szkół, przedszkoli, placówek opieki medycznej itp. Dlatego też na Krzykach sporo się buduje. Powstają również bardzo ambitne projekty. To przecież nad Krzykami góruje, kojarzony w całej Polsce, apartamentowiec SkyTower.

Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.

Intryguje Cię temat szczęścia w domach i mieszkaniach? Pobierz raport "Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków".

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 21 września 2021

Udostępnij