- Wszystkie statystyki i raporty analityków wskazują, że rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce bardzo prężnie się rozwija i cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy zauważa pani zwiększone zainteresowanie terenami inwestycyjnymi, obiektami magazynowo-przemysłowymi w Krakowie? Czy często zdarzają się klienci szukający całych biurowców?

- Na to pytanie akurat mogę odpowiedzieć z autopsji, obsługuję główny numer telefonu naszego biura WGN w Krakowie i to do mnie w pierwszej kolejności dzwonią klienci poszukujący. Bardzo często, w porównaniu do zeszłego roku dzwonią klienci szukający terenów inwestycyjnych, niewielkich magazynów. Dotyczy to głównie firm z segmetu średnich podmiotów. Co do dużych obiektów magazynowo - przemysłowych akurat w samym Krakowie niewielu klientów szuka. Zdarza się, że klienci pytają o takie obiekty do 10 km od Krakowa.

Odnośnie biurowców, to bardzo dużo buduje się ich w Krakowie. Powstają nowoczesne kompleksy biznesowe. Z tych już istniejących miałam przyjemność w ostatnim czasie prezentować dużej amerykańskiej firmie z branży IT 800 m 2 powierzchni biurowej w biurowcu Diamante Plaza i Zabłocie Business Park. Oczywiście wyposażone były w nowoczesne technologie, budynki przystosowane były do różnej aranżacji tak, aby móc oferować zarówno wydzielone powierzchnie biurowe jaki i otwartą przestrzeń tzw. "open space". Ilość stale powstających biurowców w Krakowie jest odpowiedzią na stałe zainteresowanie klientów, szukających tutaj siedziby dla swoich firm.

 

 

- Czy widać różnice w ilości najemców? Czy jest ich więcej niż rok czy trzy lata temu?

- Prawie każdy nowo powstający budynek biurowy ma na parterze wydzielone lokale użytkowe. Lokale te są atrakcyjne, przeważnie od 50 m2 wzwyż. Mogą być przeznaczone pod sklepy, gastronomię, żłobek (najczęstsze telefony w Krakowie) itp. Przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Krakowie jest bardzo dużo, zapotrzebowanie na takie średniej wielkości lokale jest zatem znaczące. Czynsz najmu w takim 100-metrowym lokalu wynosi średnio w zależności od lokalizacji od 5000 zł do 12000 zł. Z obserwacji wynika, że pośród wszystkich kategorii nieruchomości komercyjnych najprężniej rozwijaja się segment powierzchni biurowych. Z każdym rokiem zwiększa się zarówno podaż jak i popyt.

 

- Z pani obserwacji wynika, że jest duże zapotrzebowanie na średniej wielkości lokale. A jak to się przekłada na rodzaj zawieranych umów? Więcej jest zainteresowanych wynajmem czy kupnem?

- Miażdżąca większość umów zawierana jest na najem. Nieraz podczas pracy klienci pytą o możliwość wykupu lokalu po kilku latach. W ostatnim czasie wiele podmiotów oprócz swojej działalności dodatkowo inwestuje w lokale użytkowe. Jest to zauważalny trend nie tylko na rynku krakowskim. Mam takich partnerów biznesowych, którzy kupują od developera lokale i zdarza się, że zanim lokale zostaną oddane do użytku już mają najemców. Często realizujemy transakcje sprzedaży lokali na rynku wtórnym. Przykładowo cena za lokal użytkowy w dzielnicy Podgórze w Krakowie za 38 m2 wynosi 420 000 zł, najem miesięczny 2700 zł, zwrot z inwestycji 7,7% w skali roku - żaden bank nie da takiego oprocentowania na lokacie. Lokal ten był wystawiona na sprzedaż tylko przez dwa tygodnie.

 

- Rynek w ciągu kilku ostatnich lat bardzo się rozrósł, jakie wg Pani są perspektywy dla tego segmentu? Czy można zauważyć jakieś wiodące trendy?

- Uważam, że warto inwestować w lokale użytkowe, bo jest na nie duży popyt. Polacy są ludźmi przedsiębiorczymi i kreatywnymi, dlatego zawsze będą potrzebować przestrzeni na swoją działalność. Natomiast duże korporacje zawsze będą poszukiwać dużych, a co ważne, nowoczesnych biurowców z zapleczem gastronomicznym, wypoczynkowym, przedszkolem lub żłobkiem itp. Duże miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto zawsze będą ściągać znaczące koncerny, w tym z rynku międzynarodowego. W Krakowie swoje siedziby mają zagraniczne firmy m.in.: IBM, Microsoft, Google.

Od pewnego czasu na rynku zauważam nowy trend - coworking przestrzeni biurowych - miejsca pracy, rekreacji, gastronomii, fitnessu w jednym miejscu. To przeważnie wyposażone w nowoczesne technologie, designerskie pod względem wystroju małe przestrzenie, biura na wynajem służące do wspólnej pracy. To miejsca kontaktu z innymi twórczymi ludźmi, którzy nie chcą samotnie pracować w domu. Wynajem można dopasować do indywidualnych potrzeb - na godziny, dni itp. To też świetna propozycja dla młodych przedsiębiorców, którzy nie muszą inwestować w swoje siedziby, a do spotkań wynajmują profesjonalne biura. Tak więc jest to jeden z wielu rozwijających się trendów na rynku.

Zauważam też, że wiele starszych biurowców o niższej klasie w ostatnim czasie przechodzi gruntowne remonty zwiększając atrakcyjność a co więcej podnosząc swój standard. Tendencja ta jest wymuszana dużą konkurencyjnością w podaży powierzchni biurowych na wynajem i cieszę, się że powierza się nam takie oferty.

 

ZNAJDŹ W OTODOM LOKALE UŻYTKOWE NA WYNAJEM W KRAKOWIE