Aby sprawdzić, jak szybko nasze zarobki ściągną nas z powrotem do poziomu gruntu porównaliśmy ceny takich nieruchomości z przeciętnymi pensjami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

 

12 mln zł, za 6 273 zł miesięcznie

Najdroższe mieszkanie dzisiaj dostępne na rynku w Warszawie to, zgodnie z danymi serwisu Otodom, apartament o powierzchni 237 mkw. Za cztery pokoje ulokowane na najwyższej kondygnacji siedmiopiętrowego apartamentowca trzeba zapłacić równe 12 mln zł. W Krakowie najdroższe M, o metrażu wynoszącym 219 mkw., jest obecnie wyceniane na 7,8 mln zł. We Wrocławiu cena maksymalna za lokum to obecnie 4,7 mln zł, a w Poznaniu 6 mln zł. –Są to ceny, które dla przeciętnego zjadacza chleba są całkowicie niedostępne. Zwłaszcza jeśli porównamy je do średnich zarobków funkcjonujących w naszym kraju i poszczególnych miastach – podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu bieżącego roku według GUS wyniosło w Warszawie 6 273 zł. To zdecydowanie więcej niż w pozostałych trzech miastach, w których średnie pobory generalnie zawierały się w przedziale od 5 309 zł w Krakowie do 5 503 zł w Poznaniu. Warto zaznaczyć, że przedstawione cztery miasta w dużej mierze stanowią siłę napędową naszej gospodarki. Agata Polińska z serwisu Otodom podkreśla, że są to ośrodki w których ogólnie rzecz biorąc pensje są zdecydowanie wyższe, niż w pozostałych miastach wojewódzkich. Mimo to, taki poziom poborów nie daje wielkich szans na zakup mieszkania z wyższej półki, a już na pewno na zakup najdroższych nieruchomości mieszkaniowych w każdym z miast.

 

Liczba lat pracy za przeciętne wynagrodzenie potrzebna do zakupu najdroższych mieszkań w poszczególnych miastach

Miasta

Najdroższe mieszkania (zł)

Przeciętne wynagrodzenie (zł)*

Roczne przeciętne wynagrodzenie (zł)

Liczba lat przez które trzeba pracować na najdroższe mieszkanie

Warszawa

12 000 000

6 273

75 273

159,4

Kraków

7 800 000

5 309

63 709

122,4

Wrocław

4 703 568

5 312

63 743

73,8

Poznań

6 000 000

5 503

66 037

90,9

*Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw za styczeń 2019 r.

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom

 

Życia może nie starczyć

Przeliczyliśmy, ile lat przeciętny warszawiak, krakus, wrocławianin oraz poznaniak musieliby pracować, aby móc pozwolić sobie na zakup najdroższych w ich miastach lokali mieszkalnych. Tak wyznaczona statystyka wskazuje, iż to mieszkańcy stolicy znajdują się w najgorszej sytuacji. Przeciętny warszawiak, aby uzbierać 12 mln zł, musiałby odkładać całą pensję przez ponad 159 lat. Warto dodać, że w naszym zestawieniu uwzględniliśmy wypłaty brutto, w przypadku wartości netto czas potrzebny do uskładania wystarczających środków byłby jeszcze dłuższy. 

Najlepiej wypadli mieszkańcy Wrocławia. W ich przypadku wynik wynosi niecałe 74 lata. Dla Poznania rezultat wynosi około 91 lat, a dla Krakowa ponad 122 lata. Pytanie, które od razu się nasuwa w takiej sytuacji, to czy jest sens zbierać na taki wymarzony apartament, czy może lepiej… spakować się i wyjechać w Bieszczady?

 

SPRAWDŹ NAJDROŻSZE MIESZKANIA W OTODOM