Pierwsze mieszkanie bez pośpiechu

30 marca 2021

Autor Joanna Witczak

Pierwsze mieszkanie bez pośpiechu

Poszukiwanie wymarzonego lokum wiąże się z poczuciem ekscytacji, ale też z ogromnym stresem,  gdyż dla wielu jest to najważniejsza finansowa inwestycja w życiu. Odpowiednio zarysowany plan działania sprawi, że nabywca zyska komfort psychiczny i nabierze pewności, że podejmuje słuszne decyzje. Na co należy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym?

Pierwszy etap poszukiwań – określ swoje preferencje 

Zanim zagłębimy się w oferty sprzedaży, warto doprecyzować, jakie są nasze możliwości i czego tak naprawdę oczekujemy od upragnionego mieszkania. Kierując się odpowiedziami na poniższe pytania, jesteśmy w stanie zawęzić krąg poszukiwań:

Jakim budżetem operuję?

Określenie swoich możliwości finansowych to podstawa, musimy bowiem zdecydować, czy jesteśmy w stanie zakupić mieszkanie za gotówkę, czy zamierzamy wspomóc się kredytem, warto podkreślić, że proces transakcji w obu przypadkach się różni. Ważne jest, żeby w swoich planach uwzględnić dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości: ewentualny remont, zakup mebli, pokrycie kosztu podatku od czynności cywilnoprawnych itp.   

W jakiej lokalizacji chcę zamieszkać?

Niewątpliwym atutem, który cechuje rynek wtórny, jest różnorodność dostępnych lokali: klimatyczne kamienice, eleganckie apartamenty, domy jednorodzinne na przedmieściach, czy wielka płyta – można odnaleźć każdą preferowaną zabudowę, tak jak i wymarzoną lokalizację. W przypadku rynku wtórnego wachlarz dostępnych lokalizacji jest niemal nieograniczony. Wystarczy, abyśmy określili swoje potrzeby: czy pragniemy mieszkać w samym centrum miasta, a może cenimy sobie bliskość natury i chcemy uniknąć zgiełku? Jakie elementy infrastruktury są dla nas priorytetem? Czy najważniejsze jest dla nas mieszkanie blisko placówek edukacyjnych, sprawne połączenia komunikacyjne, a może nie jest to dla nas tak istotne, jak rozbudowana sieć sklepów? Warto zapoznać się z Rankingiem Dzielnic Otodom i na tej podstawie wyłonić dzielnice, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Jaki metraż mnie interesuje? Czego oczekuję od mieszkania? 

To pytanie związane jest z naszym życiem prywatnym: 

 • Czy planujemy zamieszkać sami i potrzebujemy niewielkiej przestrzeni?
 • Czy pragniemy zamieszkać z partnerem/partnerką, a w przyszłości zamierzamy powiększyć rodzinę? 
 • Czy lepiej odnajdujemy się w otwartej przestrzeni, a może zależy nam na zagospodarowaniu kilku pokoi?  
 • Czy zależy nam na miejscu parkingowym, a może niezbędnym elementem naszego mieszkania powinien być balkon? 

Jeżeli czujemy się przytłoczeni ilością ofert, a dokonywanie selekcji przysparza nam sporo problemu, warto zwrócić się do biura nieruchomości. Nawiązanie współpracy z agentem wiąże się dodatkowymi kosztami, za to możemy liczyć na wielopoziomową pomoc. Pośrednik znajduje propozycje nieruchomości, które są dostępne na rynku i spełniają nasze wymagania, dba o bezpieczeństwo transakcji np. poprzez weryfikację stanu prawnego nieruchomości, zajmuje się formalnościami, czuwa nad uregulowaniem kwestii prawnych przekazania własności i pomaga w negocjacjach.

Pytania do sprzedającego mieszkanie

Udało nam się wyłonić kilka najbardziej interesujących ofert, więc umawiamy się na spotkania z właścicielami lokali. Już pierwsza rozmowa może okazać się bogata w istotne informacje, które spotęgują nasze zainteresowanie nieruchomością, albo wręcz przeciwnie – zniechęcą na tyle, że zostanie ona wykreślona z listy. O co warto zapytać sprzedającego mieszkanie?

 • Kiedy był przeprowadzany ostatni remont i jaki zakres prac obejmował? Czy mieszkanie było wynajmowane? – Bazując na odpowiedzi możemy wstępnie oszacować, czy lokal wymaga prac remontowych, albo czy zastany standard jest na zadowalającym poziomie.
 • Dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż? – Nie bójmy się zadawać tego pytania, istnieje bowiem wiele powodów, dlaczego dokonuje się sprzedaży nieruchomości: właściciel/ka może obnażyć problem, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. 
 • Czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska, garaż, miejsce postojowe
 • Kiedy sprzedający będzie w stanie opuścić mieszkanie?
 • Jakie są koszty utrzymania mieszkania: wysokość czynszu i opłat za media? – Warto poprosić o pokazanie rachunku za poprzedni okres rozliczeniowy. 
 • Jaki jest zakres wyposażenia mieszkania? Co zabiera ze sobą sprzedawca, a co zostaje w mieszkaniu?
 • Jak wygląda najbliższa okolica? Jakie są wady i zalety pobliskiej infrastruktury?
 • Jak ocenia sąsiadów? Jaka panuje akustyka w budynku?

Kolejną fundamentalną kwestią jest zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości. Można zlecić to prawnikowi, pośrednikowi nieruchomości, bądź zająć się tym samodzielnie. Taka weryfikacja pozwala sprawdzić:

 • kto jest właścicielem mieszkania;
 • czy praw do mieszkania nie posiadają osoby trzecie;
 • czy mieszkanie nie jest obciążone zadłużeniem;

Pożądane informacje uzyskamy, posiłkując się wpisem do księgi wieczystej, zaświadczeniem o braku zameldowanych lokatorów, umową kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz zaświadczeniem o braku zaległości w pokrywaniu opłat. 

Ważny jest przegląd techniczny mieszkania

Wytęż wzrok 

W przypadku rynku wtórnego mamy do czynienia z istniejącym mieszkaniem, dlatego możemy ocenić panujący w nim standard. Na oglądanie mieszkania warto wybrać się z osobą, która zna się na budownictwie, istnieje też możliwość wynajęcia firmy, specjalizującej się w przeglądzie technicznym mieszkań. Jeżeli jednak pragniesz bazować na własnej spostrzegawczości, zwróć uwagę na następujące elementy: 

 • stan ścian – czy są one proste i czy nie posiadają one żadnych plam i zacieków, 
 • stan stolarki okiennej i drzwiowej – oceń jej szczelność, stan podłóg, stan armatury – odkręć wszystkie kurki, spuść wodę w toalecie, stan instalacji elektrycznej – włącz światło w każdym pokoju, sprawdź stan gniazdek, oceń stan sprzętu AGD. Nie ograniczaj się do tego, co widać nie pierwszy rzut oka – zajrzyj za meble, zwracaj uwagę na zapachy, bądź czujny – w mieszkaniu bowiem mogą znajdować się niechciani lokatorzy (insekty, myszy itp.), których trudno się pozbyć. Pamiętaj, że wszystkie elementy wyposażenia są ważne, nie powinno się też unikać zadawania niewygodnych pytań, bo dzięki temu możesz uchronić się przed kosztownymi pracami remontowymi. Istotne jest, aby ocena stanu nieruchomości obejmowała również przestrzenie wspólne i ogólną prezencję budynku: klatkę schodową, windę, stan elewacji, najbliższe otoczenie. Poziom czystości i ewentualne ślady wandalizmu to świadectwo zachowań potencjalnych sąsiadów.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zostały opisane w tym artykule.

 

O czym należy pamiętać przy podpisywaniu umowy? 

Znaleźliśmy mieszkanie, które spełnia nasze oczekiwania i chcemy przejść do ostatniego etapu transakcji – co warto wiedzieć o sformułowanych umowach, żeby zakup mieszkania przebiegał w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Dobra umowa zapewnia bezpieczeństwo na rynku nieruchomości

Umowa przedwstępna 

Umowa przedwstępna to niejako wprowadzenie do podpisania docelowej umowy, strony zobowiązują się do dokonania właściwej transakcji. Umowa przedwstępna jest formą zabezpieczenia dla obu stron: kupujący nie musi obawiać się, że mieszkanie zostanie sprzedane komuś innemu, zaś sprzedający otrzyma odszkodowanie, jeżeli kupujący zdecyduje się na wycofanie z transakcji. Najlepiej ją sporządzić w formie aktu notarialnego. Najczęściej umowa jest zawierana w momencie, gdy kupujący nie dysponuje wystarczającym budżetem, aby kupić mieszkanie i czeka na uzyskanie kredytu. Umowa przedwstępna zbudowana jest następujące elementów: przedmiot umowy (informacje o mieszkaniu), dane osobowe obu stron, termin podpisania ostatecznej umowy – nie jest to punkt konieczny, lecz zalecany, uwzględnia się też zaliczkę zwrotną bądź bezzwrotną, która uiszcza nabywca.

Umowa sprzedaży 

Umowa kupna-sprzedaży jest ważna tylko w formie aktu notarialnego, powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez umowę przedwstępną. Umowa kupna-sprzedaży zawiera następujące elementy: dane osobowe obu stron, szczegółowe określenie przedmiotu transakcji, czyli nieruchomości np. powierzchnia lokalu, adres, liczba pomieszczeń itp., cena transakcji. Umowę przygotowuje notariusz, bazując na dostarczonych przez strony wymaganych dokumentach. 

Protokół zdawczo-odbiorczy 

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który stanowi potwierdzenie, że lokal został przekazany po zawarciu umowy. Określa on wyposażenie mieszkania, stan ogólny, oraz zawiera aktualny stan liczników, w momencie oddawania mieszkania nowemu właścicielowi.

Kupno nowego domu lub mieszkania wcale nie musi być skomplikowane. Zajrzyj na naszą grupę i sprawdź, jakimi radami dzielą się osoby, które mają już ten proces za sobą.   

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 01 kwietnia 2021

Udostępnij