Powiedz mi, gdzie mieszkasz…

...a powiem Ci kim jesteś. Optymalna wielkość mieszkania jest bowiem różna dla przedstawicieli różnych grup społecznych. Młode rodziny z małymi dziećmi poszukują zwykle dwu- lub trzypokojowych lokali o metrażu między 40 a 60 mkw. Agata Polińska z serwisu Otodom zaznacza, że rodzina z większym stażem zazwyczaj wybiera nieco większe, a przede wszystkim inaczej urządzone, bardziej przestronne mieszkanie. Nieruchomości dla takich gospodarstw domowych nierzadko składają się z mniejszej liczby pokoi, trochę większego metrażu i jednocześnie wyższego standardu. Innej powierzchni szukają z kolei studenci albo ludzie młodzi, będący jeszcze na dorobku. W ich przypadku w grę wchodzą mniejsze lokale, przeważnie do 40 mkw.

 

Największy metraż w Warszawie

Według statystyk serwisu Otodom, wśród mieszkańców rozpatrywanych miast, największych lokali szukają warszawiacy. Najwyższy odsetek z nich wyszukując odpowiedniego dla siebie lokum wybierał metraż od 41 do 50 mkw. – W Krakowie najczęściej poszukiwana powierzchnia lokalu mieszkalnego jest już niższa. Zawiera się między 31 a 40 mkw. Może to wynikać z faktu, że w tym mieście większy procent w całej populacji stanowią studenci oraz osoby zaraz po studiach, które wybierają mniejsze nieruchomości, ze względu na niższe możliwości finansowe – stwierdza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

 

Najczęściej wyszukiwany metraż mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście

Miasto

Najczęściej wskazywana powierzchnia poszukiwanego mieszkania

Warszawa

od 41 do 50 mkw.

Kraków

od 31 do 40 mkw.

Wrocław

od 31 do 40 mkw.

Poznań

do 30 mkw. /od 31 do 40 mkw.

Trójmiasto

od 31 do 40 mkw.

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom

 

Warto zaznaczyć, że w pozostałych miejscowościach, a więc we Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście największym zainteresowaniem osób rozglądających się za czterema ścianami, cieszył się ten sam metraż co w grodzie Kraka. Ciekawa sytuacja ma miejsce w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski równie popularne były najmniejsze jednostki mieszkalne. Te o powierzchni nie przekraczającej 30 mkw.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM