Pomimo symptomów świadczących o zbliżającym się końcu budowlanego boomu, w ubiegłym miesiącu rozpoczęto budowę 16 228 mieszkań, a tym samym o 23 proc. pobito rekord sprzed dwóch miesięcy. Natomiast na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy w całym kraju ruszyła budowa 134,7 tys. mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, o 6 proc. zwiększyła się liczba lokali wprowadzonych na rynek przez deweloperów, a liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła o 14 proc. 

Entuzjazmu deweloperów nie osłabia nawet spadek popytu na nowe mieszkania. Jak wskazuje portal RynekPierwotny.pl, w III kwartale tego roku deweloperzy sprzedali o ponad 20 proc. mniej lokali mieszkalnych niż w tym samym czasie w roku 2017.

Spadek sprzedaży mieszkań ma związek z nieuniknionym wzrostem ich cen. Deweloperzy muszą poradzić sobie zarówno z droższymi materiałami budowlanymi, wyższymi wynagrodzeniami, jak również deficytem pracowników - komentuje Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Zwróćmy uwagę na to, że poza deweloperami, bardzo aktywni w branży budowlanej są inwestorzy indywidualni - dodaje.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM