Bogata historia i liczne zabytki

Pierwsza źródłowa wzmianka o Chełmnie pochodzi z XI wieku. Nazwa miała charakter topograficzny – podchodzi od słowa „chełm”, oznaczającego wzgórze. Wzniesiony na górze św. Wawrzyńca gród prawdopodobnie wyznaczał północną granicę państwa Piastów. O ważnej roli grodu świadczy budowa katedry, która ze względu na reakcję pogańską nigdy nie została dokończona. W XIII wieku Chełmno razem z Toruniem otrzymało prawa miejskie, stało się też głównym miastem zakonu krzyżackiego oraz przyjęło nazwę Kulm. W wyniku zawirowań historycznych przez kolejne stulecia miasto znajdowało się w granicach Prus Królewskich, zaboru pruskiego, Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Prus Zachodnich. XIX wiek to okres intensywnego rozwoju Chełmna, mimo że nie powstały tam większe fabryki, poza browarem i cegielnią. To właśnie wtedy wybudowano w mieście większość zachowanych do dziś kamienic, powstała sieć wodociągowa i miejska gazownia. W okresie międzywojennym Chełmno powróciło do Polski, a miasto opuściło wielu Niemców i Żydów. Po II wojnie światowej w mieście powstało kilka zakładów przemysłowych, w tym istniejącą do dziś Fabrykę Akcesoriów Meblowych (FAM) i zakłady Ursus.

Miasto jest wyjątkowo bogate w zabytki. Zachował się prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny i obwód murów miejskich, pięć gotyckich kościołów, renesansowy ratusz, barokowy budynek Akademii Chełmińskiej (przebudowany w XIX wieku) i wiele zabytkowych kamienic. W 2005 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę „Pomników historii.

- Charakterystyczne miejsca w Chełmnie to na pewno cała starówka, w środku której znajduje się duży rynek z zabytkowym Ratuszem, prowadzący do niego deptak, który jest głównym szlakiem handlowym miasta (ul. Grudziądzka), rozpoczynający się słynną Bramą Grudziądzką, od której zaczynają się, okalające całą starówkę, mury obronne miasta. Kolejnymi charakterystycznymi miejscami miasta są liczne kościoły, w tym największy kościół Farny, targowisko miejskie, klasztor czy planty – opisuje miasto Hubert Gołębiewski z Centrum-Nieruchomości Monika Śliwińska.

 

Domy, bloki, kamienice

Wśród szczególnie atrakcyjnych miejsc na lokalnym rynku nieruchomości, ekspert wymienia osiedle domków przy u zbiegu ulic Kwiatowej, Storczykowej i Konwaliowej. – Jest to dzielnica, która położona jest na wzniesieniu, z pięknym widokiem na panoramę miasta, usytuowana około 400 metrów od starówki. Na tym osiedlu przeważają domy wybudowane w ostatnich kilkunastu latach, a ich ceny są najwyższe na rynku chełmińskim. Również blisko ścisłego centrum znajduje się inne atrakcyjne osiedle -  położone przy ulicach Orla, Jastrzębia i Osnowska. Zdaniem Huberta Gołębiewskiego, ze względu na małą liczbę dostępnych działek budowlanych na powyższych osiedlach, rozbudowywane są obrzeża miasta – ul. Podgórna, Kolonia Willsona, czy dzielnica Rybaki. – Ta ostatnia uznawana była przed laty za najmniej atrakcyjną lokalizację, ze względu na zagrożenie powodzią przy wysokim stanie wód gruntowych. W tej chwili zaczyna się tam tworzyć nowe osiedle domków jednorodzinnych – opisuje ekspert. Jego zdaniem nowe domy (do 12 lat) kosztują w Chełmnie 420-650 000 zł, starsze 320-430 000 zł, a wymagające remontu mieszczą się w przedziale 180-300 000 zł, oczywiście w zależności od położenia, powierzchni i standardu wykończenia.

Zdaniem Huberta Gołębiewskiego bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także wsie zlokalizowane 4-5 km od miasta. W miejscowościach takich, jak Klamry, Grubno, Brzozowo, czy Kałdus powstaje sporo nowych domów jednorodzinnych. Ceny gruntów poza miastem są o ok. 60% niższe, a dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa pozwala szybko przedostać się do Chełmna.

Spory wybór mają także osoby, które wolą zamieszkać w bloku lub kamienicy w obrębie miasta. - Do osiedli, które cieszą się największym zainteresowaniem bez wątpienia należy osiedle Łożyńskiego-Kopernika-Polna. Popyt na mieszkania w tym rejonie jest największy, głównie ze względu na jego lokalizację. W pobliżu znajdziemy wszelkie instytucje użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola, basen, dom kultury, wiele marketów i sklepów. Do centrum jest bardzo blisko, około 10 minut spacerem – przekonuje Hubert Gołębiewski. Wśród lokalizacji cieszących się największym zainteresowaniem wymienia również osiedle Jana Pawła II i Raszei. – To najmłodsze bloki wybudowane w Chełmnie, więc ich stan techniczny jest najlepszy, a mieszkania zwykle nie wymagają żadnych nakładów finansowych. Znajdują się tu również mieszkania z rynku pierwotnego. Ich ceny należą do najwyższych – dodaje. Kolejnymi najatrakcyjniejszymi lokalizacjami, zdaniem eksperta, są osiedla osiedle Marii Skłodowskiej-Curie oraz Józefa Chociszewskiego i Walentego Fiałka. Według przedstawiciela Centrum-Nieruchomości na ich atrakcyjność wpływa najbliższa cena mieszkań i bliskość starówki. Średnia cena transakcyjna w biurze Centrum-Nieruchomości Monika Śliwińska za mieszkanie w blokach to 3153 zł za metr kwadratowy. Największym powodzeniem cieszą się lokale o metrażu 48-56 mkw.

Na terenie całego miasta sporo jest także kamienic, w których można kupić tanie mieszkanie. – Mieszkania w kamienicach bardzo rzadko kosztują więcej, niż 3000 zł za metr kwadratowy i są nimi wyłącznie te, które przeszły gruntowny remont. Spora część lokali mieszkaniowych w starym budownictwie wymaga wkładu finansowego. Często ogrzewane są za pomocą starych pieców kaflowych, dlatego ich cena jest stosunkowa niska – ok. 1500-1900 zł za metr kwadratowy. Jest to świetna okazja dla inwestorów, ponieważ po remoncie mieszkania takie cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno kupujących, jak i najemców – zauważa Hubert Gołębiewski.

 


fot. Margoz [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

 

Zróżnicowane ceny wynajmu i wysoki popyt

Zdaniem eksperta, ceny wynajmu mieszkań w Chełmnie są bardzo zróżnicowane. Wiąże się to z niskim standardem mieszkań w kamienicach i dużo wyższym w nowych blokach. Dlatego stawki wahają się między 450, a 2200 zł za miesiąc. – Najtańsze zwykle wymagają remontu i posiadają ogrzewanie kominkowe starego typu. Przy kwotach 750-1200 zł miesięcznie możemy wynająć mieszkanie, które nie będzie wymagało wkładu finansowego, posiadać będzie centralne ogrzewanie, bardzo często będzie wyposażone w pełen zakres sprzętu AGD i mebli. Ale w Chełmnie znajdują się też mieszkania dla bardziej wymagającej grupy najemców. Są to zwykle apartamenty w prywatnych kamienicach, ale wykończone w wysokim standardzie, wyposażone i umeblowane – opisuje Hubert Gołębiewski.

Dodaje jednocześnie, że popyt na mieszkania do wynajęcia jest spory, głównie wśród młodych osób i rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na zakup. Chełmno jest więc ciekawym miejscem dla inwestorów, którzy mogą liczyć na dochód w wysokości 400-600 zł miesięcznie z jednego lokalu. – Jeden z naszych klientów zakupił kamienicę z 6 lokalami mieszkalnymi i budynkiem gospodarczym w podwórzu za 305 000 zł. Remont i przystosowanie budynku gospodarczego do funkcji mieszkalnych kosztował go ok. 125 000 zł. Przy całkowitym koszcie inwestycji w wysokości 430 000 zł powinien osiągać przychód brutto na poziomie 42 000 zł rocznie (7x500 zł miesięcznie), a inwestycja zwrócić się powinna już po 10 latach – wylicza ekspert. Jego zdaniem to właśnie w starym budownictwie kryje się największy potencjał dla inwestorów. Wśród nieruchomości, w które warto zainwestować są też działki na obrzeżach miasta, które można kupić za 40-50 zł za metr kwadratowy, co jest ceną niższą nawet o 50%, niż w pozostałych dzielnicach.

 

Spokojne i tanie życie

Zdaniem Huberta Gołębiewskiego, Chełmno jest atrakcyjnym miejscem do życia. – Oferuje swoim mieszkańcom zdecydowanie spokojniejsze i tańsze życie, niż okoliczne większe miasta. Żyje się tu bardzo spokojnie, ciężko zaobserwować pogoń za czasem, widoczne jest rodzinne podejście do życia. Infrastruktura drogowa jest świetnie dostosowana do potrzeb, nie mamy tu korków, nawet w godzinach szczytu. Dojazd w dowolne miejsce trwa maksymalnie kilkanaście minut. Miasto jest bardzo ładnie usytuowane, na 9 pagórkach, co czyni je bardzo urokliwym miejscem. Do zalet Chełmna dodałbym dużą ilość zieleni, jezioro i główny nurt Wisły tworzący chełmiński i nadwiślański park krajobrazowy. Pomimo niedużej wielkości, miasto posiada wszelkie instytucje użyteczności publicznej i łatwy dostęp do towarów i usług. A do tego posiada wiele zabytków i ma przepiękną historię – wymienia. Lokalizacja, pomiędzy trzema dużymi miastami (Bydgoszczą, Toruniem i Grudziądzem) sprawia, że mieszkańcy Chełmna mogą do każdego z nich dotrzeć w 40 minut, a ze względu na bliskość autostrady A1 dojazd do Trójmiasta zajmuje półtorej godziny. Ekspert zwraca też uwagę, że dzięki nowo wybudowanej obwodnicy, w okolicach miasta powstało wiele działek o przeznaczeniu przemysłowo-usługowym, co powinno przyciągnąć inwestorów i zwiększyć liczbę miejsc pracy.

W serwisie Otodom znaleźć można ponad 150 nieruchomości z Chełmna, a w promieniu 10 km od miasta znaleźć można prawie 300 lokali. Coś dla siebie znaleźć powinni nie tylko inwestorzy, ale i osoby, które chciałyby zamieszkać w „Krakowie północy”, jak bywa nazywane Chełmno ze względu na liczbę zabytków.

 

 

ADRES: MIASTO - CZĘSTOCHOWA