Szczecin jednym z najbezpieczniejszych miast Polski

19 maja 2020

Autor otodom

Szczecin jednym z najbezpieczniejszych miast Polski

 

 

  Na skróty:

 

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i  atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Szczecina jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Z domem zazwyczaj kojarzy nam się poczucie bezpieczeństwa. To także jeden z kluczowych czynników przy wyborze nieruchomości. Możemy mieć nieco dalej do centrum czy na basen, ale we własnej, najbliższej okolicy chcemy czuć się pewnie. Jeśli więc planujesz zakup domu lub mieszkania i nie wiesz, którą dzielnicę Szczecina wybrać, sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “bezpieczeństwo”.

Miasto portowe, słynna gwiaździsta zabudowa centrum, często porównywana z rozwiązaniami architektonicznymi Paryża. Szczecin zawsze wyróżniał się wśród innych polskich miast. Podobnie jest i teraz, zajmuje bowiem pośród nich wysokie, trzecie miejsce gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, wynikiem 3,85 punktów. Choć im dalej od centrum, tym lepiej. Zwłaszcza dwie dzielnice zapracowały na wiele pozytywnych opinii mieszkańców. Są jednak i takie rejony miasta, które lepiej omijać, nie tylko po zmroku.

 

Bez strachu i obaw 

Położone z dala od centrum, charakteryzujące się niską, często jednorodzinną zabudową Warszewo okazało się w Rankingu Dzielnic Otodom najbezpieczniejsze. Także Kijewo, leżące na południu, zabudowane po części nowymi osiedlami mieszkaniowymi, uzyskało 4,40 punktów ankietowanych mieszkańców. O ile Warszewo deklasuje wynikiem 4,51 inne dzielnice, gdy chodzi o spokój nocnych przechadzek z psem, o tyle już bezpieczeństwo dzieci poza domem wydaje się być wzorcowe w Kijewie. Co ciekawe, Warszewo od trzech lat dzierży palmę pierwszeństwa najbezpieczniejszej dzielnicy. Porównanie z naszym rankingiem z 2017 roku dobitnie to potwierdza. Kijewo znacznie zaś zyskało, sforując się na drugie miejsce z… dziesiątego.

 

Bez większych niespodzianek

Kolejne z dzielnic Szczecina, południowe Bukowe Klęskowo czy położone na północnym zachodzie miasta Osów oraz Pogodno, charakteryzują się wysokim zaufaniem mieszkańców, gdy chodzi o poruszanie się po zmroku. W przypadku tego pierwszego opinia ta zadaje się ugruntowana od lat. Do spokojnych lokalizacji zaliczyć trzeba też Głębokie Pilchowo. W tych wszystkich rejonach miasta subiektywny poziom bezpieczeństwa waha się w na poziomie 4 punktów. Majowe to ostatnia z dzielnic, którą ocenia się tak wysoko. Kolejne bowiem, choćby Bukowo czy Gumieńce, znacznie spadły w naszym rankingu, gdy porównamy dane sprzed trzech lat. 

 

Bez wieczornych przechadzek  

W Stołczynie, Wielgowie i Łęknie poziom zadowolenia z bezpieczeństwa raczej już nie zachwyca. Na tle tych raczej powściągliwych opinii wyróżnia się dzielnica Arkońskie Niemierzyn, co ciekawe, zabudowana w latach 70-tych osiedlami z wielkiej płyty. Tutaj zaufanie do bezpieczeństwa nocnych eskapad jest wysokie, wynosi ponad 4 punkty. Podobnie jest na Nowym Mieście. Stare Miasto oraz Śródmieście Północ zostały potraktowane przez ankietowanych podejrzliwie. Niskie jest zaufanie do bezpieczeństwa dzieci przebywających na Starówce bez opieki dorosłych. 

 

Beznadziejnie od lat

Jest tak w kilku rejonach miasta, to zdecydowanie najniebezpieczniejsze dzielnice Szczecina. Śródmieście Zachód, Żydowce – Klucz, najbardziej na południe wysunięty rejon miasta. Na specyfikę tej ostatniej negatywnie wpływają duże przestrzenie pokryte częściowo opuszczonymi i zdewastowanymi budynkami przemysłowymi, które jak magnes przyciągają dzikich użytkowników a wraz z nimi… kłopoty.  Te szczecińskie dzielnice  cieszą się, a raczej zdecydowanie nie, już tylko 3,30 punktowym zaufaniem ankietowanych. Gdy weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo dzieci poza domem, sytuacja wydaje się najgorsza w Turzynie i Pomorzanach, świadczą o tym tylko 3,11 punkty w naszym rankingu. Wisienką na torcie złych wiadomości, gdy chodzi o Pomorzany jest fakt, iż znacznie straciły w rankingu dzielnic Otodom, w 2017 roku były bowiem sytuowane na wysokim 6 miejscu. 

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o  wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

 

Ranking Dzielnic Otodom

Szczecin - bezpieczeństwo

 1. WARSZEWO (4,41)

 2. KIJEWO (4,39)

 3. BUKOWE-KLĘSKOWO (4,26)

 4. OSÓW (4,18)

 5. POGODNO (4,17)

 6. KRZEKOWO-BEZRZECZE (4,13)

 7. ZAWADZKIEGO-KLONOWICA (4,12)

 8. ZDROJE (4,09)

 9. GŁĘBOKIE-PILCHOWO (4,07)

 10. MAJOWE (4,05)

 11. BUKOWO (3,97)

 12. GUMIEŃCE (3,96)
  NIEBUSZEWO (3,96)

 13. ŻELECHOWA (3,95)
  SŁONECZNE (3,95)

 14. STOŁCZYN (3,92)

 15. WIELGOWO-SŁAWOCIESZE-ZDUNOWO (3,87)
  ŁĘKNO (3,87)

 16. ARKOŃSKIE-NIEMIERZYN (3,83)

 17. MIĘDZYODRZE-WYSPA PUCKA (3,76)

 18. NOWE MIASTO (3,74)
  GOLĘCINO-GOCŁAW (3,74)
  SKOLWIN (3,74)

 19. STARE MIASTO (3,71)
  ŚRÓDMIEŚCIE-PÓŁNOC (3,71)

 20. NIEBUSZEWO-BOLINKO (3,65)

 21. ŚWIERCZEWO (3,62)

 22. CENTRUM (3,61)

 23. PODJUCHY (3,58)

 24. DĄBIE    (3,55)
  PŁONIA-ŚMIERDNICA-JEZIERZYCE (3,55)

 25. DRZETOWO-GRABOWO (3,47)

 26. POMORZANY (3,44)

 27. TURZYN (3,41)

 28. ŻYDOWCE-KLUCZ (3,37)

 29. ŚRÓDMIEŚCIE-ZACHÓD (3,36)

 

Artykuł zaktualizowany: 25 maja 2020

Udostępnij