Kochasz sport? Zamieszkaj na Łacinie w Poznaniu

25 czerwca 2020

Autor otodom

Kochasz sport? Zamieszkaj na Łacinie w Poznaniu

Szukasz dzielnicy, w której jest mnóstwo terenów do spacerów, biegów i jazdy rowerem, a w pobliżu jest basen i kilka klubów fitness? W Poznaniu takich miejsc znajdziesz co najmniej kilka. Dlatego też nie dziwi, że w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom stolica Wielkopolski zgarnęła bardzo wysokie noty za podejście do aktywności fizycznej. 

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy ponad 4500 mieszkańców Poznania o wskazanie w skali od 1 do 5 na ile ich dzielnica sprzyja aktywności fizycznej. Szukaliśmy okolicy, w której znajduje się sporo płatnych obiektów sportowych, ale też obfitującej w trasy biegowe i rowerowe. Oto, czego się dowiedzieliśmy. 

Poznań idealny dla aktywnych 

Ankietowani bardzo wysoko ocenili ofertę sportową w Poznaniu. Aż cztery dzielnice otrzymały ponad cztery punkty w pięciostopniowej skali, a jedynie dwie lokalizacje zostały ocenione na mniej niż trzy. W porównaniu z innymi miastami to bardzo dobry wynik. 

Na tak wysokie noty wpłynęła przede wszystkim dostępność atrakcyjnych terenów zielonych, których w samym mieście i wokół niego nie brakuje. Właściwie z każdego miejsca w Poznaniu w kilka minut spacerem można dotrzeć nad jezioro czy do parku. 

Mapa Poznania

Łacina na czele rankingu 

Najbardziej zadowoleni z dostępu do płatnych klubów fitness i terenów zielonych są mieszkańcy Łaciny. To właśnie ta dzielnica zwyciężyła w drugim Rankingu Dzielnic Poznania, z oceną 4,22. Na drugiej pozycji uplasowało się Umultowo (4,17), na trzeciej Rataje (4,15), kolejne miejsca zajmują Sołacz i Chartowo. Warto zauważyć, że wszystkie te lokalizacje leżą tuż obok popularnych terenów zielonych – w przypadku Łaciny i Rataj jest to Jezioro Malta, Umultowo to oczywiście Rezerwat przyrody Żurawiniec, Sołacz z kolei może poszczycić się pięknym parkiem – komentuje Daria Dziwisz, Real Estate 24.

Starołęka i Szczepankowo zamykają stawkę 

Najniższe noty uzyskała Starołęka (2,77) i Szczepankowo (2,86). Niewiele lepiej respondenci ocenili dostępność obiektów sportowych i rekreacyjnych na Głównej, Górczynie i Woli. Większość z dzielnic z końca stawki to części miasta o gęstej zabudowie, w których brakuje terenów zielonych. W pozostałych największym ograniczeniem jest znikoma ilość obiektów sportowych. 

Poznań ustępuje tylko Warszawie

Poznaniacy są bardzo zadowoleni z oferty sportowej w swoim mieście. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski doceniają zarówno nowoczesne kluby fitness, jak i rekreacyjne tereny zielone, których w mieście nie brakuje. Naturalnie najwyższe oceny otrzymały te dzielnice, w których znajdziemy zarówno obiekty komercyjne, jak i wiele miejsc do ćwiczenia na świeżym powietrzu. 

Po porównaniu odpowiedzi mieszkańców 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, okazało się, że Poznań pod względem zadowolenia z możliwości uprawiania sportu ustępuje jedynie Warszawie. W stolicy średnia ocena to 3,85, w Poznaniu - 3,76, a podium zamykają ocenione na 3,69 Katowice. Najsłabiej Wypadła Bydgoszcz, gdzie średnia ocena to 3,34, nie najlepiej jest też w Łodzi (3,48) i Lublinie (3,5).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij