Katowice w czołówce ogólnopolskiego rankingu

25 czerwca 2020

Autor otodom

Katowice w czołówce ogólnopolskiego rankingu

Aktywność fizyczna to dla wielu osób nie tylko sposób na dobrą formę i szczupłą sylwetkę, ale styl życia. W końcu czy jest coś bardziej odstresowującego, niż kilka przepłyniętych basenów albo serii ze sztangą na siłowni? Postanowiliśmy więc zbadać, która dzielnica Katowic ma najwięcej do zaoferowania osobom uprawiającym sport. Gdzie znajduje się najwięcej klubów fitness? W której części miasta są najciekawsze trasy rowerowe i biegowe? Sprawdź wyniki naszego raportu! 

Jest nieźle, choć przydałoby się więcej siłowni i klubów fitness 

Na potrzeby rankingu dzielnic Otodom poprosiliśmy ponad 1600 mieszkańców Katowic o ocenę, czy w ich okolicy jest wiele płatnych obiektów sportowych. Interesowało nas również, czy w ich dzielnicy nie brakuje darmowych placówek oraz terenów zielonych, po których można pobiegać, pograć w piłkę czy pojeździć na rowerze. 

Okazało się, że w opinii mieszkańców w większości katowickich dzielnic sportowa infrastruktura stoi na całkiem wysokim poziomie. Aż czterem dzielnicom udało się przekroczyć cztery punkty w pięciopunktowej skali ocen, a kilku do tej granicy zabrakło bardzo niewiele. 

Część lokalizacji została oceniona jednak wyraźnie słabiej. W ich przypadku mieszkańcy mieli zastrzeżenia przede wszystkim co do dostępności płatnych obiektów sportowych w tych częściach miasta. Krótko mówiąc, po prostu brakuje tam siłowni, basenów czy klubów fitness. 

Idealny adres dla sportowców? Osiedle Tysiąclecia 

Zacznijmy od zwycięzców. Niekwestionowanym liderem rankingu dzielnic Katowic zostało Osiedle Tysiąclecia. Ankietowani ocenili dostępność płatnych i darmowych miejsc, w których można aktywnie spędzić czas w tej części miasta, na 4,31 punktu. To nie jest zaskakujący wynik. Miłośnicy sportowego stylu życia faktycznie na Osiedlu Tysiąclecia nie powinni się nudzić. Są tam zarówno liczne kluby fitness, jak i parki umożliwiające aktywny wypoczynek. Warto wspomnieć, że z Osiedlem Tysiąclecia graniczy Park Śląski, jeden z największych parków w Europie – komentuje Michał Marciniak, MMC Nieruchomości + Sp. z o.o.. 

Na drugim miejscu uplasowało się Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, które otrzymało 4,08 punktu. Rywalizacja o trzecie miejsce była bardzo wyrównana i ostatecznie o wyniku zadecydowała zaledwie jedna setna punktu. Tym sposobem na podium znalazł się jeszcze Dąb, oceniony na 4,04 punktu. 

Murcki z najniższą notą w rankingu dzielnic Katowic 

Najsłabsza ocena w rankingu dzielnic Otodom powędrowała do Murcek. Respondenci przyznali tej części miasta zaledwie 2,87 punktu. Niewiele lepiej wypadło Zarzecze – w opinii ankietowanych lokalizacja ta zasłużyła na 2,97 punktu. Na te noty wpłynęła przede wszystkim niewielka liczba płatnych obiektów sportowych w tych okolicach. 

Większość katowickich dzielnic może się pochwalić bardzo rozbudowaną infrastrukturą dla osób aktywnych fizycznie. W mieście nie brakuje boisk, basenów, siłowni czy klubów sportowych. 

W porównaniu z innymi miastami, Katowice wypadają jednak całkiem nieźle. Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice ze średnim wynikiem 3,69 zajęły 3. miejsce. Lepiej infrastrukturę dla aktywnych oceniają tylko warszawiacy (3,85) i poznaniacy (3,76), a najmniej zadowoleni z jej poziomu są mieszkańcy Bydgoszczy (3,34).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij