Przyglądając się wynikom, przyznać trzeba, że różnice nie są wielkie. Tylko minimalnie gorzej niż Fabryczna wypadło Stare Miasto, które otrzymało notę 5,52. W Środku Stawki znalazło się Śródmieście, ocenione na 5,42. Najgorzej wypadło Psie Pole, lecz jego ocena jest także całkiem przyzwoita - 5,52.

 

Ocena infrastruktury dla dzieci w poszczególnych częściach Wrocławia

Dzielnica

Ocena

Fabryczna

5.57

Stare Miasto

5.52

Śródmieście

5.42

Krzyki

5.28

Psie Pole

5.21

źródło: Ranking Dzielnc Otodom

 

Jak twierdzi Małgorzata Szafran z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, równomierne rozmieszczenie na obszarze miasta szkół, przedszkoli i placów zabaw wynika przede wszystkim z umiejętnego planowania sieci takich placówek przez Departament Edukacji. Współpracuje z nim Biuro Rozwoju Wrocławia, które pomaga przy doborze ich lokalizacji. - Równocześnie podczas opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowywana jest analiza demograficzna, będąca punktem wyjścia dla planowania usług społecznych. Za każdym razem dokonywana jest ocena dostępności placówek edukacyjnych oraz określane jest zapotrzebowanie na placówki oświatowe i opiekuńcze - przekonuje Małgorzata Szafran.

Jak dodaje, Wrocław od lat inwestuje w infrastrukturę oświatową. - W ciągu 10 lat przeprowadzono wiele prac modernizacyjnych i inwestycyjnych, dzięki którym przybyło miejsc w szkołach i przedszkolach. Niemal 300 mln zł przeznaczono na budowę i rozbudowę 19 szkół, m. in. szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych przy ul. Suwalskiej, Wietrznej, Górnickiego, Karpnickiej, Kłodzkiej oraz V LO przy ul. Kuronia. Pozostałą sumę wydano na 29 inwestycji przedszkolnych, m. in przedszkola przy Dożynkowej, Semaforowej i Zwycięskiej. Łącznie kosztowało to 460 mln zł - wylicza.

Jak zapowiada Małgorzata Szafran, w przyszłym roku zostanie otwarte kolejne przedszkole przy ul. Okulickiego, którego budowa kosztować będzie ponad 5 milionów złotych. Miasto planuje także wybudowanie przedszkoli przy szkołach podstawowych nr 91 przy ul. Sempołowskiej oraz zlokalizowanej na ul. Przedwiośnie szkoły nr 39.

Ogółem we Wrocławiu do szkół uczęszcza 80 tysięcy uczniów. W mieście działa ponad 600 placówek edukacyjnych, przy czym miasto prowadzi niemal połowę z nich.

Infrastruktura dla dzieci to nie tylko szkoła lub przedszkole, ale także możliwości spędzania czasu wolnego. Zdaniem Małgorzaty Szafran, obecnie we Wrocławiu dostępnych jest 90 publicznych placów zabaw. W ostatnim czasie mieszkańcy mają możliwość współdecydowania o lokalizacji kolejnych, m. in. korzystając z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

W przeprowadzonym przez Otodom badaniu, bliskość szkół, przedszkoli, placów zabaw i innych miejsc przeznaczonych dla najmłodszych w całym kraju oceniona została na 4,97. Wrocław na tle wyników ogólnopolskich wypadł lepiej - otrzymał ocenę 5,42. Biorąc pod uwagę wyniki dla 10 największych miast, stolica Dolnego Śląska znalazłaby się na 8. miejscu. Najlepiej w tym gronie wypadły ocenione na 5,77 Katowice.

 

SPRAWDŹ PEŁEN RANKING DZIELNIC OTODOM