Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Bydgoszczy

15 września 2020

Autor otodom

Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Bydgoszczy

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Bydgoszczy – najlepiej zostały ocenione Bielawy. Należy jednak zwrócić uwagę, że różnice w punktacji między poszczególnymi dzielnicami były niewielkie.

Bielawy najatrakcyjniejszą dzielnicą Bydgoszczy

Bielawy swoją najwyższą pozycję w Rankingu Dzielnic Otodom zawdzięczają położeniu na mapie miasta oraz lokalizacji szpitala uniwersyteckiego, dziecięcego oraz Centrum Kultury i Sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i stadion Polonii Bydgoszcz. W oczach mieszkańców Bielawy w ocenie ogólnej mieszkańców uzyskał 3,57 punktów. 

– Zdaniem mieszkańców Bielaw, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce to dobre miejsce do mieszkania ze względu na dostępność do różnego rodzaju atrakcji, w tym przede wszystkim sportowych. Od 2016 roku w dzielnicy Bielawy poczyniono wiele inwestycji, zmodernizowano ulicę Chodkiewicza, zbudowano ścieżki rowerowe i chodniki, zainstalowano stylowe latarnie, kilka budynków publicznych przeszło gruntowny remont. W 2019 roku podjęto decyzję o wyburzeniu budynku Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Powstańców Wielkopolskich na jego miejscu jeszcze w tym samym roku powstał Lidl. Te wszystkie inwestycje wpłynęły na wartość mieszkań w tej okolicy. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego w dzielnicy Bielawy wzrosła między rokiem 2016 a 2019 o 37% i w 2019 roku za jeden metr na rynku wtórnym trzeba było zapłacić przeciętnie 5 971 zł, natomiast na pierwotnym 6 857 zł. – komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, osiedle Bielawy zajęło pierwsze miejsce w ocenie osób aktywnych sportowo, drugie pod względem dostępności sklepów i atrakcji oraz służby zdrowia. Trzecie natomiast pod względem infrastruktury dla dzieci i jako dobre miejsce dla imprezowiczów. Trochę gorzej zostały ocenione relacje sąsiedzkie, koszty życia oraz bezpieczeństwo, ale mimo tego we wszystkich kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom ocenianych przez mieszkańców Bydgoszczy osiedle Bielawy znajdowało się zwykle w średnich pozycjach rankingu.  

Na podium również Tereny Nadwiślańskie oraz osiedle Tatrzańskie i Fordon

Tuż za osiedlem Bielawy w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się osiedle Tereny Nadwiślańskie oraz Tatrzańskie i Fordon. Dwa pierwsze osiedla w 1999 roku zostały wydzielone jako samodzielne z Fordonu.

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom

Osiedla: Tereny Nadwiślańskie, Tatrzańskie i Fordon to stosunkowo nowe, rozwijające się miejsca na mapie Bydgoszczy. Powstają to nowoczesne osiedla, szkoły z nieprzeciętnym zapleczem sportowym w tym basenami, budowane są drogi i ścieżki rowerowe. Bydgoszcz nie brała udziału w pierwszym przeprowadzanym Rankingu Dzielnic Otodom w 2017 roku. Biorąc jednak pod uwagę potencjał rozwojowy tego miasta oraz realizowane i planowane inwestycje, położenie w centralnej Polsce warto obserwować zmiany na rynku mieszkaniowym zachodzące w Bydgoszczy. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij