Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Szczecina

15 września 2020

Autor otodom

Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Szczecina

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Szczecina – tym razem najlepiej zostało ocenione Łękno, które pierwszy raz wzięło udział w badaniu. Warto zaznaczyć, że jest to również najwyżej ocenione osiedle w całej Polsce. 

Łękno na czele całego Rankingu Dzielnic Otodom

Łękno, położone w północno-zachodniej części Śródmieścia Szczecina jest według ankietowanych najatrakcyjniejszym miejscem do mieszkania według mieszkańców polskich miast. Lokalizacja blisko centrum miasta, ale również z pięknym Parkiem Kasprowicza  i jeziorem Rusałka powoduje, że naprawdę dobrze się tu mieszka. W ocenie ogólnej uzyskał aż 3,88 punktów. 

– Zdaniem mieszkańców osiedla Łękno, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwszą lokatę to dobre miejsce do mieszkania. Nie brakuje tu terenów zielonych, a jednocześnie powstaje Węzeł Łękno, jedna z największych i ważniejszych do zrealizowania inwestycji drogowych, przebudowa linii kolejowej biegnącej wzdłuż nowej jezdni oraz budowa skrzyżowania przy Alei Wojska Polskiego. Docelowo węzeł będzie pełnił funkcję centrum przesiadkowego dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Dlatego też mieszkania w tej części Szczecina coraz bardziej zyskują na wartości. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego na osiedlu Łękno wzrosła między rokiem 2016
a 2019 o prawie 40% i w 2019 roku za jeden metr trzeba było zapłacić przeciętnie 5 548 zł. Jeśli więc ktoś rozgląda się za dzielnicą, w której dobrze się mieszka, powinien rozważyć Łękno.
komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Osiedle Łękno nie zajęło pierwszego miejsca w żadnej z kategorii szczegółowych, choć właściwie w każdej znajdowało się w pierwszej dziesiątce wśród aż 33 dzielnic i osiedli, które brały udział w klasyfikacji w Szczecinie. Osiedle Łękno zajęło drugie miejsce jako miejsce dla osób aktywnych sportowo, czwarte pod względem dostępu do atrakcji i służby zdrowia oraz kosztów życia. Łękno zostało również wysoko ocenione przez imprezowiczów, pod względem komunikacji i ścieżek rowerowych, a także relacji sąsiedzkich i zadbanej okolicy. 

Na podium również Bukowe-Klęskowo oraz Zawadzkiego-Klonowica

Tuż za osiedlem Łękno w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Bukowe-Klęskowo oraz Zawadzkiego-Klonowica. 

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł także spektakularne wzrosty i spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Szczecina. Zdroje awansowały z 13 na 4 miejsce, a Pomorzany spadły z 8 na 29 miejsce. Zaskakujące jest na przykład, że Osów, który w ocenie ogólnej zajął dopiero 12 miejsce, w kategoriach szczegółowych znalazł się  na pozycji pierwszej pod względem ekologii, a na drugim, jako miejsce z dobrą infrastrukturą dla zwierząt, a trzecie  jako zadbana okolica oraz pod względem relacji sąsiedzkich.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij