Najlepsze miejsca do życia w Polsce

15 września 2020

Autor otodom

Najlepsze miejsca do życia w Polsce

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejsze do mieszkania miasto w Polsce i jest nim … BIAŁYSTOK  

Przed wszystkim należy pokreślić, że rywalizacja pomiędzy miastami była bardzo wyrównana. Różnica między liderem a ostatnim w zestawieniu wyniosła zaledwie 0,24 punktu. Mimo, że w badaniu brało udział 12 miast to z uwagi, że kilka z nich miało takie same wyniki mamy w ostatecznym zestawieniu tylko 7 miejsc.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Liderem być

Białystok, który okazał się zwycięzcą w ocenie ogólnej, został przez mieszkańców najwyżej oceniony w następujących kategoriach: komunikacja, zadbana okolica, koszty życia. Drugie miejsce przypadło mu w kategorii bezpieczeństwa i relacji sąsiedzkich, a trzecie jako miejsce z dobrą infrastrukturą dla dzieci, dostępnością sklepów w okolicy oraz dla miłośników nocnego życia.  

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy  ponad 1500 mieszkańców Białegostoku o ocenę życia w swoim mieście. W kategorii „komunikacja” interesowała nas zarówno dostępność transportu miejskiego, jak i korki w danej okolicy, liczba miejsc parkingowych i łatwość dojazdu w dowolne miejsce. W zgodnej opinii respondentów przemieszczanie się po Białymstoku jest wygodne i nie nastręcza problemów. Z jednym wyjątkiem. Sporym wyzwaniem w niemal każdej części miasta bywa znalezienie miejsca do parkowania. Mimo tego problemu aż trzem dzielnicom Białegostoku udało się przekroczyć granicę czterech punktów w pięciopunktowej skali. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii zostały Dojlidy z notą na poziomie 4,32 punktu. Tuż za nimi uplasował się Słoneczny Stok oceniony na 4,17 punktu. Trzecie miejsce zajął Antoniuk, który zdobył 4,06 punktu. 

Jeśli chodzi o drugą kategorię, w której Białystok okazał się być zwycięzcą czyli „zadbana okolica” to respondenci oceniali czy w sąsiedztwie jest czysto – nie ma śmieci na ulicy, a służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Drugie pytanie w tej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom dotyczyło dbałości o ulice i budynki. Z wyraźną przewagą nad konkurentami zwyciężyły Dojlidy Górne, ocenione przez ankietowanych na imponujące 4,60 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajęły sąsiadujące z nimi Dojlidy, ocenione na 4,44 punktu, a trzecie, dzięki nocie na poziomie 4,14 punktu, utrzymała Jaroszówka.

Zdecydowaną przewagą nad konkurentami Białystok wygrał również w kategorii „koszty życia”. Tym razem zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. W zgodnej opinii ankietowanych najtańszą dzielnicą w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są całkiem przyjazne kieszeni. 

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Wszystkich kategorii badanych w ramach Rankingu Dzielnic Otodom 2020 było trzynaście. Poniżej przypominamy zwycięzców poszczególnych kategorii: 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Warto zauważyć, że również Katowice okazały się liderem Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w trzech kategoriach. Mieszkańcy cenią stolicę Śląska za sprawną opiekę zdrowotną, ponadprzeciętną dostępność sklepów oraz miejsce dla osób ceniących nocne życie. Niekwestionowanym liderem w kwestii ekologii okazała się Gdynia, która, w ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto w 2017 roku przyćmiła pozostałe polskie miasta, wygrywając w trzech z pięciu kategorii: mobilności zrównoważonej, gospodarce odpadami i efektywności energetycznej budynków. Z kolei Warszawa okazała się miejscem najbardziej przyjaznym dla osób aktywnych sportowo i co pewnie nie dziwi, została najwyżej oceniona pod względem dostępności atrakcji. Mieszkańcy Bydgoszczy byli zazwyczaj bardzo surowi w swojej ocenie, ale w kategorii „infrastruktura dla zwierząt” miasto nie miało sobie równych. Za to jeśli chodzi o relacje sąsiedzkie to niekwestionowanym liderem Rankingu Dzielnic Otodom 2020 okazał się Szczecin.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij