Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Wrocławia

15 września 2020

Autor otodom

Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Wrocławia

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Wrocławia – tym razem najlepiej wypadło Śródmieście. Różnice między najlepszą, a teoretycznie najsłabszą w ocenie ogólnej dzielnicą wyniosły zaledwie 0,09 punktu. 

Śródmieście na czele rankingu

Mieszkańcy Wrocławia byli zgodni i swoje głosy po równo rozdzielili na pięć ocenianych dzielnic. Można by wręcz zauważyć, że w porównaniu z rankingiem z 2017 roku kolejność jest odwrotna, ale o ostatecznych wynikach decydowały pojedyncze głosy. Śródmieście uzyskało w ocenie ogólnej 3,31 punktów, a teoretycznie najsłabsza w rankingu dzielnica Psie Pole 3,23. Generalnie wszystkie dzielnice Wrocławia są wysoko oceniane przez mieszkańców miasta.

– Zdaniem mieszkańców Śródmieścia, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce to, ze względu na lokalizację oraz  historię miasta, jedno z ciekawszych miejsc do mieszkania. Wszędzie blisko, odremontowane ulice i kamienice, dostępność atrakcji i sklepów, a jednocześnie Ostrów Tumski położony w dzielnicy Śródmieście, będący najstarszą częścią Wrocławia przyciąga turystów. Mieszkania coraz bardziej zyskują na wartości, a dostępność sklepów czy usług jest bardzo dobra. Średnia cena zakupu mieszkania w Śródmieściu wzrosła wciągu ostatnich czerech lat (między 2016 a 2019 rokiem) o 42,5% i w 2019 roku za jeden metr na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić przeciętnie aż 9294 zł.  Większy wzrost cen odnotowano tylko na Starym Mieście.   
komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Śródmieście zajęło pierwsze miejsce pod względem komunikacji i ścieżek rowerowych infrastruktury dla dzieci, drugie w kategorii dostępności do atrakcji oraz jako dzielnica dla osób aktywnych sportowo oraz imprezowiczów, trzecie natomiast w kategorii dostępności do sklepów. Gorzej Śródmieście zostało ocenione w kategorii bezpieczeństwa czy relacji sąsiedzkich. W pozostałych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Wrocławia Śródmieście znajdowało się w średnich pozycjach rankingu.  

Na podium również Stare Miasto i Krzyki

Tuż za Śródmieściem w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Stare Miasto i Krzyki.

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł całkowite przemieszanie w stosunku do wyników badania przeprowadzonego w 2017 roku, kiedy to najlepiej ocenianą dzielnicą Wrocławia była Fabryczna. Wtedy Śródmieście było ostatnią dzielnicą jeśli chodzi o ocenę ogólną mieszkańców miasta.  

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij