Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Krakowa

15 września 2020

Autor otodom

Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Krakowa

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Krakowa – tym razem najlepiej wypadły Mistrzejowice. 

Mistrzejowice na czele rankingu

Mieszkańcy Krakowa uznali w tej edycji Rankingu Dzielnic, że to właśnie Mistrzejowice zasługują na pierwsze miejsce. W ogólnej punktacji dzielnica zdobyła 3,54 punktów, wyprzedzając drugą w rankingu Nową Hutę, z którą jest po sąsiedzku.

– Zdaniem mieszkańców Mistrzejowic, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce ich dzielnica jest naprawdę dobrze zorganizowana. Szkoły, przedszkola, ogródki jordanowskie mają nowoczesny sprzęt i infrastrukturę, mieszkańcy mogą również korzystać z kompleksu sportowo-rekreacyjnego, pojeździć na rolkach w parkach. Mieszkania coraz bardziej zyskują na wartości, a dostępność sklepów czy usług jest bardzo dobra. Średnia cena zakupu mieszkania za 1 metr kwadratowy w Krakowie w 2019 roku zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym dochodziła do 9 500 zł, natomiast w dzielnicy Mistrzejowice wynosiła przeciętnie około 7 tys. zł. Zatem jeśli  ktoś rozważa zakup mieszkania w Krakowie to Mistrzejowice wydają się być bardzo dobrym wyborem.   komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Mistrzejowice zajęło pierwsze miejsce pod względem dostępności sklepów, dzielnicy dla osób aktywnych sportowo oraz z najlepszym dostępem do placówek służby zdrowia. Drugie miejsce w kategorii komunikacji i ścieżek rowerowych oraz kosztów życia i infrastruktury dla zwierząt, a trzecie natomiast jako dzielnica przyjazna dzieciom. Jednocześnie w żadnej z kategorii ocenianych przez mieszkańców Krakowa Mistrzejowice nie znalazły się w drugiej połowie Rankingu Dzielnic. Biorąc pod uwagę powyższe wyniki osoby poszukujące swojego miejsca na mapie Krakowa powinny rozważyć zakup mieszkania w tej części miasta.

Na podium również Nowa Huta oraz Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec.

WO cenie ogólnej mieszkańców Krakowa na drugim miejscu znalazła się Nowa Huta, a na trzecim wspólnie Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec.  

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Raport Otodom 2020

Największym chyba zaskoczeniem Rankingu Dzielnic Otodom 2020 jest awans Nowej Huty z 15 miejsca w poprzedniej edycji rankingu z 2017 roku na pozycję drugą. To wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, tutaj nazwy ulic nie mają znaczenia, a mieszkańcy mówią, że mieszkają na osiedlu, a nie na ulicy i tylko oni sami wiedzą jak odnaleźć odpowiedni blok. Z jednej strony postkomunistyczny relikt, ale z drugiej strony ludzie chwalą to miejsce przede wszystkim za koszty życia oraz infrastrukturę dla dzieci. Drugim zaskoczeniem tegorocznego Rankingu Dzielnic są Grzegórzki, które również wysoko skoczyły w ocenie mieszkańców, szczególnie w kategorii bezpieczeństwa i dostępności do sklepów.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij