Najlepsza dzielnica Katowic

15 września 2020

Autor otodom

Najlepsza dzielnica Katowic

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Katowic – w tym roku również najlepiej zostało ocenione Osiedle Tysiąclecia. Należy jednak zwrócić uwagę, że różnice w punktacji między poszczególnymi dzielnicami były niewielkie.

Osiedle Tysiąclecia nadal zaskakuje swoją oryginalnością

Osiedle Tysiąclecia to jednostka pomocnicza Katowic znajdująca się w zespole dzielnic północnych – między Dębem a Załężem (pozycja 2 i 8 w aktualnym Rankingu Dzielnic Otodom). Powstawało przez prawie 40 lat (1961 – 2000) z myślą, że będzie to największe osiedle w Katowicach i jedno z największych w Polsce. Plan terenu zakładał nowoczesne rozmieszczenie bloków, które zapewni właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu będzie wolne od zanieczyszczeń przemysłowych charakterystycznych dla tego regionu. Dlatego w centralnej części osiedla znalazły się najsłynniejsze budynki, tzw. Kukurydze – pięć bloków w kształcie kolby kukurydzy, gdzie najwyższe z nich mają 27 kondygnacji. Mimo upływu lat, w oczach mieszkańców, Osiedle Tysiąclecia cieszy się dużym powodzeniem. W ocenie ogólnej uzyskało 3,83 punktów. 

– Zdaniem mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce to dobre miejsce do mieszkania. Nie brakuje terenów zielonych i blisko jest też do zakładów przemysłowych. Mieszkania coraz bardziej zyskują na wartości, a dostępność sklepów czy usług jest bardzo dobra. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego na Osiedlu Tysiąclecia wzrosła od 2016 roku o prawie 30% i w 2019 roku za jeden metr trzeba było zapłacić przeciętnie 6794 zł. Znaczący wzrost cen zanotowały jeszcze dwie dzielnice Katowic: Załęże i Dąb. Jeśli więc ktoś rozgląda się za częścią Katowic, w której dobrze się mieszka, powinien rozważyć zespół dzielnic północnych, zanim ceny mieszkań jeszcze bardziej skoczą w górę. komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Osiedle Tysiąclecia zajęło pierwsze miejsce pod względem dostępności do sklepów, infrastruktury dla dzieci oraz miejsca dla aktywnych sportowo, a trzecie w kategorii zadbanej okolicy i infrastruktury dla zwierząt. Na kolejnych miejscach plasowały się kategorie: bezpieczeństwo, ekologia, komunikacja (+ ścieżki rowerowe) oraz dostęp do służby zdrowia.

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł także spektakularne spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Katowic. Zaskakujące jest na przykład, że Osiedle Tysiąclecia, w ocenie ogólnej pierwsze, straciło trzecią pozycję w kategorii koszty życia, zajmując w tegorocznym rankingu aż ósme miejsce oraz straciło trzecią pozycję w kategorii dostępności atrakcji, zajmując w tegorocznym rankingu szóste miejsce. 

Na podium również Dąb i Brynów – Osiedle Zgrzebnioka

Tuż za Osiedlem Tysiąclecia w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Dąb (należący również do zespołu dzielnic północnych) oraz Brynów – Osiedle Zgrzebnioka (zespół dzielnic zachodnich). 

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 wyróżnia dzielnicę Dąb, która w ocenie ogólnej awansowała z trzynastego miejsca na podium (drugie miejsce). Na tym terenie zaobserwowano znaczący wzrost jakości życia w dziedzinach: bezpieczeństwo (skok z 14 na 5 miejsce), ekologia (skok z 19 na 8 miejsce), zadbana okolica (skok z 17 na 4 miejsce), infrastruktura dla dzieci (skok z 10 na 4 miejsce). Dzielnica wydaje się być dużą konkurencją dla aktualnego zwycięzcy – Osiedla Tysiąclecia, która w przyszłym rankingu Dzielnic Otodom może skutecznie zdetronizować konkurencję.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij