Najlepsza dzielnica Białegostoku

15 września 2020

Autor otodom

Najlepsza dzielnica Białegostoku

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Białegostoku – na pierwszym miejscu ex aequo osiedla Słoneczny Stok i Mickiewicza. 

Blisko, choć nie w centrum miasta

Słoneczny Stok i Mickiewicza to osiedla o atrakcyjnym położeniu na mapie stolicy Podlasia. Choć nie leżą w ścisłym centrum miasta to na tyle blisko, że dostęp do różnych atrakcji, czy komunikacja nie stanową dla mieszkańców żadnego problemu, jednocześnie oba osiedla są chwalone za dobrą infrastrukturę. W ogólnej ocenie każde z nich uzyskało 3,78 punktów. Słoneczny Stok graniczy z osiedlami Zielone Wzgórze i Leśna Dolina, brzmi jak bajka? Trochę tak, pewnie dlatego przyjemnie się tu mieszka. Z kolei Mickiewicza charakteryzuje się bliskością terenów zielonych, w jego obrębie znajduje się Las Zwierzyniecki oraz ZOO, a z drugie strony przez osiedle przebiega reprezentacyjna Aleja Mickiewicza, biegnąca od centrum aż do granic miasta. 

– Zdaniem mieszkańców osiedli Słoneczny Stok i Mickiewicza, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęły pierwsze miejsce to dobre miejsce do mieszkania. Choć zupełnie różne, to oba osiedla są chwalone za dobrą organizację, dostęp do atrakcji, sklepów oraz tereny zielone.  Mieszkania na Słonecznym Stoku są nadal w atrakcyjnej cenie, za jeden metr kwadratowy w 2019 roku trzeba było przeciętnie zapłacić 4 843 zł, podczas gdy średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w Białymstoku wyniosła prawie 6 tys. zł. Natomiast na osiedlu Mickiewicza ceny mieszkań są zdecydowanie powyżej średniej, w ciągu ostatnich czterech lat zaobserwowano ponad 30% wzrost ceny. Droższe mieszkania są tylko w Centrum Białegostoku. komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, osiedle Słoneczny Stok znalazło się na pierwszym miejscu pod względem kosztów życia, natomiast na drugim w kategorii bezpieczeństwa, ekologii, komunikacji i ścieżek rowerowych oraz infrastruktury dla dzieci i łatwego dostępu do służby zdrowia. Wysoko, bo na trzecim miejscu oceniają osiedle osoby aktywne sportowo. Natomiast jeśli chodzi o Mickiewicza to właśnie to miejsce zostało najlepiej ocenione przez osoby ceniące sobie aktywność sportową, uzyskało zdecydowaną przewagę nad wszystkimi dzielnicami Białegostoku zwłaszcza w kategorii darmowego miejsca aktywnego spędzania czasu. Jednocześnie osiedle Mickiewicza znalazło się najwyżej jeśli chodzi o dostępność do sklepów, a na drugim miejscu, zaraz po Centrum, w kategorii dostępności do atrakcji, na trzecim jako osiedle dla imprezowiczów oraz pod względem infrastruktury dla dzieci.

Na podium również Antoniuk i Dojlidy

Tuż za osiedlami Słoneczny Stok i Mickiewicza w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazł się Antoniuk, a następnie Dojlidy, które zdecydowanie poprawiły swoją pozycję z rankingu przeprowadzanego w 2017 roku, kiedy zdecydowanie znajdowały się w końcówce zestawienia.  

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł także spektakularne wzrosty i spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Białegostoku. Zaskakujące jest, że w ocenie ogólnej osiedle Młodych, które trzy lata temu zajmowało pierwsze miejsce spadło na ósmą lokatę, o Piasta I (drugie miejsce w 2017 roku) oraz Piasta II (trzecie miejsce w 2017 roku)  nie znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij