Najlepsza dzielnica Warszawy

15 września 2020

Autor otodom

Najlepsza dzielnica Warszawy

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Warszawy – pozycję sprzed trzech lat obronił Ursynów. 

Metro zapewnia wysokie miejsce

Pomimo odległego położenia od centrum Warszawy, Ursynów jest pod wieloma względami oceniany przez mieszkańców bardzo wysoko. W większości kategorii ujętych w rankingu zajmuje miejsce w pierwszej. W ocenie ogólnej uzyskał 3,65 punktów, nieco mniej niż trzy lata temu, ale nadal na tyle wysoko by utrzymać się na pierwszym miejscu. Olbrzymią przewagą tej dzielnicy jest dobra komunikacja z większością miejsc w Warszawie, a to zasługa dostępu do metra umożliwiającego szybki dojazd do centrum Warszawy

Nie jest dla nas zaskoczeniem, że Ursynów ponownie zajął pierwsze miejsce, w przeprowadzanym przez Otodom, Rankingu Dzielnic. Jest to stosunkowo młoda dzielnica, posiadająca świetną infrastrukturę, dobry dostęp do sklepów, zapewnia szybki transport do centrum, gdzie pracuje duża część mieszkańców stolicy. Jednocześnie Ursynów, położony na obrzeżach miasta, oferuje bliskość terenów zielonych. Dzielnica, w której mieszka się najlepiej nie jest jednocześnie wcale najdroższa. Średnia cena metra kwadratowego nowym mieszkaniu na Ursynowie to 8879 zł, mieszkania z rynku wtórnego są tam jeszcze droższe i kosztują przeciętnie 8563 zł za metr. Drożej jest oczywiście w Śródmieściu, ale i na Żoliborzu, Mokotowie, Woli, w Wilanowie, na Ochocie i Bielanach. We wszystkich oprócz ostatniej dzielnicy ceny przekraczają 10 000 zł, a ceny w Śródmieściu sięgają średnio aż 13 800 zł. Jeśli więc ktoś rozgląda się za dzielnicą, w której dobrze się mieszka, a która nie należy do ścisłej czołówki najdroższych to powinien rozważyć Ursynów komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Ursynów zajął pierwsze miejsce pod względem komunikacji, atrakcji dla dzieci i osób aktywnych sportowo, ale również dostępności sklepów, drugie w kategorii bezpieczeństwa i dzielnic przyjaznych zwierzętom, trzecie pod względem ekologii i zadbanej okolicy. Trochę gorzej zostały ocenione relacje sąsiedzkie oraz dostępność służby zdrowia, ale z drugiej strony ursynowskie „blokowiska” często sprzyjają większej anonimowości niż bliskim kontaktom, a duża liczba mieszkańców powoduje trudności z umówieniem się do lekarza. Jedynym niżej ocenionym kryterium były koszty życia, choć kilka dzielnic zostało ocenione pod tym względem jeszcze wyżej. 

Na podium utrzymał się Wilanów i Żoliborz

Tuż za Ursynowem w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Żoliborz i Wilanów, które zamieniły się miejscami w stosunku do wyników sprzed trzech lat. Zatem w porównaniu do rankingu z 2017 roku wszystkie trzy zwycięskie dzielnice utrzymały się na podium. 

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł także spektakularne wzrosty i spadki. Największym zaskoczeniem jest spadek Śródmieścia z 4 za 14 pozycję w ocenie ogólnej. Trudno powiedzieć dlaczego, ale zdecydowanie jest to najdroższa i najgłośniejsza dzielnica Warszawy. Zarówno ceny zakupu jak i wynajmu mieszkań są bardzo wysokie, a jednocześnie Śródmieście zostało najgorzej ocenione pod względem relacji sąsiedzkich, ekologii, kosztów życia i – wbrew pozorom – dostępności sklepów. Pierwsze miejsce dzielnica zajmuje tylko w ocenie imprezowiczów, należy dodać, że jest to jedna z czterech nowych kategorii w rankingu. 

Z kolei Wawer zaliczył wzrost z 12 na 6 miejsce. Zdaniem mieszkańców w stosunku do rankingu z 2017 roku znacznie poprawiło się bezpieczeństwo w dzielnicy, a w kategorii zadbanej okolicy Wawer z 12 miejsca przesunął się na 4, więc prawie na podium.   

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij