Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Łodzi

15 września 2020

Autor otodom

Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Łodzi

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Łodzi – tym razem najlepiej został oceniony Teofilów. Należy jednak zwrócić uwagę, że różnice w punktacji między poszczególnymi dzielnicami były niewielkie. 

Teofilów wyrasta na samodzielną dzielnicę

Teofilów, tak naprawdę część dzielnicy Bałuty (pozycja 3 w aktualnym Rankingu Dzielnic Otodom) powstał w latach 60-tych i jeszcze kilka lat temu był traktowany jak blokowisko z dużą częścią przemysłową. Rzeczywiście przez wiele lat był największym łódzkim osiedlem mieszkaniowym, ale mimo tego miana dzielnicy nadal się nie doczekał. W oczach mieszkańców Teofilów zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności,  ocenie ogólnej uzyskał 3,43 punktów. 

– Zdaniem mieszkańców osiedla Teofilów, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce to dobre miejsce do mieszkania. Nie brakuje terenów zielonych, choć sporo jest też zakładów przemysłowych. Mieszkania coraz bardziej zyskują na wartości, a dostępność do sklepów czy usług bardzo dobra. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego na osiedlu Teofilów wzrosła rok do roku o 45% i w 2019 roku za jeden metr trzeba było zapłacić przeciętnie 5161 zł. Tak dużego wzrostu cen nie zanotowała żadna inna dzielnica Łodzi. Jeśli więc ktoś rozgląda się za dzielnicą, w której dobrze się mieszka, powinien rozważyć Teofilów, zanim ceny mieszkań jeszcze bardziej skoczą w górę. komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Teofilów zajął pierwsze miejsce pod względem dostępności do sklepów i infrastruktury dla dzieci, drugie w kategorii kosztów życia, infrastruktury dla zwierząt oraz miejsca dla aktywnych sportowo, trzecie natomiast jako zadbana okolica, a kolejne pod względem bezpieczeństwa. Trochę gorzej zostały ocenione relacje sąsiedzkie, ale z drugiej strony „blokowiska” często sprzyjają większej anonimowości niż bliskim kontaktom. W pozostałych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Teofilów znajdował się w średnich pozycjach rankingu.  

Na podium również Retkinia i Bałuty

Tuż za osiedlem Teofilów w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Retkinia (część dzielnicy Polesie) oraz Bałuty. 

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł także spektakularne wzrosty i spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Łodzi. Zaskakujące jest na przykład, że Teofilów, w ocenie ogólnej pierwszy, stracił najwyższą pozycję w kategorii relacji sąsiedzkich, zajmując w tegorocznym rankingu przedostatnie, ósme miejsce. Natomiast w kategoriach: ekologia i zadbana okolica Śródmieście z pierwszego miejsca spadło na ostatnie.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij