Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Gdyni

15 września 2020

Autor otodom

Mieszkańcy wybrali najlepszą dzielnicę Gdyni

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Gdyni – tym razem najlepiej zostały ocenione Działki Leśne. Należy jednak zwrócić uwagę, że różnice w punktacji między poszczególnymi dzielnicami były minimalne.

Działki Leśne – niewielka dzielnica z dużym potencjałem

Działki Leśne jako najmłodsza część przedwojennej Gdyni, miały być przeznaczone dla średnio zamożnej grupy mieszkańców. Docelowo stała się elitarną dzielnicą inżynierów, pierwszych budowniczych portu i miasta. W oczach współczesnych mieszkańców Działki Leśne zdecydowanie zyskują na atrakcyjności, zdobywając w ocenie ogólnej 3,68 punktów. 

– Zdaniem mieszkańców osiedla Działki Leśne, które w tej edycji Rankingu Dzielnic przeprowadzanego przez Otodom zajęło pierwsze miejsce to wyjątkowa lokalizacja do zamieszkania. Sąsiedztwo śródmieścia, malownicze położenie w pobliżu natury – bliskość morza to jej podstawowe walory. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego na Działkach Leśnych wzrosła od 2016 roku o około 41% i w 2019 roku za jeden metr trzeba było zapłacić przeciętnie 8453 zł. W tym czasie tylko dzielnica Leszczynki odnotowała większy wzrost cen o ponad 47%. Jeśli więc ktoś rozgląda się za niepowtarzalną dzielnicą, której ulice zostały wytyczone według dawnych ścieżek leśnych lub w naturalnych dolinach erozyjnych pomiędzy wzgórzami, powinien rozważyć Działki Leśne, zanim ceny mieszkań jeszcze bardziej skoczą w górę. komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Działki Leśne zajęły pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa, drugie w kategorii relacji sąsiedzkich i jako dzielnica z łatwym dostępem do służby zdrowia, a natomiast trzecie jako ekologiczna okolica z infrastrukturą dla zwierząt. Silną czwartą pozycję zdobyła w kategorii dzielnica dla imprezowiczów, co prawdopodobnie wynika z bezpośredniego sąsiedztwa ze Śródmieściem. Trochę gorzej zostały ocenione koszty życia (14. pozycja w rankingu), którego powodem jest wyraźna transformacja dzielnicy w luksusowy punkt na mapie Gdyni. W pozostałych kategoriach ocenianych przez mieszkańców, Działki Leśne znajdowały się w średnich pozycjach rankingu. 

Na podium również Wielki Kack i Kamienna Góra

Tuż za osiedlem Działki Leśne w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazł się Wielki Kack oraz Kamienna Góra. 

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020, prócz spektakularnego awansu Działek Leśnych z dziesiątego na pierwsze miejsce, przyniósł również spadki w różnych kategoriach ocenianych przez mieszkańców Gdyni. Zaskakujące jest na przykład, że Śródmieście, w ocenie ogólnej tuż na podium, straciło prawie najwyższą pozycję w kategorii komunikacja (+ ścieżki rowerowe), zajmując w tegorocznym rankingu 13. miejsce (na 18). Natomiast w kategoriach zadbana okolica Karwiny z trzeciego miejsca spadły na 13., a jako bezpieczna okolica zostały zdegradowane z pierwszego miejsca na 14. Właśnie Karwiny okazały się wielkim przegranym z ocenie ogólnej dzielnicy (spadek z 3. miejsca na 12. miejsce).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij