Najlepsza dzielnica Poznania

15 września 2020

Autor otodom

Najlepsza dzielnica Poznania

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejszą dzielnicę Poznania – tym razem zwycięzcą okazał się Sołacz. 

„Dzielnica profesorów” na szczycie

Na pięć możliwych punktów aż 3,71 wyniosła średnia ocen na Sołaczu, który okazał się najatrakcyjniejszą dzielnicą miasta. Otoczona zielenią, z imponującym parkiem, a jednocześnie o kilka minut spacerem od środka miejskiego życia – takie położenie i charakter okolicy sprawiają, że jej mieszkańcy wydają się być naprawdę zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania. 

„Dzielnica profesorów”, jak zwany bywa Sołacz, cieszy się dużym prestiżem już od dziesięcioleci. Ta granicząca ze ścisłym centrum willowa okolica również od lat należy do najdroższych. W ubiegłym roku mieszkania na Sołaczu kosztowały w Otodom średnio 7160 zł za metr kwadratowy na rynku wtórnym, a mieszkania prosto od dewelopera – 7980 zł. Inwestycje deweloperskie w tym rejonie są więc droższe aż o 12% od poznańskiej średniej – zauważa Jarosław Krawczyk z Otodom.

Wśród kategorii szczegółowych, Sołacz zajął pierwsze miejsce pod względem atrakcji dla dzieci i edukacji, drugie w kategorii dzielnic przyjaznych zwierzętom, trzecie pod względem komunikacji, a tuż za podium znalazł się w kategoriach: ekologia, dostęp do służby zdrowia i okolica dla aktywnych sportowo. Na wysoką ocenę ogólną Sołacza złożyły się też pochlebne opinie mieszkańców w pozostałych kategoriach. Jedynym wyjątkiem, była ta oceniająca koszty życia – mieszkańcy Sołacza sami twierdzą, że to nie jest najtańsza okolica.

Na podium Łacina i Winiary

Tuż za Sołaczem w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 znalazły się Łacina i Winiary. W porównaniu do poprzedniego rankingu z 2017 roku ostatnia z dzielnic utrzymała więc swoje mocne, trzecie miejsce, Łacina zaliczyła awans z pozycji 7., a Sołacz – z 4.

RANKING DZIELNIC – OCENA OGÓLNA – TOP 5

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Ranking Dzielnic Otodom 2020 przyniósł także spektakularne spadki. Najbardziej pogorszyła się ocena takich dzielnic jak Podolany (z 3 na 17 miejsce) i Strzeszyn (z 6 na 20).

To dzielnice, które dynamicznie się rozwijają. Ma to jednak swoje ciemne strony. Przybywa mieszkańców, a infrastruktura miejska nie nadąża za kolejnymi oddanymi do użytku osiedlami. Komunikacja miejska w tych rejonach pozostawia sporo do życzenia, tworzą się korki, brakuje miejsc w szkołach i przedszkolach. Strzeszyn i Podolany wciąż jednak mają sporo zalet – jest tam spokojnie i zielono. W budowie są nowe szkoły, ruszyła właśnie Poznańska Kolej Metropolitalna, która umożliwia dotarcie do centrum w kilka minut, w planach jest także budowa wyczekiwanego przez mieszkańców wiaduktu. Możliwe, że wkrótce notowania tych dzielnic położonych na północno-zachodnich rubieżach Poznania ponownie pójdą w górę – ocenia Jarosław Krawczyk z Otodom.

Najmniej zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania są mieszkańcy dzielnic mieszczących się na północno- i południowo-wschodnich obrzeżach miasta: Szczepankowa i Głównej.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 16 września 2020

Udostępnij