Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia – Raport Otodom x ThinkCo

Pobierz Raport Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia

Pobierz Raport w wersji mobilne

O Raporcie:

Raport Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia to odpowiedź na ważne pytanie: jak szczęśliwy czujesz się w mieście, w którym mieszkasz?

Odpowiedziało na nie aż 35 897 mieszkańców Polski w badaniu przeprowadzonym przez Otodom między wrześniem 2021 a lutym 2022 r. Ankietowani swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a). Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na niego pozytywnie, a jakie negatywnie. Dzięki temu wiemy, w których polskich miastach ludzie czują się najszczęśliwsi oraz z czego to wynika.

Kluczowe wnioski:

  • Więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach – to bardzo optymistyczny wynik! Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście. Co wpływa na nasze subiektywne poczucie szczęścia w miastach?
  • Aż 29% wskazuje na dostęp do sklepów. Najważniejsze, codzienne sprawy chcemy załatwiać w bezpośredniej okolicy i cieszy nas dyskont czy sklep niedaleko domu.
  • Doceniamy też miasta, które dają dostęp do natury (21,7%), są dobrze skomunikowane (23,9%) i z wieloma opcjami rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczne (21,7%).
  • Narzekamy na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%).
  • Najbardziej bolą nas jednak koszty życia. Ponad 1/3 z nas, bo aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.
  • Ponadto Raport „Szczęśliwy Dom. Miasto dobre do życia” porusza kwestie takie jak idea miast szczęśliwych Charlesa Montgomery’ego, największe problemy polskich miast czy zrównoważony transport miejski i ograniczenie liczby samochodów w centrach.

Back to top button